22 Haziran 2018 Cuma

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

Arkeolog adayları Stratonikeia Antik Kenti’ni gezdi

Denizli’deki Pamukkale Üniversitesi’nin arkeoloji bölümünde okuyan yaklaşık 100 öğrenci, Yatağan’daki Stratonikeia Antik Kenti’ni gezerek incelemelerde bulundu.

19 Aralık 2017 Salı 09:10
Bu haber 911 kez okundu
Arkeolog adayları Stratonikeia Antik Kenti’ni gezdi

 Muğla’daki gezi programına katılmak üzere kente gelen arkeoloji bölümü öğrencileri, Yatağan ilçesine bağlı Eskihisar Mahallesi’ndeki Stratonikeia Antik Kenti’ne geldi.

Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt eşliğinde kenti gezerek fotoğraf çeken öğrenciler, yaklaşık 3 bin yıllık bir geçmişe sahip dünyanın en büyük antik mermer kenti olarak kabul edilen Stratonikeia hakkında Söğüt’ten bilgi aldı.

Kenti gezen öğrenciler arasında daha önce buradaki kazı çalışmalarına katılanların da olduğunu aktaran Söğüt, derslerde gösterdiklerini burada uygulamalı gösterdiklerini söyledi.

Söğüt, kenti gezen öğrencilerin farklı dönemlere ait yapıları bir arada gördüklerini ve restorasyon çalışmalarını görme şansı yakaladıklarını kaydederek, “Öğrenciler gruplar halinde devamlı geliyorlar. Biz sadece üniversiteler değil esasında Yatağan ilçesinde, Muğla ilinde de tüm ilkokul öğrencilerimizi de gruplar halinde buraya getirmek ve burada insanların yaşadıkları alanlarında ki tarihi, kültürü, doğayı ve bu dokuyu görebilmek istiyoruz” dedi.

Stratonikeia’nın yılın her döneminde misafirlerini ağırladığını anlatan Söğüt, şunları söyledi:

“Arkeoloji bölümü öğrencileri bunu yapmak durumunda ama onun öncesinde bu aşamada onların yaşayarak öğrenmiş olmaları gelecekte daha doğru kararlar vermelerini sağlayacaktır. Ufukları gelişecek, uygulamaları görecekler ki onlar için bunlar güzel bir birikim. Ama biz bunların tamamını arkeoloji öğrencilerine değil ilkokuldan itibaren tüm öğrencilerimize birebir uyguluyoruz ve uygulamak da istiyoruz. En azından her okuldan bu kentlere gelip buradaki tarihi dokuyu kendi yaşadıkları alanın tarihini bilsinler istiyoruz.”

Öğrencilerden arkeoloji bölümü ikinci sınıf öğrencisi Tuğba Tuğral, Stratonikeia’nın kendilerini büyülediğini belirterek, “Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji bölümü ikinci sınıf öğrencileriyiz. Geçen sene Stratonikeia Antik Kenti’nde çalışmalarda bulunduk. Bu antik kentin çok harika ve mitolojik bir görüntüsü var. Okuduktan sonra bu antik kenti daha fazla merak ettim. Buraya geldiğimiz zaman buradaki mimari örnekleri çok güzel. Hem çalıştık hem öğrendik hem de eğlendik. Hocalarımız hepsi yardımcı oldular biz. İnşallah yeni sezonda da burada çalışmayı tekrar düşünüyorum” diye konuştu.

 

Berna KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV