Avrupa’dan gelip köy okulunun duvarlarını boyadılar

Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki Uluslararası Gençlik Merkezi Görsel Sanatlar Topluluğu gönüllüleri, öğrencilerle birlikte, Yatağan’daki bir ilkokulun duvarlarına Türk tarihi ve kültünü betimleyen çizimler ile çocukların ilgisini çekebilecek çizimler yaptı.

Avrupa’dan gelip köy okulunun duvarlarını boyadılar
Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki Uluslararası Gençlik Merkezi Görsel Sanatlar Topluluğu gönüllüleri, bakanlığın “Gençlerin İyilik Ağacı” projesi kapsamında, yürüttükleri çalışmalar kapsamında Yatağan ilçesine geldi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde(MSKÜ) okuyan öğrencilerin yanı sıra Litvanya, Almanya ve İspanya’dan gelen gönüllülerden oluşan grup, Madenler Mahallesi’ndeki Madenler İlkokulu’nda, okulun öğrencileriyle birlikte duvar boyama etkinliği düzenledi.

Köy okullarının duvarlarını boyayarak öğrencilerin okullarını daha çok sevmesi ve duvarlara çizilen motiflerle öğrencilerin hayal dünyasının daha gelişmesinin sağlanması amacıyla düzenlenen etkinliği, Yatağan Milli Eğitim Müdürü Mustafa Baykal, Şube Müdürü Abdullah Yılmaz, Okul Müdürü Gülhan Gürbüz de takip etti.

Baykal, projede yer alan gönüllüleri kutlayarak, faaliyetlerin diğer okullarda da sürmesini diledi.

Grupta Avrupalılar da yer alıyor

Gençlik Merkezi Sorumlusu Selman Bulut, muhabirimize yaptığı açıklamada, köy okullarını güzelleştirmek için yürüttükleri projenin öğrenciler, öğretmenler ve idareciler tarafından beğeniyle karşılandığını belirterek, “Topluluk içerisinde, 30 yaş altındaki gençler bulunuyor. Nerede okuduğu önemli değil, herkes katılabiliyor. Katılımcılarımız, Avrupa Gönüllülük Sistemi ile birlikte geliyorlar. Litvanya, Almanya ve İspanya’da katılımcılarımız var. Daha farklı ülkelerden gelenler de oluyor.” diye konuştu.

Almanya’daki lise eğitimini tamamladıktan sonra üniversite eğitimden önce Türkiye’ye gelip vatanını yakından tanımak ve sosyal yardımlara fayda sağlayabilmek için 6 aydır Muğla’da olduğunu belirten gurbetçi Soner Çakmak, “Proje kapsamında, engelli öğrencilerimizle çiftliğe gidip at biniyoruz, onlarla birlikte basketbol oynuyoruz. Onun dışında Türk-Alman gençlik değişimleri oluyor. Onlarda yer alarak projelerde yardımcı oluyoruz. Onun dışında resim boyuyoruz.” dedi.

MSKÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Fikriye Akçay ise, projenin bir parçası olmaktan mutluluk duyduklarını kaydederek, “Okulumuzun iç ve dış cephelerinde boyalamalar yapıyoruz. Öğrencilerimizi kültür açısından destekliyoruz. Duvarlara Atatürk ile ilgili motifleri yapıyoruz. Dış cephede Çanakkale’yi vurgulamak istedik. Burada bir anasınıfı var, biz de onların yaşlarına uygun ‘Şirinler’ gibi motifleri işliyoruz.” ifadesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2016, 17:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68