Balık Yiyorum Sağlıklı Büyüyorum” projesi Yatağan’da hayata geçti

Sağlıklı bir neslin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen “Balık Yiyorum Sağlıklı Büyüyorum” projesi kapsamında Yatağan ilçesine bağlı Turgut Mahallesi’nde balık-ekmek dağıtıldı.

Balık Yiyorum Sağlıklı Büyüyorum” projesi Yatağan’da hayata geçti
Muğla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Muğla Kültür Balıkçıları Derneği işbirliğiyle hayata geçirilen “Balık Yiyorum Sağlıklı Büyüyorum” projesi kapsamında, Turgut Mahallesi’ndeki ilkokulda öğrencilere balığın fiziksel ve zeka gelişimine yönelik sağladığı yararlar anlatılırken, hazırlanan balık ekmekler ile ziyafet yaşatıldı.

Müzik eşliğinde eğlenceli oyunların oynandığı etkinlikte, balık filetoları pişirilerek balık ekmek olarak çocuklara dağıtıldı. Balık yeme alışkanlığının çocuklara kazandırılması için yapılan etkinlikte, çocuklara ilk balık ekmeklerini Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek ve Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Şakir Fırat Erkal verdi.

Projenin amacının balığı sıkça tüketme imkanı bulunmayan çocuklara balık yedirmek ve onların sağlıklı gelişimine katkı sağlamak olduğunu dile getiren Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, “Tüm çocukların büyüme süreçlerinde balığın içerdiği Omega 3’ü ve balıkta bulunan diğer vitamin ve mineralleri almaları gerekiyor. Bugün ne kadar doğru ve yeterli beslenirlerse yarın o kadar sağlıklı olurlar. Çünkü onlar bizim yarınlarımız. Bir çocuğun sağlıkla gülmesi, dünyanın daha yaşanılabilir bir yer olması demek” diye konuştu.

Etkinlik kapsamında ayrıca Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personelleri çocuklara, yetiştirme tesislerinde yetiştirilen balık türleri hakkında resimli bir bilgilendirme sunumu yaparak insan için gerekli olan Omega 3, vitamin, amino asit, kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin balık ve diğer su ürünlerinde bol miktarda bulunduğunu, bu nedenle sağlığımız ve gelişimimiz için bol bol balık tüketilmesi gerektiğini anlattı.

Berna KUŞ

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2018, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER