İş garantili okul

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan, MEB ve TOBB arasında imzalanan protokolle Protokol Yürütme Kuruluna devredilen Menteşe Şehit Ziya İlhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine iş garantisi verdiklerini söyledi.

İş garantili okul

MEB teşkilatı ve TOBB’a bağlı oda ve borsalar tarafından oluşturulan Protokol Yürütme Kurulu (PYK) üyeleri, MEB ve TOBB arasında imzalanan protokolle odalar birliği bünyesine devredilen Menteşe Şehit Ziya İlhan Dağdaş Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde inceleme yaptı.

Okulun sınıf ve atölyelerinde inceleme yapan üyeler, öğrencilere, TOBB’a bağlı oda ve borsalara üye işyerlerinde staj ve iş imkânı sağlanacağını ve başarılı öğrencilere burs verileceğini belirtti.

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında 26 Şubatta imzalanan protokolle ilk aşamada 81 ilde 81 meslek lisesinin TOBB’a devredildiğini hatırlattı.

Her okulda Protokol Yürütme Kurulu oluşturulduğunu belirten Ercan, “Muğla PYK’da, Milli Eğitim Müdürlüğümüzden Hasan Aslan bey, okul müdürümüz Hamit İzdaş, odamızın meclis üyesi Feridun Öztürk ve Muğla Ticaret Borsası Başkanımız Hurşit Öztürk ile ben Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Ercan olarak beş kişiyiz. Burada okul yönetimini, öğretmenlerini ve hangi dalların açılacağını bu kurul belirliyor. Müdürümüzün okula adım atmasıyla beraber hazırlıklarımıza başladık. Bugün bir ziyaret gerçekleştirdik. Okuldaki aksamaları, eğitim-öğretim döneminde öğrencilerimize yansımaması adına hazırlıklar yapmaktayız.” dedi.

ÖZEL SEKTÖR MANTIĞI

Ercan, yaklaşık 8 yıl önce TOBB’un bir milyon lira desteğiyle UMEM projesi kapsamında okulun makine parkının yenilendiğini anımsatarak, “Gördük ki üretime çok katkı vermiyor. Biz bunu özel sektör mantığıyla arkadaşlarımızın desteğiyle Muğla ekonomisine kazandırmak için var gücümüzle gece gündüz çalışacağız. Öğrencilerimizin hizmetinde olacağız. Ne tür talepleri olursa destek vermeye hazırız. Sınavla 30 öğrencimiz bu yıl okulumuzu tercih etti. Kontenjanımızın tamamı doldu. Sınavsız olarak da 75 öğrencimiz bu yıl 9. sınıfa başlayacak.” diye konuştu.

SLOGAN: OKULDAN İŞE

Mezun olan öğrencilerin işlerinin hazır olduğuna vurgu yapan Ercan, “Sloganımız; ‘Okuldan işe.’ Yani buradan mezun olan öğrenciler direk işlerini bulabilecek. Bir anlamda iş garantisi veriyoruz.” dedi.

Ercan, şunları kaydetti:

“Bu yıldan itibaren kayıt yaptıran öğrencilerimizin önlerinin açık olduğunu, geleceklerinin parlak olduğunu ifade etmek istiyorum. Burada iyi eğitim alacaklarına inanıyorum. Mezun olduktan sonra donanımlı oldukları için piyasa bu öğrencileri istihdam edecektir. Biz de buna imkan sağlayacağız. İşverenlerle, üyelerimizle görüşeceğiz. Kolay iş bulmalarının önünü açacağız. Ayrıca iyi eğitim aldıkları için üniversite bölümlerinde de önleri açık.”

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE