CİĞER

 Aklınıza    hemen   ‘’ Ciğer ‘’ başlıklı   köşe  yazısı  mı   olur   diye   bir   düşünce   gelmesin. Ciğeri  beş  para  etmeyen   düşüncesiz    politikacılar    ve   yetkililer   olunca, tüm  iç  ve  dış   organlarımızdan  örnekler  vererek    köşe  yazısı   yazabilirim. Az  sonra  okuyacağınız   yazıyı   yazma   nedenim  de, içinde  bulunduğumuz   konum  ve   sıkıntılar   sonucu    yazılmış  bir  serzeniş  ve  uyarı  yazısıdır.
Beş  sene önceki  bir  köşe yazımda ilçemize doğalgazın neden gelmesi gerektiğini yazmıştım. Olumlu, olumsuz  birçok eleştiriler aldım. Tartışılması bile güzeldi. Keşke rüzgar ve güneş enerjisinden faydalanarak ısınma sorununu çözebilsek. Kısa vadede umut yok. Zamanımıza  ve  paramıza yazık. Ülke  olarak  çok şeyler kaybediyoruz. Ayrıca  antik  döneme  ait   tarihi eserlerimizi  koruyamıyoruz. Turgut—Lagina  antik  kenti  göz  göre  göre  kömür   için  feda  ediliyor. Buraya  yakın  bir  yere  termik  santral kurulacak. 300  bin  zeytin   ağacının   kesileceği   söyleniliyor. Bu   zeytinciliğe  ve  zeytinyağı  üretimine    vurulan   bir   darbedir. Yazıklar   olsun. Şu  anda  bize   göre  yerin   üstü,  yerin  altından  daha   kıymetlidir. Çevre  kirliliğine yol  açacak  bu  projeye  dur  demeliyiz.  Antik  kente  yakınlığı  nedeniyle   güzelim  yerleşim  alanına  kurulacak  olan   bu  santrale  karşıyız. Turgut  halkının  haklı  davasını  destekliyoruz. Halkımızın  yanındayız.  Eski  insanlar  akıllıymış. Yeniler   bunlardan  ders  almalıdır. Bakınız eskiden atalarımız neler yaparmış, şehir planlamacılığında ‘’ciğer’’ kullanılırmış. Ciğer   önemli  bir  organ  olduğu   için   denemelerde   kullanılmış.
Rivayete göre eskiden bir yerin yaşamaya elverişli olup olmadığına karar vermek için, esinti alıp almadığına bakılırmış. Bunun için de uygulanan testte koyun ciğeri kullanılırmış. Diyelim ki bir aile reisi, hiç yerleşim olmayan bir yerde ev kuracak,orada bir ağaca taze bir ciğer astırır, birkaç gün beklermiş. Eğer ciğer çabuk bozulursa o yerin havadar olmadığına; geç bozulursa esintili bir yer olduğuna karar verilirmiş.
Yine rivayete göre, Ankara Kalesi’nin ve Saman Pazarı’nın çevresindeki bölgelerin iskan edilmediği dönemde çevre, bağlarla, bahçelerle kaplıymış. Bir bey ya da paşa bu çevredeki birkaç farklı bölgeye birer ciğer astırmış. Asılan ciğerler içinde en geç, şimdiki Abidinpaşa’ya asılan bozulmuş. Bunun üzerine Abidinpaşa Konağı o bölgeye yapılmış. Alıntı : Üstün Dökmen (Deriden Kültüre)
Bu dünya ilginç bir yer. Eskiden şehir planlamacılığında ciğer kullanılırken, yani bir takım koyun ciğeri feda edilip insanların ciğeri korunurken, şimdilerde çukur bölgelerde linyitler, kaçak kömürler yakıp, koyun ciğeri yerine kendi ciğerlerimizi feda ediyoruz.
Bu görüşten hareketle dünyanın çeşitli yerlerinde insanlar tarih boyunca, arazinin eğimini, toprağın yapısını, tarihsel   konumunu, sel yataklarını, rüzgarların yönünü dikkate alarak köylerini, kentlerini kurmuşlardır. Bu arada, dere yatağını, sel yatağını, ‘’Bize bir şey olmaz’’ diyerek, ciddiye almayan, iskana açan (bizim ülke gibi) cesur ülkeler de vardır. Küçük yerleşimler, köyler, dağların kuzey yamacına değil, güney yamacına (ilçemiz gibi) kurulmuştur. Doğaya ve malzemeye uygunluk ön planda tutulur, çarpık yapılaşma pek dikkat edilmezdi. Havası, suyu güzelse hemencecik yerleşim kurulurdu. Tabii ki tarım arazisi geniş yerler de tercih edilirdi.
Bu manada ciğerin önemini umarım anlatabildim. İlçemize gelince, akşamları şöyle bir dışarı çıkın. Şaka şaka. Sakın haa! Çok önemli  bir işiniz yoksa çıkmayın. Geceleri   bazen  santralden  pis  gazı  bırakıyorlar. Pencereleri  sıkı  sıkı  kapayınız. Ciğerinize yazık. İlla o  saatte  dışarı  çıkacaksanız maske takarak çıkın derim. Sağlık  çok  önemlidir. Çevremizin  daha  fazla  kirlenmemesi  için  Turgut—Lagina  tarafına  yapılacak  olan  santrale  sizler de   karşı  çıkınız. Yetkililer,  ne  olur   kıymayın   bu  yerüstü  hazineye  ve  antik   Lagina   kentine… Tarihimize   saygı  gösterin. Daha  önce  Yatağan  Termik  Santrali  kurulurken  yetkililer  ciğerden  faydalanmamışlar  belli…Ciğersiz  herifler, yeter  artık    havamızı  daha   fazla  kirletmeyin. Kömürünüz  batsın, siz de  batın.  Direnişe   katılan   Turgut  halkına  bin  selam  buradan…
Bir özdeyiş de ‘’Kedi uzanamadığı ciğere mundar der’’, desin varsın. Siz siz olun ciğerlerinizi temiz tutun. Havanız ve ciğeriniz bol oksijenli olsun  efendim.
YORUM EKLE

banner68