ÇAMAŞIRHANE ALGISI

 Atatürk Mahallesi Hacıyakası mevkiinde kurulması istenilen çamaşırhaneyi mahalle halkı, toplu bir direnişle karşı koydu. İmza kampanyası başlattı. İlgili kurum ve kuruluşlara dilekçeyle başvuruda bulundu. Akabinde çamaşırhane sahipleri tarafından, 4 milyonluk yatırımla 150 kişilik istihdam başlığıyla gazetemiz de açıklamalarda bulunarak, evlerimize Demeç Gazetesi dağıtıldı. Bu da ters etki yarattı. Bu hareketleri bizleri daha çok kamçılaladı, örgütledi ve kenetledi. Daha önce 140 imza toplamıştık, şimdi 200 üstüne çıktı. Bu sadece Hacıyakası mevki sakinlerinin imzasıdır. Bizleri daha fazla motive ettikleri için, ayrıca çevre algısı yarattıkları için teşekkür ediyoruz. Gazeteyi okuyan tepkisini bu kez daha fazla göstererek siyasileri suçladı.
Şirket  yetkilisi,  sözde  insan  sağlığına  zarar  vermeyecek tesisin,  yakın  mesafesinde  konutun  bulunmadığını masumhane  bir  tavırla  açıklamada  bulunmuş. Küllüyen yalan. Hemen 10 metre dibinde Dozer lakaplı  Mehmet  Özen’in  ve  çocuklarının  evleri  var. Yanıbaşında  Bağyakalılar’ın evi mevcut.Tam  karşıda  Fatih Ortaokulu  bulunuyor. Çocuklar kapkara dumanı seyredecekler. Alt yanda İbrahim  Kocabıyık, Nasuh  Bey, Abdullah  Gezgin, Mustafa  Yatağan, Serkan  Karakaş, Sermet  Ceyhan, Uşaklılar, H. İbrahim  Çetinkaya  ve  komşuları oturuyor. Sürücü pisti altında Osman Çetinkaya, Muaziz  Baş, Kadir  Yaman, Tufan  Bilgin  ve komşuları  oturuyor. Bizim  tarafta  50 hane var.Okulun  sol  yanında  Ayhan  Güntekin  ve  komşuları  50  metre  mesafedeler.Biz  sanki  başka mahallede  oturuyoruz da  çamaşırcılar  bizi  yanıltacak.Bizim  Çamlık  Sitesi  35  hane olup,5 sene  önce  kazan  dairesi  için  belediyeye  müracaatta  bulunduk. Komşular razı olmayınca belediye haklı  olarak  izin  vermedi. Şimdi  size  verecek  öyle  mi? Yemezler. Sizin  yakacağınız   kömür,35 evin  kömürüyle bir  tutulamaz. Bizler  ön  yargılı  davranmadan   araştırdık.Çamaşırhanenin  bu  bölgeye  zararlı  olduğunun  farkına  vararak  toplumsal  algıyla  karşı  çıkıyoruz. Emisyon  ve  dejars  konusunda  bilgilendirildik. Bayır sanayisindeki esnafla ve Migros’un deposunda çalışanlarla konuştuk.’’ Aman ağabey sakın yaptırmayın. Kokudan, isten, kurumdan ve asitten şikayetçiyiz’’ dediler. Bu bir gerçek.
İlçemizin batısında termik santrali, kuzeyinde organize sanayi ve güneyinde  oto sanayi  mevcut. Bari kardeşim, doğusu temiz kalsın. Baca tütmesin. Halkımız bir parça soluk alması için çamların, zeytinlerin altında piknik yapabilsin. Zaten bu bölge tarım arazisi. Esas kabahat,  burayı tarım arazisinden çıkararak ‘’Konut Dışı Kentsel Çalışma Alanları’’ yapan siyasetçilerin. Arkadaş, dibinde koca bir zeytinlik var. Birkaç sene sonra Doğancı Barajı yapılacak. Tam bir mesire ve dinlenme alanı yapılacak yer. Bu alan 80-100 dönümlük bir yer olup tüm adaylar burayı büyük yaşam parkı yapılacağının müjdesini verdiler. Umarız öyle olur.
