BAHÇELİ HAYALLERİ SÜSLÜYOR

Genel siyasetteki gelişmeleri izlerken, her siyasi hamlenin MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin görüşlerine sunulmasını ilgiyle izliyorum.
Bahçeli’nin iktidar partisi ile ittifakı, seçmen ya da bazı kesimlerce sakıncalı bulunsa ya da tercihi tepkilere yol açsa da, Türk haberciliğinde kabul görüyor.
Çok değerli bir dostum, son günlerde ilginç bir hayali olduğunu belirterek, o hayalini benimle şu sözlerle paylaştı:
“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi kaybettiğini var sayarsak, seçimi kazanan ve Cumhurbaşkanı seçilen liderin balkondan yapacağı teşekkür konuşmasında bir kişiye ayrı bir teşekkür etse ve o kişinin Devlet Bahçeli olduğunu anons edip, kendisini yanına çağırıp, elini kaldırsa.”
Birçoğunuza ütopik geldiğini biliyorum.
Dostumuzun umudu son dakikaya kadar Sayın Bahçeli’den bir son dakika sürprizi yapacağı yönünde. Yani hala daha Bahçeli’nin bu kadar tepkiye yol açabilecek bir siyasi manevra yapabileceğine ihtimal vermemesi umuduydu.
Ayrıca Bahçeli’nin köklü ideolojisi olan partisini sıkıntıya sokacak bir sürecin içine neden sokacağı yönündeki düşüncesiydi bu hayale sevk eden.
Biz dostumuzun hayali üzerine yorumlar yaparken, o hayali ciddi bir beklentiye dönüştürmeye namzet bir açıklama da, Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ’ın 4 partinin ittifak kararı almasının üzerine yaptığı açıklamadan sonra gelmesiydi.
Ne diyordu Sayın Bozdağ hatırlayalım:
“Bu ittifak, benim gördüğüm esasında dört benzemezlerin bir ittifakı. Hani zoraki nikah derler ya, zoraki nikah gibi zoraki bir ittifak görüyoruz. Bunları motive eden, bir araya getiren şey esasında Türkiye’nin çıkarları, geleceği, yapılacak işler falan değil, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan karşıtlığıdır. Buna esasında şöyle demek lazım, ‘Recep Tayyip Erdoğan karşıtları ittifakı, öfkeliler ittifakı.’ Cumhurbaşkanımıza karşı öfkesi olanlar bir araya geldiler. ‘Cumhurbaşkanı seçiminde artık netice alamayacağımız anlaşıldı, bari parlamentoda hatırı sayılır bir çoğunluk elde edelim de Cumhurbaşkanı’nın yukarıda elini ayağını bağlı tutalım’ diye Türkiye’nin önünü kesme ittifakı bu noktada. Onun için bunların Cumhurbaşkanımıza karşı olan nefretleri, kinleri akıllarını başından almış, ne yaptıklarını pek bilmiyorlar.”
Bu açıklamanın ardından, daha önceki siyasi hamleleri değerlendirdiği gibi ittifak kararının da değerlendirilmesi isteniyor Sayın Bahçeli’den.
Dedim ya, dostumuz ve dostumuz gibi düşünenlere adeta bir beklenti uyandırabilecek bir açıklama yaptı Bahçeli.
Bozdağ’ın açıklamalarınıN aksine şöyle diyordu Bahçeli:
“Hayırlı, uğurlu olsun. 4-5 partinin bir araya gelmesi ve seçimlerin de böyle bir güçlü yapıyla, böyle bir yarış içinde olması ülkemiz için de faydalı olacak diye düşünüyorum. O bakımdan Allah hayırlı uğurlu etsin.”
“Eeeee ne var bu açıklamada?” diyebilirsiniz.
Elbette rekabet ortamında geçecek bir seçimin daha verimli olacağını içeren bir dilek gibi görünüyor aslında.
Yani ülke demokrasisi için yararlı olacağı kanaati ortaya atılmış bir ifade.
En azından ben böyle anladım ama yorumlamaya başladığıma göre, her seçim döneminde herkesin ürettiği teorilere ben de kapıldım gidiyorum işte.
Her türlü yoruma açık bir siyasi süreç izliyoruz.
Siyaset mühendisi kesilenlerin aksine ben bir dostumun kurguladığı bir hayaldeki öne çıkan görüşleri paylaşmak istedim.
Bu hayalin dillendiği bir ortamda haberciler siyasi hamlelerin değerlendirmesini boşuna Bahçeli’ye yaptırmıyor desenize…
YORUM EKLE

banner47