12 CHP’Lİ BAŞKANDAN 12 EYLÜL’E BAŞKALDIRI

 Siyah Beyaz Yayınevi tarafından basımı yapılan gazeteci arkadaşımız Halil Eğriboyun’un ‘’12 CHP’li Başkandan 12 Eylül’e Başkaldırı’’ adlı kitabını zevkle okudum. 12 Eylül darbesiyle ilgili birçok araştırma, inceleme ve anı yazıldığını biliyoruz. O dönemlerin tanığıyız ama yaşadıklarını bir gazeteci olarak Muğla’da ilk defa kitap haline getiren Halil Eğriboyun arkadaşımızdır. Kutluyorum. Çok başarılı bir çalışma yaparak bir tarihi döneme ışık tutmuş. Sadece Muğla ile kalmayıp ülke genelinde yaptığı araştırma ve incelemeyle 12 Eylül’ün bilinmeyen, açığa çıkmayan ve gizlenen belgelerini de ortaya çıkararak bu önemli tarihi-belgesel türü  kitabını yazmış. İçinde 1980 öncesi ve sonrası CHP’de olup bitenler, CHP Genel Başkanı Bülent  Ecevit, darbenin başı Kenan Evren, teröre kurban giden CHP’li yöneticiler-üyeler, bunun yanında 12 Eylül’e direnen CHP’li İl başkanları, İl başkanlarının anıları, 12 Eylül sonrası Erdal İnönü önderliğinde SODEP’in kurulması, Konsey’in yaptığı vetolar ve direnen kimi İl başkanlarının sonradan milletvekili olması konuları var. Kısacası ilgiyle okunması  gereken bir kitap. Mutlaka okuyunuz. Şiddetle öneriyorum…
12 Eylül darbesinin acı izleri hiç unutulmayacaktır. Bugün ülkemizin içinde bulunduğu siyasi tıkanıklık, ekonomik bunalım ve terör 12 Eylül’ün bir ürünüdür. O dönemlerde emperyalistler tarafından yazılan senaryolar, şimdi önümüze konuluyor. Emperyalist dünyanın kodamanları ,ülkemizdeki siyasi yerli iş birlikçileriyle bir araya gelerek ülkemizin kimyasını bozmuşlardır. Askeri, siyasi ve ekonomik olarak dışa bağımlı hale getirilen ülkemiz, bu tıkanıklığı ancak Atamızın gösterdiği ‘’Tam Bağımsızlık’’ ülküsüyle aşabilir. Umarım o günler yakındır…
Kitabın 17. sayfasında Muğlalı hemşerimiz Devrimci Baki Ünlü’nün kimliği belirsiz kişiler tarafından İstanbul- Laleli’de katledilmesi ve sonrasında Muğla’da cenaze töreni sırasında yaşanan siyasi gerginliklere de yer verilmiş. O günlerde yaşanan bu acı olayı Halil arkadaşımız detaylı olarak kaleme almış. Az çok o günlerde yaşanan olayları bilsem de yine büyük bir heyecanla soluk soluğa okudum. Bir dönemin siyasileri rahmetli Bülent Ecevit, Yüksel Çakmur, Ali Döğerli, Fevzi Özer, Halil Dere, İffet İnan, Tufan Doğu, Hüseyin Ülkü ve Ali Feridun Ceylan bu cenaze törenindeki sıkıntılı anları yaşayan ve tanıklık eden kişilerdir. Kitabın özetini azda olsa yazmaya çalıştım ama fazla detaya girmeyeyim, en iyisi siz bu kitabı alın okuyun. Geçmiş o dönemi  bu tarihi belgesel  kitaptan öğrenin.
Sevgili yazar arkadaşımızı kendini anlattığı arka kapak yazısından alıntıyla tanıyalım:
Ben Halil Eğriboyun…
1959 yılının güz mevsiminde, dalından kopan yaprakların toprağa düştüğü günde, Muğla’nın Göktepe köyünde dünyaya gözümü açtım. Gariban çiftçi, gönlü zengin ve yüreği aydın Abbas’ın oğluyum. Çocukluğumdan bu güne kadar, insan ve insanlığa karşı olan tüm çirkinliklerle mücadele ettim. Mücadelenin ve isyanın gazetecisiyim. Soy ismimin tam tersi, boyun eğmedim. Başım dikti her zaman.
Sömürenleri ve sömürülenleri sorgulayan bir yaşamdı gazeteciliğim. Bundan kaynaklanıyordu keskin bakışlarım. Düşüncelerim ve Dünya görüşüm uğuruna çılgın bir delikanlıyım. Gazetecilik yaşam biçimi benim için.
Barış ve Özgürlük için…
YORUM EKLE

banner68