İlk olarak AKP adayı Mustafa Toksöz, çevre platformumuza ve mahalle sakinlerine  ‘’Şahsım ve ekibim adına söz veriyorum,30 Mart’ta yönetime gelirsek de bu konuda kendilerine ruhsat vermeyeceğiz’’ diyerek çamaşırhanenin organize de olması gerektiğini söyledi. Mahalle adına teşekkür ediyorum. Daha sonra ayni akşam MHP adayı Varol Çakmak ve ekibi geldi. En tutarlı konuşmayı yaparak, ’Bölgeye kurulması planlanan çamaşırhane Yatağan’a hizmet etmeyecek. Turizm bölgelerine hizmet edecek zaman niye buraya kuruyorlar ki, gitsinler oraya kursunlar. Tesis için filtre kuracaklarını söylemişler, bunun maliyeti neredeyse tesisle ayni. Termik santrale de kuracaklarını söylemişlerdi. 25 sene sonra kurdular. Çamaşırhaneye ihtiyacımız yok. Çevremizi kirlettirmeyiz. Bunun için benim bedenimi çiğnemeliler. Çamaşırhane sadece Hacıyakası’na değil, Yatağan’ın hiçbir yerine kurulmasını istemiyoruz.’’ Dedi ve büyük bir alkış aldı. Varol Beyle ayni düşünüyoruz. Bu konudaki görüşlerine katılıyorum. İlçemizin hiçbir yerine yapılsın istemem. Bu yürekli tavrından dolayı kutluyorum. Mahalle sakinleri adına teşekkür ediyorum.
Pazartesi akşamı, CHP adayı Hasan Haşmet Işık ve ekibi hem kendi projelerini hem de çamaşırhane konusundaki görüşünü paylaşmak için mahallemize geldi. Başkan ;’’İşin özünü söyleyeyim, ben kesinlikle halkımın istemediği hiç bir sanayi yatırımını yaptırmam. Bunu bilin. Hatta kafamda şuanda çamaşırhane için belirtilen arazinin olduğu yerde çok güzel bir piknik alanı yapma fikri var. Biz bu tesisin bu kadar zarar vereceğini düşünmedik, vatandaşlarımız uyarınca halkımızın zarar göreceği işletmeye imza atmam ve meclise getirmem dedim. İşletme yetkililerine söyledim. Artık bu durumun tekrardan gündeme gelmesi mümkün değil ve Hacıyakası’na kurulmasına kesinlikle karşıyım’’ dedi. Daha sonra Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na sunulmak için topladığımız 200 imzanın altına Başkan Işık, Meclis üyeleri ve CHP İlçe Başkanı Kamil Genek imzalarını attılar. Kendilerine mahalle sakinleri adına teşekkür ediyorum. Böylelikle geçte olsa siyasi partilerden ve adaylarından söz almış bulunuyoruz. Mahalleli rahat bir nefes aldı. Başta muhtarımız Mehmet Küçük olmak üzere emeği geçen herkesi tekrar kutluyorum.
Tabi bu burada bitmedi. Seçim sonrası imzaları Osman Gürün Bey’e ve meclisine sunacağız. Yeşiller partisi destek için bekliyor. Kent konseyleri Başkanı sevgili ağabeyim Hamdi Topçuoğlu sağ olsun, devamlı bilgi ve belgeyle yardımımıza hazır. Yatağan İşçi Partisi Başkanı ve örgütü tam destek veriyor. Geçmişte benim de katkıda bulunduğum YAÇEV Platformu harekete destek veriyor. Ayrıca ülkemizdeki çevre derneklerinden destek mesajları geliyor. Çevre dostu Avukat kardeşlerimiz, bölge idareye dava açmak için gönüllü olarak bizleri destekliyorlar. Buradan hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ne mutlu bizlere… Çevre sayesinde de birçok tanımadığımız dostlar edindik. Büyük bir ALGI oluşturduk. Bundan sonrası iş siyasetçilere düşüyor. Kendileri söz verdi. Basın huzurunda sesli ve sözlü söylemleri kayıt altındadır. Bazıları  ‘’politikacılara pek güvenmeyin ‘’ dese de mahalle sakinleri olarak, İlçemizdeki siyasetçilere güvenim tamdır. Mertlik ve namertlik ölçüsünü seçimlerden sonra politikanın terazisinde tartılacaktır. Umarım, İlçemizdeki siyasetçiler benim güvenimi boşa çıkarmazlar... Hepsine başarılar dilerim. Yaşasın temiz bir havada yaşamanın bilincindeki çevre dostu gönüllülerine… Yaşasın  mahalle  halkı…Yaşasın  ormanlarımız ve  doğamız….
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet KAPLAN
Mehmet KAPLAN - 8 yıl Önce

çevre kirliliğinden yatağan'ımız ve halkı çok çekti. tepkilerinizi destekliyorum, başarılar diliyorum.

banner68