banner80

“Bir Dönem Sınavı Hakkı Daha İstiyoruz”

Ortaöğretim son sınıf öğrencilerinden LYS’de başarı elde eden fakat alttan bir veya birden fazla dersi olduğu için diplomalarını alamayacak olan ve bu yüzden üniversiteleri tercih edemeyecek öğrenciler, kendilerine bir dönem sınavı hakkı daha verilmesi için bakanlığın konuya el atmasını istiyor.

“Bir Dönem Sınavı Hakkı Daha İstiyoruz”
Yatağan ilçesindeki ortaöğretim okullarının son sınıflarında okuyan bazı öğrenciler, 23 Mart 2014 tarihinde düzenlenen Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) 180 baraj puanını aşmalarına rağmen, alttan veremedikleri dersler nedeniyle diploma alamayacaklarını, bu nedenle Lisans Yerleştirme Sınavı’ndan (LYS) yerleşmeye esas olan puanı alsalar dahi diploma alamayacakları için üniversiteye kayıt yaptıramayacaklarını söylediler. Bu konuya bakanlığın el atması talebinde bulunan öğrenciler, bir dönem sınavı hakkı daha istediklerini belirttiler.

Muhabirimizin elde ettiği bilgilere göre, 7 Eylül 2013 tarihli 28758 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 58. maddesindeki sorumlu olarak sınıf geçme ve sorumluluğun kalkması ile 59. maddedeki sınıf tekrarı ve öğrenim hakkı konularında yapılan değişiklikle beraber, haziran ve ağustos aylarında yapılan sorumluluk sınavları kasım ve nisan aylarına alındı. Yeni düzenlemeye göre sınava giren öğrenciler, bu sınavlardan da başarısız olunca, YGS’den 180 ve üzeri puan almalarına rağmen, haziran ayı içerisinde yapılacak olan LYS’den kaç puan alırsa alsın, alttan dersleri olması nedeniyle diploma alamayacaklarından dolayı üniversiteye kayıt yaptıramayacak.

Bakanlığın alttan bir dersi olanlar için dönem sınav hakkı verebileceğini belirten öğrenciler, alttan iki ve daha fazla dersi olan öğrenciler için bir dönem sınav hakkı daha verilmesini istediklerini belirttiler.

Yatağan’daki ortaöğretim kurumlarında kendileriyle aynı sorunu yaşayan çok sayıda son sınıf öğrencisi olduğunu belirten öğrenciler, muhabirimize yaptıkları açıklamada, kendilerine kolaylık sağlanmasını değil, bir yıl kaybetmemek için bir sınav hakkı daha istediklerini söylediler.

13 Haziran 2014 tarihinde okullarının kapanacağını söyleyen lise son sınıf öğrencisi Deniz Sucuoğlu, Haziran ayının sonuna kadar okullarda öğretmenler için mesleki çalışmaların olduğunu, bu çalışmalar sırasında çalışmaları aksatmayacak şekilde bir dönem sınavı hakkının verilebileceğini ve bu sayede sorunlarının çözüme kavuşturulabileceğini söyledi.

Aynı konu nedeniyle YGS’de 180 puan barajını aşmasına rağmen LYS’den kaç puan alırsa alsın üniversite tercihini gerçekleştiremeyeceğini ifade eden lise son sınıf öğrencisi Ege Kemiksiz ise; “Bu konuya bakanlığın el atmasını istiyoruz. Bir öğrencinin bir yılda ailesine ve devlete maliyeti düşünüldüğü zaman çözülemeyecek bir konu değil diye düşünüyoruz” dedi.

Aynı sorunu yaşayan öğrenciler adına konuşan lise son sınıf öğrencisi Nevzat Turan ise muhabirimize yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

 “Yönetmelik değişikliğinden önce YGS sınavından 180 ve üzeri puan alıp da alttan dersi olan öğrencilere, öğretmenlerimiz kanaat notlarıyla yardımcı oluyordu. Aramızda 2-3 eksik puan alması nedeniyle dersini veremeyen öğrenciler var. Ama sınav takviminin değişmesiyle bu durum da ortadan kalktı. Sorumluluk sınavını veremeyen YGS’de barajı geçse bile alttan dersini verene kadar eli kolu bağlı oturmak zorunda kalıyor.” 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2014, 17:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner68