Aksaray’da inecek var

Seçim gününün yaklaştığı bugünlerde Araştırmacı Yazar Ergün Poyraz’ın, siyasi –toplum türü Aksaray’da İnecek Var adlı kitabını okudum. Bilgi Yayınevi basımı bu kitabı mutlaka okuyunuz. Atacağınız oyun rengini değiştirecek birçok bilgi ve belge var. Okudukça siyaseten bilgilenip, birçok konuyu yeniden hafızanızda canlandırıyorsunuz. Bazı şeyleri önceden sosyal medya ve günlük gazeteler vasıtasıyla öğrenseniz de bu kitabı okuyunca bilinen konular birbirleriyle bağlantı kurulmak suretiyle tazeleniyor.
Bu kitapta; dün yırtık ayakkabıyla gezerken bugün 3 bin dolarlık ayakkabıyla dolaşan; dün Mahmutpaşa’ dan ikinci el takım elbiseyi zar zor alabiliyorken bugün 30 bin dolarlık takım elbiselere bürünen; dün kirada otururken bugün milyon dolarlık villaları, gemicikleri , pırlanta ortakları olan; hastane sektörünü elinde tutan, arazi, gayrimenkul zengini ailesiyle dünyanın en zengin on başbakanı içinde yer aldığı iddia edilen, şimdi de başkanlık hayali peşinde koşan Tayyip’in çöküşe giden seyir defterini bulacaksınız.
Bundan yaklaşık yirmi küsur yıl önce Refah Partisi İstanbul İl Başkanı olduğu dönemde, tapusuz orman arazisine kaçak bina yaptığı ortaya çıkmıştı. Bu kaçak gecekondunun haberlerinin medyada yer almasının ardından çaresizlik içinde yoksulluğuna sığınıyordu. O günlerde , kötü bir takım elbisesi vardı . Ceketinin önü kavuşmuyor, düğmelerini güçlükle ilikliyordu. Kendisine beyaz renkli eski bir Reno verdiler. Parasızlıktan arabanın bozuk kapısını bile yaptıramıyor, sürekli açılan kapıyı iple bağlıyordu. Şevket Kazan anlatıyor: Belediye Başkanı olmadan önce bakkal defteri tutuyordu, geçinemiyordu, kirasını ödesin diye partiden para gönderiyorduk. Yıllar rüzgâr gibi geçti.
Önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Hurda Reno son model Mercedes ve Passatlarla değişti. Şirketler peş peşe açıldı. Ülker gurubunun dağıtımcılığını üstlendi. Araziler, apartman daireleri ve villalar aldı. Başbakan olduktan sonra önce 20 bin, ardından 40 bin dolarlık Frank Müller marka saatler taktı, 30 bin dolardan başlayan takım elbiseler satan Bijan’ dan giyindi. 12 bin dolarlık çelik gömlekler sipariş edildi. Geceliği 10 bin dolarlık lüks otellerde tatil yapmaya başladı.
84 yılda tüm hükümetlerin yaptığı borçlanmaları tek başına 13 yılda gerçekleştirdi. Ülkenin tüm değerlerini ve kaynaklarını satmalarına rağmen 225 milyarla aldığı borç miktarını 750 milyarın üzerine çıkardı.
Kitabın önsözünden bir bölüm okudunuz. Detaylarını okumak ve bilinmeyen bazı olayları merak ediyorsanız , bu kitabı mutlaka alıp okuyunuz. İyi okumalar Efendim.
Not: Cumhuriyetimizin 92 yılını kutladığımız bu günlerde, Cumhuriyetimizin değerini bilelim. Atatürk İlke ve Devrimlerine sahip çıkalım. Bu dileklerimle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız hepinize kutlu olsun. Ne mutlu Türküm diyene…
 
YORUM EKLE

banner68