BOYNUNA ÇAN TAKILAN SİYASET

 Hayvancılıkla geçinen birköyün sürülerine dadanan bir kurt hayvan yetiştiren köylülere çok büyük zararlar verir.Köylüler kurdu yakalayıp öldürmek isterler.Uzun uğraşlar sonunda kurdu yakalayıp başına tel bir kafes,boynuna zincirler takarak köye getirirler.Köy meydanında kurdun etrafına toplanan köylüler kurdu nasıl işkence ederek öldüreceklerini tartışırken köyün bilge kişisi kalabalığın arasından geçerek kurdun başına gelir “onun cezasını ben vereceğim” der.
Herkes bilge kişiye karşı saygılıdır ve seslerini çıkarmazlar.Bilge kişi köylülerden birkoyun çanıgetirmelerini ister.Getirilen koyun çanını kurdun boynuna takar ve “şimdi bırakın gitsin, bu kurt cezasını buldu” der. Köylüler “bu nasıl cezadır,daha kurdun burnu bile kanamadı” diye itiraz etmek isterler ama bilge kişi elini kaldırır ve “o sürülerimize verdiği zararla kurtluğunu kanıtladı,biz insanız ona insana yaraşan bir ceza vermeliyiz.Onu işkence yaparak öldürürsek hayvandan farkımız kalmaz”der. Köylülerbilge kişiye daha fazla itiraz edemez ve kurdu bırakırlar.Kurt bir hışımla bozkıra doğru koşar ve gözden kaybolur.Çan sesi onunla birlikte bozkırda yol alır.Kurt hızlandıkça çan sesi de hızlanır.Kurt acıkmıştır.Bir sürüye yaklaşıp avlanmak ister ama çan sesini duyan köpekler üzerine gelince kaçmak zorunda kalır.Kurt çan sesini duyunca kaçan hiçbir canlıyı yaklaşıp avlayamaz ve açlıktan ölmek üzeredir.Bir gün bir tepenin ardından üstüne doğru hızla gelen bir kurt sürüsüne rastlar.Kurtlar çan sesine aldanıp onu koyun sanmışlardır. Hışımla geri dönerler ama boyunda çan olan kurt da onların peşine takılıp onların avlarından pay almayı düşünür. Kurtlar hangi ava yaklaşsalar çan sesini duyan av kaçar.Kurtlar yaşayabilmek için boynunda çan taşıyan kurttan kurtulmak zorunda olduklarını anlarlar ve bir zamanlar kurt sürülerinin kralı olan güçlü kurt artık zayıflamıştır.Üstüne gelen kurtlarla baş edemez ve onların pençeleri altında can verir.
Boynuna 12 Eylül 1980 çanı takılmış siyaset ve siyasiler,okuduğunuz öyküye benzer şekildeki anlayışla ne halka,ne topluma ne de demokrasiye yarar getirirler. AKP işte bu kanaldan beslendiği için seçim sistemini,seçme ve seçilme yöntemini de değiştirmiyor.Liderin iki dudağının arasından çıkacak kişilerin aday yapılarak Belediye Başkanı ve Milletvekili seçilmesi hatadır.Delege veya üye bazında ön seçimlerin yapılmaması aslında her partide sıkıntı yaratıyor. Hadi AKP’yi anladık demokrat değiller.Ya CHP ne yapıyor?Şu an atananların suçu yok.Suç sistemin.Suç CHP’yisorosçulara ve cemaate yakınlaştıran siyasetçilerde.Yazıklar olsun.Eski CHP’yi aratmaları ve şu andaki siyasi kaos hepimizi üzüyor. Türkiye kaybediyor…Kazananlar belli...Üç beş yöneticinin koltuksal çıkarına tüm CHP’liler feda edilemez.Muğla ve kıyı şeridinde kazanılan seçim başarısı bilinç düzeyi yüksek olan halkın başarısıdır.Elbet yine kazanılacak ama bu başarı tüm yurdu kapsaması içinde CHP’nin kendine gelmesi gerekiyor.Sağ oyları toplamak için cemaatten medet ummak yanlıştır.Ekonomik modeli ve kalkınma projesini halka iyi bir şekilde anlatırsan iktidara gelirsin.Yarın bu iktidar değiştiğinde boynunda çan olan CHP içindeki siyasi baronların sonu yukarıda anlattığımız öyküdeki kurdun sonu gibi olmasını isterim.Umudumuzu kaybetmeyelim.CHP’yi izlemeye devam.Şu an kırgınlıklar,kızgınlıklar ve sitemler olabilir ama küsmek çözüm değildir.Tüm solcuların ve sosyal demokratların bir araya gelmesi gerekiyor.Yatağan için Türkiye için buna mecburuz.Atananları eleştirseniz de en çok atayanları ve seçim sistemini eleştirin derim.Ve bu seçim sisteminin değişmesi içinde elinizi taşın altına bir zahmet koyun kardeşim.Ayrıca  12 Eylül  vesayetinin  kalkması  için de mücadele etmek lazım.Umarım her şey gönlünüzce olur.Tüm adaylara başarılar….
 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bahattin UYar
Bahattin UYar - 8 yıl Önce

güzel bir masal.zaten biz,ancak masaldan anlarız.15 yıllık ninniye bir de masal eklesek nasıl olur turgayım? bana yazı yazma şansı verilirse bende güzel masallar var.

banner68