Atatürk İlkokulu’nda otizm farkındalık eğitimi

Yatağan ilçesindeki Atatürk İlkokulu’nda, Otizm Farkındalık Ayı’ı etkinlikleri kapsamında eğitim verildi.

Atatürk İlkokulu’nda otizm farkındalık eğitimi

Atatürk İlkokulu, Otizm Farkındalık Ayı kapsamında bir dizi etkinlik düzenledi. Etkinlikler kapsamında 33 personel, 53 veli, 540 öğrenciye otizm eğitimi verildi.

Otizm Farkındalık Ay’ı eğitimi kapsamında öğrencilere otizmin ne olduğu konusunda sınıf öğretmenleri tarafından bilgilendirilme yapıldı. Tişört üzerine ve resim kağıtlarına otizmin sembolü olan el baskısı etkinliği yaptırıldı. Sınıflarda yapılan etkinlikler okul girişindeki panolarda sergilendi.

Menteşe Rehberlik ve Araştırma Merkezi Rehberlik Öğretmeni Ali İhsan İncesu tarafından veli, öğretmen ve personele otizm ile ilgili farkındalık eğitimi verildi.

Eğitim sonunda hazırlanan tişörtler öğrenciler tarafından giyilerek okul bahçesinde “ Her Çocuk Özeldir” şarkısı eşliğinde balonlar uçuruldu.

Okul Müdürü Mehmet Çüngür, etkinlikler sırasında yaptığı konuşmada, “Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel bozukluktur. Otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı sanılmaktadır. Şu noktalar özellikle unutulmamalıdır, otizm bir akıl hastalığı değildir. Otizm kimsenin suçu değildir. Otizm toplum, kültür, sosyo-ekonomik yapı gözetmez. Otistik çocuklar böyle davranmayı bilinçli olarak seçen şımarık çocuklar değildirler. Otizm anne-babaların davranışları yüzünden ortaya çıkan bir bozukluk değildir” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER