“2019’da İşsiz Kimse Kalmayacak (mış) !?”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Binali Yıldırım 22 Şubat günü açıklamıştı: “İstanbul’da tam 500 Bin kişiyi iş sahibi yapacağım” demişti ya? 25 Şubat günü de esas müjde Hazine ve Maliye Bakanı sayın Berat Albayrak’tan geldi ve dedi ki: “2019 yılında 2,5 Milyon yeni istihdamı hayata geçireceğiz!” Yani, ‘İki Buçuk Milyon Kişiyi İş Sahibi Yapacağız’ dedi.

Bu açıklamaların ardından hemen basının önüne kendini atan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, kendilerine bağlı iş yeri sahiplerine çağrıda bulunarak; “Hadin bakalım, herkes bir işsiz vatandaşımızı işe alsın!” diye buyurdular… Sürekli işçi çıkardıklarını duyduğumuz iş yeri sahipleri bu çağrıyı duyunca coşup da, bir veya birkaç işçi alıverirse eğer, Bir Milyon işsiz de böylece iş sahibi olur belki, kim bilir!?

Son açıklanan işsiz sayımız zati 4 Milyon civarında idi değil mi? Binali Beyin 500 Bini + Bakan Beyin 2,5 Milyonu + Başkan Hisarcıklıoğlu’nun 1 Milyonu toplamı = ‘4 Milyon Kişi’ ediyor… Zati toplam işsiz sayımız da 4 Milyon kadardı ya? Hah işte, müjdeler olsun ki, 2019 yılındaki bütün işsizler böylece sıfırlanmış oluyorlar!.. Yok yok, bana teşekkür etmeyiniz, ben sadece söylenenleri yazdım, siz asıl bu işi yapacak büyüklerimize teşekkür ediniz!..

Yazıyı okuyunca kalkıp da; “İyi ama, bu kadar işçiye bu işleri nereden iş bulacaklar? Bütün fabrikaları satarlarken; bunların yerine çaktırmadan ve özellikle ‘Bay Kemal’ duymasın diye yeni yeni fabrikalar, Edirne’den Kars’a, Muğla’dan Hakkari’ye kadar yeni yeni havaalanları, asma köprüler, metrolar; Rize’den Hatay’a kadar yeni yeni limanlar, tüneller falan yapıldı da, bizim mi haberimiz yok!? Nerede istihdam edilecek bu kadar işçi be kardeşim!? Yoksa yine Almanya-Fransa-Hollanda gibi ülkelere işçi ihracatı mı yapacaklar yoksa!?” filan demeyiniz!..

Hele hele bazı art niyetliler gibi; “Madem bu işsizliği önleyeceklerdi de, daha önceleri nerelerdeydiler!? 17 yıldır iktidarda olan bunlar değil miydi?” diye hiç sormayınız!.. Yahu biraz insaflı olunuz, o yıllarda damat Berat Albayrak Bakan mıydı, Binali Bey İstanbul adayı mıydı yahu!? Hem, sayın Hisarcıklıoğlu bu kadar popüler miydi kardeşim!?

Bazı kendini bilmezler de çıkıp; “Hımmm… Bu seçim olmasaydı, bu güzel müjdeleri kimse bize vermezdi!.. Yatıp kalkıp, bu önümüzdeki seçimlere dua edelim biz!” diyorlar… Bak işte yine yanılıyorlar!.. Yahu bu ülkede 17 senedir seçimsiz yıl mı geçti… O zaman her sözlerine inandınız da, niye şimdi inanmıyorsunuz bakayım!? Bozuk saat bile günde iki defa doğruyu gösterir, siz bunu da mı bilmiyorsunuz yoksa!? Ben inanıyorum ki, yazıyorum işte!..

Her ülkede zaman zaman bütün ürünlerin ‘fiyat ayarlamaları’ yapılabilir? Bakınız, ben sizler gibi buna “ZAM” demiyorum, ‘fiyat ayarlaması, bindirim’ falan diyorum… Meselâ; 25 Şubat günü benzinin litresine 17 kuruşluk zam yapılmıştı, (çok afedersiniz, zam sözü yine elimden kaçtı), 17 kuruşluk ‘bindirim’ yapılmıştı; iki gün sonra, yani 27 Şubat günü ise benzinin litresinde 11 kuruşluk hemen ‘indirim’ yapıldı… İnsan bunların lâfını bile etmemelidir, çünkü bizim gibi her ülkede olur böyle şeyler…

Bakınız, başımızdaki iktidar sırf bizi düşündüğü için, işini-gücünü bırakıp, fiyatları tavana çıkan patlıcan-biber-soğan bile satmaya başladı!.. Biliyorsunuz, o kuyruklar ‘yokluk’ değil, ‘varlık’ kuyruklarıydı!.. Yani bizim için daha ne yapsalardı ki? Seçim otobüslerinden o yenmeyen, karın doyurmayan ‘çiçekler’ yerine, ‘Çevreci’ bez torbalar içinde artık ‘çay-kahve’ paketleri atıyorlar, kapın, beleşten mis gibi için işte!.. Yani bu sefer de oy vermezseniz, hakikaten yaptıkları bütün iyilikler havada kalmış olacak!.. Sen büyük Türk Milletisin, hiç olmazsa bu sefer de büyük düşün, sandık kararını öyle ver!.. Hadi göreyim sizi…

YORUM EKLE