156 Bin Yıkım, 43 Bin Ölüm, “0 İstifa !..”

Deprem olan İllerimizde toplam ’18 Tane’ ünlü otel yıkılmış, değişik yaşlarda birçok gencimiz enkaz altında can vermiş!.. Söylendiğine göre, büyüklerimizin çıkıp da; “1999 Marmara Depremi öncesi yapılan binaların % 98’i yıkıldı” demeleri doğru bilgi değilmiş; bu 11 İlimizde yıkılan binaların % 51’i, hep 1999 yılı sonrasında yapılan binalarmış!.. 

Bütün bunları tespit ettikten sonra, şu bizim aslan ve çok yardımsever olduğu, yaptığı deprem yardımıyla ortaya çıkan Merkez Bankamızın, 2023 yılı öngörüleri ortaya çıktı: 2023 yılı sonundaki enflasyon hedefi sadece ‘% 5’ imiş, faizi de % 8,5’a düşürmüşler!.. Yerseniz tabii… Gidin bir bankaya da kredi isteyin bakayım, size gerçek faizin kaç olduğunu orada göstersinler!.. Yahu Allah aşkına, bu Merkez Bankası 21 yıldır sizin elinizde değil miydi? Madem enflasyonu % 5’lere düşürebiliyordunuz da, ne diye son yıllarda % 185’lere kadar çıkarmayı başardınız!? Ne diye TÜİK marifetiyle enflasyonu sürekli düşük gösterip de, biz emeklilerin maaşlarını tırtıklayıp durdunuz, geçim zorluğu içinde ne diye bizleri kıvrandırdınız!? Şu yazdığınız rakamlar, aslında sizlerin derhal yargılanmanızı gerektiriyor, madem enflasyon düşürülebiliyordu da, elinizi tutan mı vardı!? Ama, hani kim bu sorumluluğu üstlenecek ki!?

Duydunuz mu bilmem, bu depremde herkes tarafından görevlerini tam ve zamanında yapmadıkları için AFAD, Kızılay, Yeşilay gibi kuruluşlar suçlandılar!.. Çadır ve malzeme sıkıntısı hâlâ devam ediyor!.. Ama bu can pazarı sırasında AFAD’ın son model kiralık araba ihalesi yaptığını duyduk!.. Denizli’nin Acıpayam İlçesi’nin AKP’li Belediyesi’nin, hiç utanmadan, bu kargaşada Kıbrıs’a gezi düzenlediği, orada gün boyu gezip eğlendikten sonra, akşamları da topluca kumar oynadıkları resimleriyle beraber basına sızdı!.. Bunları gören depremzedelerin; “Bunlarda hiç utanma-arlanma kalmamış, Yunanlılar kadar bile olamadılar!.. Böyle zamanda eğlencenin ve kumarın sırası mı!?” diye tepkilerini göstermişler, vallayi bütün gazeteler öyle yazıyordu…

Herhalde bu tür haberlerden dolayı olsa gerek, sayın Memduh Bayraktaroğlu, 23 Şubat 2023 tarihli Korkusuz Gazetesi’ndeki köşesinde yazdı; “Sabah yazarı münasebetsiz Engin Ardıç pes dedirtti!.. Demiş ki; “Kılıçdaroğlu hiç ‘AK Parti seçmenleri öldü, oyları bana kaldı’ diye sevinmesin” diyecek kadar irtifa kaybetmişse, bunun sebebi bellidir; iktidar seçimi kaybettiğinde, bunlar da ‘Ballı Maaşlarını’ kaybederler, tek derdi budur onların” demiş… Sayın Bayraktaroğlu üstadım, o zaman çok yakında gelecek, bu münasebetsiz yalakalar bir daha yazı yazacak bir tek gazete bulamayacaklar!..  Zaten gazeteleri okunmuyor, her gün toplu halde geri gönderiliyor, bunu en iyi kendileri biliyorlar, birkaç ay daha böyle geçinsinler bakalım...

Bütün bunlar yetmezmiş gibi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın zaman zaman hep eleştirilen açıklamalarına, tam bu depremin ortasında biri daha geldi, Başkan Ali Erbaş ; “Depremzede çocuklar evlât edinilebilir, evlât edinen ile evlâtlık arasında evlenme engeli doğmaz!..” diyesiymiş… 11 İlimizde can pazarı yaşanırken, çaresiz ve acılı insanlarımıza yardım için halk varını yoğunu verirken, zati herkes sizin bu “Evlâtlıkla Evlenme” meselesini çok merak ediyor, bu konu rüyalarına bile giriyordu!.. Milleti bu dertten kurtardınız ya, size son model ‘Mercedesler, Audiler, Altın Saplı Kılıçlar, 7 Bakanlık Bütçesi’ helâli hoş olsun Başkanımız!.. Ahhh, ahh!.. Siz Osmanlı Döneminde olsaydınız, kesinlikle ‘Şeyhülislâm’ olur, Padişah efendilerimize bile fetvalarla görev yaptırırdınız, Cumhuriyet döneminde size yazık oldu, bunun için pek üzgünüz efendimiz!.. İş olsun, torba dolsun diye yazdığım bu yazıyı, en iyisi Orhan Veli’nin ‘İş Olsun Diye’ şiiriyle bitirelim bari:

“Bütün güzel kadınlar zannettiler ki/ Aşk üstüne yazdığım her şiir, Kendileri için yazılmıştır!../ Bense daima üzüntüsünü çektim/ Onları iş olsun diye yazdığımı/ Bilmenin!..”                      

YORUM EKLE