"21. Yüzyıla hazır olmak için robotik kodlama eğitimi”

21. Yüzyıla hazır olmak için robotik kodlama eğitimi projesi kapsamında, Kavaklıdere ilçesinde öğretmenlere yönelik eğitim verildi.

"21. Yüzyıla hazır olmak için robotik kodlama eğitimi”

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Güney Ege Kalkınma Ajansı işbirliğiyle,  21. Yüzyıla hazır olmak için robotik kodlama eğitimi projesi kapsamında, Kavaklıdere ilçesinde öğretmenlere yönelik eğitim verildi.

MİD Akademi tarafından Sadık Göçen Anadolu Lisesi’nde verilen eğitime, ilçede görev yapan 27 öğretmen katıldı.

Gelişen teknolojiye uyum sağlayabilmek için öğretmenlerin gereksinimi olan robotik kodlama konularında detaylı bilgiler verildiği eğitim ile ilgili, Kavaklıdere Milli Eğitim Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“3-7 Şubat tarihlerinde GEKA destekli robotik sistem tasarımı ve Arduino ile kodlama eğitimi alan Kavaklıdereli öğretmenler sayesinde öğrenciler hem eğitim-öğretim sürecinde hem de mezun olduklarında mesleki hayatlarında robot sistemlerini kullanabilecek ve kolayca üretebilecekler. Projemizin nihai yararlanıcıları olan öğrencilerimiz robot sistemlerini kullanarak gruplar halinde, mesleki çalışmalar yürütecek çeşitli teknik projeler hazırlayacak bu süreçte sosyal, zihinsel yaratıcılık yönleri gelişecektir. Öğrencilerin bu eğitim ile analitik düşünce yetenekleri gelişecektir. Uzun vadede öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz robot teknolojilerini kullanarak elektrik elektronik, otomasyon, makine, metal, uzay ve havacılık, gıda, giyim, mobilya, promosyon ve mimari çalışmalarda modeller üretebilecek ve yeni sektörlerin gelişmesini de sağlayacaktır. Teknik destek programı kapsamında hazırladığımız bu proje ile 27 öğretmenimiz, robot teknolojileri ve kodlama alanında mesleki eğitim almıştır. Kavaklıdere ilçemizde bulunan çeşitli okullarda görev yapan öğretmenlerimiz robot teknolojileri ve kodlama alanında mesleki eğitim alarak; sahip oldukları mesleki bilgi, beceri ve yetkinliklerini artırmakta ve okullarımızın insan kaynakları kapasitesini güçlendirmektedir. Okullarımızın robot teknolojileri ve kodlama alanında başlatacağı bu girişim, dünyadaki yeni teknolojilerin, kurumlarımıza transfer edilmesini sağlayarak aynı zamanda yerel ve bölgesel kalkınmaya da destek olacaktır. Bu proje kapsamında öğretmenlerimiz, robot Teknolojisi ve Kodlama alanında aldıkları eğitimi, okul eğitimi süresinde öğrencilerimize aktaracak, bu sayede öğrencilerimizin de mesleki alanda daha donanımlı bireyler olarak yetiştirilmeleri sağlanacaktır. Proje kapsamında verilen eğitim, hem öğretmenlerimizin hem de öğrencilerimizin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Robot teknolojileri ve kodlama tüm dünyada gelişen bir teknolojidir. Bütün dünyada robot sistemleri ve kodlama, geleceğin en önemli mesleği ve teknolojisi olarak gösterilmektedir. Bu proje ile kurumlarımız, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve bölgemiz yeni teknolojileri sürekli takip eden ve uygulayan bir konuma gelecektir. Farklı kurumlarımızda görev yapan 27 öğretmenimiz eğitimi başarıyla tamamlayarak sertifika almaya hak kazanmışlardır. Bölgemizde böyle bir ihtiyacın giderilmesini sağladığı için GEKA' ya(Güney Ege Kalkınma Ajansı), kurumumuzdaki öğretmenlerin faydalanması için çaba gösteren Kavaklıdere İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Nuray Kabaş, Proje İrtibat Kişileri Osman Çelikdemir ve Fatma İşlek çok teşekkür ederiz.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68