BİR IŞIK GEREK

Evet, bir ışık gerek. Ülkemizi ve dünyamızı aydınlatacak pırıl, pırıl bir ışığın, herkesi kapsayacağı günün özlemini her daim bekleyen yazarımız Güler Cengiz Hanım, duygularını anlatan ‘’ Bir Işık Gerek’’ adlı bir roman yazmış. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından 1998 yılında basılan, yayımlanan bu kitap, bir yıl önce (1997 ) yine İş Bankası tarafından ‘’ Edebiyat Ödülüne ‘’ layık görülmüştür. 1945 yılında Yatağan—Turgut Beldesinde doğan yazar Bolu Kız İlk Öğretmen Okulunu (1963) ve İzmir Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nü (1965) bitirmiştir. Tunceli ve Aydın’ın çeşitli okullarında 26 yıl Türkçe Öğretmenliği yapan Güler Cengiz 1991 yılında emekliye ayrıldı. Oya isminde bir kızı olan yazarın bazı öyküleri vardır. Özellikle çocuk ve kadın kahramanları konu alan, onların psikolojik durumlarını iyi anlatan eserler yazmayı amaçlayan Güler Cengiz, son yıllarda psikolojik bilimini , psikoterapi yöntemlerini ve insanlar arası iletişim konularını incelemektedir.
Bundan bir ay önce Ressam Ülkü Cengiz Taşkın Hanım, söyleşi yaptığımız esnada ailesini tanıtırken, Güler Ablasından bahsetti ve yazdığı ‘’ Bir Işık Gerek ‘’ adlı romanından söz etti. Bu kitabın İş Bankası tarafından yayınlandığını ve kitapta hep bu bölgeyi, yöreyi ve özellikle doğup büyüdüğü Turgut’u, (Leyne—Lagina) çocukluğunu ve kültürünü anlattığını söyledi. Bir kitap kurdu olarak hemen not aldım ve bu kitabı nereden bulacağımı sordum? Eski bir kitap olduğunu, zorda olsa İş Bankası yayınlarını bakmamı tavsiye eden Ülkü Hanım,’’ bende 1 adet var ama bulamazsanız veririm ‘’ dedi. Geçenlerde İzmir’e gittim ve hemen hemen bütün İzmir’in altını üstünü getirdiğim halde kitapçılarda bu kitabı bulamadım. Tam da Karşıyaka’da İş Bankası yayınlarının satıldığı yere gidiyordum ki imdadıma Kemeraltındaki eski bir sahaf yetişti ve bir adet kalmış bu güzel kitabı buldu, getirdi. Dünyalar benim olmuştu sanki. Aradığım kitabı bulamamanın hırsı, ihtirası bende çoktur. Beni deli etse de bu hırs, birde bulduğum anda mutlu etmesi yok mu, anlatılmaz, ancak yaşanırsa tatlıdır. Ne edip , edip bulmalıyım ve o eseri mutlaka okumalıyım. Bu okumanın lezzetini inanın en güzel yemekte dahi bulamazsınız.
Bir Işık Gerek romanı, Turgut’ta yoksul bir ailede yetişen, büyüyen Zehra adlı kızın başından geçen olayları , belde de yaşayanların kültürünü ve insanların yaşam öyküsünü anlatıyor. Olayın kahramanları ilgi çekici olup , yazarımız her ne kadar kişileri takma bir adla romanda yer verse de bizler, bu yörenin çocuğu olduğumuz için az çok onların kim olduğunu çözebiliyoruz. Mesela Kör Iraz , Kör Rabia’nın ta kendisi. Ama yazarımız , gerçekçi bir yaklaşımla karakterleri yerli yerine oturtmuş ve sürükleyici bir roman yazmış. Kutluyorum. Severek okudum. 200 sayfa, bir gecede bir sabun kalıbı gibi gecenin içinde kayıverdi gitti. Yatağanlılar ve Leyneliler bu kitabı mutlaka okuyunuz. İçinde hem kendinizi, hem de size en yakın birini bulabilirsiniz, görebilirsiniz. Yerel yazarlarımızın kitaplarını okumak insana, ayrı bir tat veriyor. Hele kendi yöremizden beslenerek yazılan kitaplar oldu mu , değme keyfimize oluyor.
Güler Hanım’ın son sayfada bir dileği var; ‘’ Çocuklar, tüm çocuklar, çocuklarım, insanca, değerleri bilinerek, sevgiyle , doya doya yaşayabilsinler. Bunun sağlanabileceği bir dünya gerçekleştirilsin! Gerçekleştirilsin!’’
Güler Hanım’ın bu güzel dileğiyle herkesin ışığı bol olsun diyelim. İyi okumalar efendim.
    
YORUM EKLE

banner68