20 Ocak 2018 Cumartesi

Yatağan’da DEAŞ'lı iki terörist yakalandı

Maden işyerinde sosyolojik araştırma

Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. Maden Direktörlüğünde, Muğla Üniversitesi Sosyoloji Bölümü tarafından anket çalışması yapıldı. Araştırmanın İSG açısından örnek bir çalışma olduğu ifade edildi

26 Aralık 2017 Salı 09:27
Bu haber 280 kez okundu
Maden işyerinde sosyolojik araştırma
 Özelleştirme öncesinde Türkiye Kömür İşletmeleri olarak bilinen, Yatağan Termik Enerji Üretim A.Ş. Maden Direktörlüğünde, Muğla Üniversitesi Sosyoloji Bölümü tarafından anket çalışması yapıldı. Doktora öğrencisi Ümmü Bulut başkanlığında yapılan saha araştırmasında 10 anketör görev aldı. Maden işyerinde atölyeler ve açık ocak işletmesinde çalışan 398 çalışandan 310’uyla yüz yüze görüşme gerçekleştirildi. Anket soruları, Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ünal Bozyer başkanlığındaki akademik ekip tarafından hazırlandı.

İç ve dış ortama ilişkin psiko-sosyal etmenlerin çalışanlar üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlayan anket çalışmasında, işçilere toplam 34 soru yöneltildi. Anket çalışması sırasında çalışanlara; işyerindeki iş sağlığı ve güvenliği(İSG) çalışmalarından memnun musunuz, İSG eğitimleri alıyor musunuz, işveren İSG çalışmalarına önem veriyor ve sizlere Kişisel Koruyucu Donanım(KKD) malzemelerini sağlıyor mu, 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kanunun varlığından haberli misiniz ve bu yasa size göre iş kazalarını önlemede yeterli mi, ek iş yapıyor musunuz, yapıyorsanız neden, servis hizmetlerinden memnun musunuz, terör olayları - siyasilerin gerilim yaratan ve kutuplaşma yaratan konuşmaları, geçim sıkıntıları sizi ne oranda etkiliyor, ülkemizde sık yaşanan iş kazaları konusunda ne düşünüyorsunuz, işyerinizde mobing uygulanıyor mu vb. sorular soruldu.

Maden Direktörlüğü İSGB sorumlusu Suat Gedik, son 15-20 yılda 20 bin çalışanın iş kazalarında yaşamlarını yitirdiğine dikkat çekerek, “Ülkemiz, ölümlü iş kazalarında 100 binde 8.8 ile birinci sıradadır. Bu oran Avrupa ülkelerinde 100 binde 2’nin altındadır. İş güvenliği evden çıkıp servis aracına binildiği anda başlar. Amacımız, işyerimizde psiko sosyal etkenler de dahil iş kazalarını en aza indirgemek veya hiç olmamasını sağlamaktır” diye konuştu.

Anketörlerden Yüksek Lisans öğrencisi Derya Yiğiter şunları söyledi: “Bu araştırma İSG açısından örnek olabilir. Ankette heterojen bir dağılım var. Beyaz yaka-mavi yaka ve yönetici herkesle görüştük. Güvenlik ve geçerlilik açısından anket, iyi bir çalışma oldu.”

Araştırma sorumlusu Doktora öğrencisi Ümmü Bulut, anket için “Karşımızda çoğu lise mezunu, eğitimli hazır bir kitle bulduk, bu da yanıtların doğruluğu anlamına gelir.” diyerek, şöyle konuştu: “Bu saha araştırmasının, İSG konusunda alanında yapılan ilk çalışma olabileceğini düşünüyorum. İleride referans alınabilecek, çalışan memnuniyetinin ölçülmesi açısından etkili ve örnek bir saha çalışması oldu bizim için.” (Nevzat Çağlar Tüfekçi)

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV