Her öğrenci bir “Trafik dedektifi” oluyor

Yatağan ilçesinde, yaz Kur'an-ı Kerim kurslarına katılan öğrencilere yönelik 'Trafik Dedektifleri' projesi kapsamında trafik eğitimi verildi.

Her öğrenci bir “Trafik dedektifi” oluyor
Yatağan Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Müftülüğü koordinesinde ilçedeki yaz Kur’an-ı Kerim kurslarına katılan öğrencilere trafik eğitimi verildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Polis Eşleri Derneği ve OPET AŞ’nin destekleri ile 3-17 yaş aralığındaki çocuklara yönelik 2013 yılından beri devam eden Trafik Dedektifleri Projesi kapsamında Yatağan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda seminer düzenlendi.

Polis ve jandarma trafik ekipleri tarafından verilen seminerde, trafikte yapılan hataların önüne geçilmeye çalışılırken araç içerisinde bulunan öğrencilerden bir trafik ihlali gördüğünde ailelerini uyarmaları da isteniyor. Program kapsamında her çocuğun bir trafik dedektifi olması hedefleniyor.

Eğitimde, öğrencilere yolun karşısına geçiş kuralları, güvenli bisiklet sürme, kask kullanımı ve emniyet kemeri takmanın faydaları, yaya güvenliği ve trafik ışık, işaret ve levhalarının bilinirliği konularında bilgiler verildi.

Seminerde konuşan Yatağan Milli Eğitim Müdürü Mustafa Baykal, “Çocuklarımız ve gençlerimizin küçük yaşlardan itibaren trafik bilinciyle yetiştirilmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Küçük yaşta bu bilgileri aşılamak için elimize fırsat geçtiğinden bunu değerlendiriyoruz ve gerekli eğitimi sağlıyoruz. Yetişkinleri eğitmek çok zordur, artık onlar ceza kapsamındalar. Ama çocuklar trafikte bir denetimcidir. Ailelerini sürekli denetlemelidirler" dedi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER