CKD’dan bakana “Andımız” talebi

Cumhuriyet Kadınları Derneği Yatağan Şubesi, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’tan ana sınıfından en az 9’uncu sınıfa kadar öğrencilere “Andımız” okutulması talebinde bulundu.

CKD’dan bakana “Andımız” talebi

Cumhuriyet Kadınları Derneği Yatağan Şube Başkanı Sevgi Karataş yazılı basın açıklaması yayınlayarak okullarda tekrar Andımız’ın okunmasını talep ettiklerini belirtti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a da çağrı yapan Karataş, tüm yurtta eş zamanlı basın açıklaması yaptıklarını ve imza masası açacaklarını söyledi. “Andımızı İstiyoruz” masalarında toplanan imzalar Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilecek.

Karataş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kurucumuz, kurtarıcımız, büyük liderimiz Atatürk döneminde, Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip tarafından yazılarak çocuklarımıza 1933 yılından beri okutulan andımız, ne yazık ki 80 yıl sonra, 2013 yılında kaldırıldı. Bu durum çocuklarımızın doğru eğitimini, milli ve manevi değerlerimizi kazanmalarını engelleyen büyük bir hata olmuştur” dedi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Türk'üm, doğruyum, çalışkanım, ilkem küçüklerimi korumak, büyüklerimi saymak, yurdumu özümden çok sevmektir. Ülküm yükselmek, ileri gitmektir… Varlığım, Türk Varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türk'üm diyene !’ ifadelerinin, öğretisinin nesi yanlıştır?

Kimleri rahatsız etmiştir ki kaldırıldı?

Andımızın kaldırılması ülkemizin düşmanlarını, bizi bölüp parçalamak isteyen emperyalistleri sevindirmiş, Aziz Milletimizi ise derinden üzmüştür.

Binlerce yıldır her karışını şehit kanlarıyla sulayarak ve hala, her gün şehit vermeye devam ederek Vatan eylediğimiz bu aziz toprakları savunmak, büyüğüyle küçüğüyle tüm Milletimizi çok sevmek, uğruna her türlü fedakârlığı yapmak ülküsü ve Türk Milleti olmaktan gurur duymayı öğreten bu ant, bu eğitim her çocuğumuza çok gereklidir.

Jeopolitik ve jeostratejik açıdan dünyanın en zor, en önemli ve en değerli coğrafyasında bulunan vatanımızı korumak için andımızdaki değerleri benimsemiş nesiller yetiştirmemiz zorunluluktur.

Andımızdaki ‘Ne mutlu Türk'üm diyene’ ifadesi ise; her türlü etnik, dini, mezhebi ayrımı reddeden, Milletimizi birleştirici, bütünleştirici ve en önemlisi Ulus Devlet olmamızı sağlayacak bir öğretidir.

Unutulmamalıdır ki yaşadığımız bu zor coğrafyada var olabilmemizin ilk ve vazgeçilemez şartı Ulus Devlet olabilmektir. Güçlü bir Ulus Devlet için, güçlü, onurlu ve özverili bir millet inşa etmek şarttır.

Dünyanın pek çok ülkesinde, 72 milletten oluşan ABD’de bile eğitimde tüm çocuklara benzer öğretiler verilmekte, vatanseverliği özendiren antlar okutulmaktadır.

Pedagojik olarak andımızın gerekliliğini, bu formasyonu almış, öğretmen Milli Eğitim Bakanımızın iyi ve doğru değerlendirerek okullarımızda Andımızın tüm çocuklarımıza okutulmasının sağlamasını istiyoruz.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER