CANDI YÜCELDİ ŞARABİYDİ

 Bugün 12 Ağustos 2013 Can Yücel’in 14. Ölüm yıl dönümü. Bodrum İstikbal Kitapevi’nden Can Yüceli anlatan, tanıtan Sıddık Akbayır ve Cezmi Ersöz’ün ortaklaşa yazdıları ‘CANDI YÜCELDİ ŞARABİYDİ’ adlı kitabı satın aldım. Ruhu şaad olsun, eskiden beri şiirlerini zevkle okuduğum büyük şairi dokuz bölümde portresini oluşturmuşlar.
Can Yücel, hınzırdır, muziptir, içlidir, ‘ser’hoştur’, ‘ser’ şairdir. En az şiirleri kadar, yaşadıkları da söyledikleri de şarabidir. Can Yücel en ümitsiz koşullarda bile, üzümden şarap, şaraptan şiir yapmayı bileni zekayı ve şiiri bir şarap gibi kadehlere doldurup sunma inceliği gösteren derin bir insan sevgisidir.
Can Yücel şiirini bilmeyenlerin bile, en az bir deyimini mutlaka duymuşlardır. Neyzen Tevfik gibi, Şair Eşref gibi hayatı pek ciddiye almayan karakterdedir. Can Yücel argoyu ve küfrü, bir arınma işlemi olarak gören; ironi, zeka patlamasıyla sürdürerek halkın gönlünde yer edinmiştir. Aynı zamanda Devrimci bir ruhla ‘menfi bir TİPtir’. Yani İşçi Partisi’ne aşık, işçi yanlısı; emekçilere değer veren bir kişiliktir. Can Yücel şiirimizin ‘asi çocuğu’dur. Destek yayınevi tarafından çıkan bu kitabı mutlaka okuyun. Eminim siz de benim gibi zevk alacaksınız.
21 Ağustos 1926 – 12 Ağustos 1999… değişen sadece rakamların yeri… Can Yücel, iki ağustos arasındaki yetmiş üç yılı dokuz gün eksiyle yaşadı. Komünist Can Yücel ışıklar içersinde uyu. Şimdi onun anısına özdeşleşen bir şiirini siz okurlarımla paylaşacağım.
Öyle keyifli yazıyorum ki
Bu adamlar hem üniversitede var
Hem gastede yazar
Hem de bozarlar
Asaf savaş sakat
Ve belgeli murat
Bu murat belgeli murat
Çok ingilizce bilir
Ama hel'sinkiyle güvey girer
Bu özel üniversite randevucuları
Aydın doğan solcuları
Dünyaya birşey öğreteceklerini sanırlar
Ekonomi ekonomi diye
Kendilerini unuttukları gibi
Bizleri de unuturlar
Bu adamların listesi
Asaf savaş sakat
Belgeli murat
Ekonomist mete tuncer
Turker alkan, fisun özbilgen
Başlangıç celal
Laçiner'i sayıyorum
Adları lazım degil esasında
Kendileri lazımlık
YORUM EKLE
YORUMLAR
MUSTAFA KUL
MUSTAFA KUL - 8 yıl Önce

sayin mutlu yazilarinizi zevkle okuyorum.sncak birazda yerelde yaşanan olumsuzluklara da değinirseniz sevinirim.

banner68