Bakan İlyas Karaöz

 Gazetemiz Demeç’in de basımının yapıldığı Anıl Ofset tarafından basılan İlyas Karaöz’ün ‘’Cumhuriyetin 50. Yılında Muğla’da Milli Eğitim’’ adlı kitabını zevkle okudum. İlyas Bey, kayınvalidem Serpil Hanımın öz dayısıdır. 1922 yılında Hisarardı Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Karaöz Ailesi 6 erkek 1 kız sahibi olup daha sonra Turgut Nahiyesi’ne yerleşmişlerdir. Zorlu geçen yıllarda aile hayatlarını tütüncülükle devam ettirmişler. Ailenin tek kızı Anannemiz Fatma Güven, uzun yıllar Leyne’de Muhtarlık yapan İsmail Güven’le evlenmiş ve 5 çocuk sahibi olmuştur. Ruhları şad olsun. Ben nene derdim. Sohbet sırasında hep eski günleri sorar, ‘’Nene anlat bakalım neler yapardınız? Nasıldı o günler? ‘’ dedim mi başlardı eskileri anlatmaya. Çok zeki ve akıllı bir kişiydi. Hafızasını ölünceye kadar kaybetmedi. Nur içinde uyusun. İlyas kardeşiyle gurur duyar ve onu çok severdi.
İlyas Karaöz, kitabını ‘’ Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin kurulmasının temelini oluşturan Muğla İşletmecilik Yüksek Okulu’nun kuruluşundaki rolümüz, emeğimiz ve çabalarımız herkes tarafından bilinmektedir. Buna ait her türlü somut belge ve bilgi bu kitapta verilmiştir. Bu belgeler; Muğla ve Muğla eğitim tarihi açısından büyük önem taşımaktadır’’ diye tanıtıyor.
Tahsil hayatı boyunca çektiği sıkıntıları, kısaca özgeçmişini ve Muğla Tarihini de yine bu kitabında anlatıyor. İlki 500 adet basılan daha sonra da basımı devam edecek bu kitabın dağıtımı kültür hizmeti adıyla bedava yapılacaktır. Merak edenlerin alıp okumalarını tavsiye ederim. İlyas Bey, Siyasi hayatı boyunca, hele bakan olduğu dönemde İlçemize çok yararı olmuştur. Yem ve Süt Fabrikaları onun sayesinde kurulmuştur. Köylerimize yol ve köprü hizmetleri onun döneminde olmuştur. Devlet yatırımlarından Muğla’ya önemli bir ölçüde kaynak aktarılmasında payı vardır. Kömür sahalarında termik santral kurulması ve Yatağan’ın bundan faydalanması için projeye alınması da onun gayretiyle olmuştur. Kısacası bölgemize ve Yatağan’a büyük hizmetleri olmuştur.
Kitabın hazırlanmasında emeği geçen ve kaynak olarak yardımcı olanlar başta Ali Abbas Çınar, Ünal Türkeş , Muğla Valiliği, Ekrem Uykucu, Zekai Eroğlu ve Şadan Gökovalı’ya teşekkür eden İlyas Karaöz, yardımlaşmanın ve Muğla için dayanışmanın önemini vurgulamıştır.
İlyas Bey, Senatör olarak görev de yapmıştır. Tarım ve Devlet Bakanı olarak devletin üst kademelerinde çalışarak, birçok dev projelere imza atmış başarılı devlet adamıdır. Eşini kaybetti. Toprağı bol olsun. Esat ve Aydın adında iki değerli evlada sahiptir. Muğla’da ve Ankara’da kış aylarını geçirir. Yazları Akyaka’daki evinde yardımcısıyla beraber yaşıyor. Hem bu kitabın yorumunu, hem de kitapta yazılmayan birçok konuyu öğrenme adına kendisiyle bir söyleşi yaparak sizlerle paylaşacağım. Ömrü uzun olsun. İlyas Karaöz dayımızın geçmişteki hizmetlerinden ve bu kitabındaki emeğinden dolayı kendisini kutluyorum. Gelecek nesillere ışık tutacak güzel bir eser olmuş. Söz uçar ama yazı kalıcıdır. Yatağanlı olarak seninle gurur duyuyoruz. İyi ki bu güzel toprakların çocuğu olarak dünyaya gelmişsin.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nursel Aydin Aksu
Nursel Aydin Aksu - 6 yıl Önce

Ilyas bey amcam ve onun görev yaptığı siyasi iktidarlar dönemini şimdi mumla arar olduk. Kiymetli eşi saygı değer Reyhan hanim yengem Allahtan rahmetler diliyorum mekânı cennet olsun. Ilyas bey amcam ve kuzenlerim Aydın ve Esat'a başsağlığı ve sabırlar diliyorum.

MUSTAFA ACAR
MUSTAFA ACAR - 6 yıl Önce

Turgay'cım İlyas amcayı gerçekten kutluyorum,bu yaşına karşın Yazılarıyla da olsa Yatağan'a hizmet ediyor ve bu yöre sevdalılarını yüreklendiriyor sevindiriyor.Kendisine sağlıklı ve mutlu uzun ömürler diliyorum.Değerli kardeşim sende güzel, tanıtıcı yazı ve röportajlarınla Yatağan'ınımıza çok büyük katkın ve hizmetlerin var.Kutluyor sağlık,huzur ve mutluluk içinde bu hizmet ve katkılarının devamını diliyorum...

banner68