Bez bebek ve efelerin kursiyerlerine belgeleri verildi

Yatağan ilçesine bağlı Bozüyük Mahallesi’nde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma Eğitim Genel Müdürlüğünün desteği ile düzenlenen "Bozüyük Geleneksel Giysili Bebek Kursu" sertifika dağıtım töreni gerçekleştirildi.

Burak Alper Kuş
Bez bebek ve efelerin kursiyerlerine belgeleri verildi

Bozüyük Kültür Evi’nde düzenlenen sertifika dağıtım törenine Vali Vekili Fethi Özdemir, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Filiz Karacaağaç, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Koray Özcan, Bozüyük Muhtarı Vahdet Beçin ve kursiyerler katıldı.

Usta Öğretici Hasan Şimşek tarafından verilen 680 saatlik Bozüyük Geleneksel Giysili Bebek kursunu başarı ile tamamlayan 25 kursiyere sertifikaları Vali Vekili Fethi Özdemir ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.

Kadınların bu tür kurslara ilgi göstermesiyle mutlu olduklarını belirten Kaymakam Çiçek, beşeri ve iktisadi hayatlarının içerisinde kadın olmayan toplumların gelişme şansı olmadığını söyledi.

Çiçek, Ege’deki kadınların iktisadi hayatın içerisinde yer aldığını kaydederek, “Annelik ve eşlik vazifesini en iyi şekilde icra eden hanımlarımızın bununla birlikte iktisadi hayatın içerisinde olması için çeşitli projelerimiz oluyor. Bu da bunlardan birisi. Bozüyük bu anlamda tüm Muğla’ya örnek olmuştur. Güzelköyümüz her geçen gün daha da ilgi çekici hale geliyor. Bozüyük’te çok güzel çalışmalar yapıldı ama yeterli değildir. Burası tarihi dokusuyla Muğlamızın önemli turizm noktalarından birisidir” diye konuştu.

Mahalle Muhtarı Beçin ise, kursun Bozüyük’te açılmasına vesile olan herkese teşekkür ederek, “Bozüyük, kültür turizmi açısından turistlerin uğrak yeridir. 2018 yılında mahallemize en az 100 bin kişi ziyaret etti. Bunlardan bini de mahallemizde konakladı. Altyapımız yok, MUKSİ altyapı projesini yaptı, birlikte yapmak için Kültür ve Turizm Bakanlığıyla görüştük. Bu konuda yetkililerin yardımcı olmasını istiyoruz” dedi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner56