CEMİYETİMİZ MESLEKTAŞLARININ İSİMLERİNİ YAŞATMAK İSTİYOR

 Sivil toplum kuruluşlarının farkındalık yaratan çalışmalarıyla daha etkili ve güçlü olabileceklerini daha önce defaten gündeme getirmiştik.
Muğla Gazeteciler Cemiyeti’nin yönetimini oluşturan veya bünyemizde üye olan meslektaşlarımızla birlikte ortak karar mekanizmasıyla hareket edip, yaptığımız çalışmaların çoğulcu bir yapıyla yerine getirilmesine büyük önem veriyoruz.
Şahıslara endeksli, “ben yaptım oldu” mantığından uzak bir şekilde tabir yerindeyse.
Yani her üyemiz, “bizim cemiyet ne yapmış” yerine yapılan çalışmalarda bir harcı olduğunu düşünüp, kendisini olayın dışında düşünmüyor.
Bu da bizi mutlu ediyor.
Bugün bu anlayışa örnek olarak sunabileceğim bir çalışmayı sizlere aktaracağım.  
Cemiyet olarak değerli gazeteci dostumuz ve aynı zamanda cemiyetimizin üst çatısı olan Türkiye Gazeteciler Federasyonu’muzun Yüksek İstişare Kurulu Üyeliği görevini de yürüten üyemiz Halil Eğriboyun ile imzaladığımız ve cemiyet olarak Menteşe Belediyesi’ne sunduğumuz bir talep dilekçesinden söz etmek istiyorum sizlere.
Toplumsal farkındalığın yanı sıra örnek oluşturması açısından da paylaşmayı yararlı buldum. 
Muğla Gazeteciler Cemiyeti olarak, sosyal sorumluluk çalışmalarımız kapsamında manevi değerlerimizi de yaşatmaya yönelik olarak, eski adıyla Muğla Merkez’de yeni adıyla merkez Menteşe ilçemizde uzun yıllardır gazetecilik mesleğiyle öne çıkmış ve aramızdan vakitsiz ayrıldıklarına inandığımız ayrılan 5 değerli meslektaşımızın isimlerini yaşatmak için çalışma başlattık.
Bu çalışma kapsamında hazırladığımız talep dilekçesini Menteşe Belediyesi’ne sunduk. 
Dilekçemiz, yıllarca gazetecilik mesleğiyle tanıdığınız Cemiyet Onursal Başkanımız Sayın Ünal Türkeş, dönemin Muğla Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Sayın Hasan Önkaş, Cemiyetimizde yıllarca hiçbir karşılık beklemeden görev yapmış Gazeteci-Yazar ve Şair Yükselecek Demirel, Gazeteci-Yazar Sayın Hilal Köseoğlu ve Gazeteci Sayın Ahmet Bayrak’ın isimlerinin Belediye Meclisince uygun görülecek cadde veya sokaklara verilmesi talebini içeriyordu.
Böylesine bir çalışmanın hayata geçirilmesi demek, hem zamansız vefatlarının yarattığı üzüntülerin kısmen de olsa hafiflemesi, hem de manevi hatıralarının ölümsüzleşmesi demekti bizim için.
Bu düşüncemizin ilk adımını attık. Mutluyuz, gururluyuz. Umarım sonuçlandığı aşamayı da sizlerle paylaşma mutluluğuna nail oluruz.
Bu konuda bizlere sıcak bir yaklaşım gösteren, çalışmamıza ilgi duyan Menteşe Belediye Başkanı Sayın Bahattin Gümüş’e de ayrı bir teşekkür etmek istiyorum. 
Konunun Belediye Meclisinde değerlendirileceğini ifade etti. Belediye Meclis üyelerimizin de konuya duyarlı yaklaşacaklarına olan inancım tam. Kendilerine de şimdiden teşekkür ederim.
Yaşadığımız kentlerde görev yapıyorsak ve görev alanlarımız hangi alanda olursa olsun, örnek teşkil edici ve farkındalık yaratan çalışmalara harç koymalı, imza atmalıyız. 
Gelecek yıl 30’ncu kuruluş yıldönümünü kutlamaya hazırlanan Muğla Gazeteciler Cemiyeti ailesi olarak, böyle bir çalışmayla vefa sunmanın gururu içindeyiz. Bizleri destekleyen bu ailenin her ferdine teşekkür ederim. 
Hayatta oldukları sürece gerek mesleğimize, gerekse ilimize katkı koyan değerli meslektaşlarımız Sayın Türkeş, Sayın Önkaş, Sayın Demirel, Sayın Köseoğlu ve Sayın Bayrak’ın aziz hatıralarını saygıyla anıyor ve onları hiçbir zaman unutmayıp, unutturmayacağımızı da vurgulamak istiyorum.  
YORUM EKLE