“Mesleki Ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu” protokolü imzalandı

Yatağan ilçesinde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve ilgili kurumlar arasında “Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu” çalışmaları ve işbirliği protokolü imzalandı.

“Mesleki Ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu” protokolü imzalandı
 Yatağan Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen törende, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Yatağan Belediyesi, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Yatağan Temsilciliği, Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı, Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanlığı, Yatağan Sağlık Hizmetleri Geliştirme ve Dayanışma Derneği ile Eğitim Gönüllüleri Derneği arasında “Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu” çalışmaları ve işbirliği protokolü imzalandı.

Törende konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Baykal, bu protokolle, genç neslin ileride meslek sahibi olmasına büyük katkı sağlanacağını düşündüğünü belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün Okul Sektör İşbirliğinde Mesleki ve Teknik Eğitim Okul Yönetim Kurulu Çalışmaları ile ilgili çalışmalara başladıklarını aktaran Baykal, “Ülkemizin her bakımdan kalkınmasında ve zenginleşmesinde, işsizliğinde önlenmesinde, sosyal barışın ve adaletin tesis edilmesinde, küresel ölçekte rekabette mal ve hizmet üreten sektörlerin çok büyük katkıları bulunmaktadır. Bu katkıları en üst seviyeye çıkarmak için sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli işgücünün mesleki ve teknik eğitim yolu ile yetiştirilmesi, bu amaçla kamu ve özel kurum ve kuruluşlarla, sektörle ve işgücü piyasası aktörleri ile etkili işbirliği yapılarak eğitim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi bakanlığımızın temel öncelikleri arasında bulunmaktadır” diye konuştu.

Yatağan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Kuzu ise, esnafların çırak sıkıntısı yaşadığını ve yeni yetişen elemanların olmayışından dolayı bazı mesleklerin unutulmaya yüz tuttuğunu belirterek, "Burada da katılımcı ve paylaşımcı bir yönetim anlayışı çerçevesinde çevre bilinci gelişmiş, yenilikçi düşünen, bilimsel, sanatsal ve kültürel formasyonu ile manevi değerlere bağlı öz saygısı yüksek bireyler yetiştirmek azmindeyiz. Sürdürebilir ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamanın, sahip olduğumuz genç nüfusu küresel rekabette avantaja çevirmenin ve ekonomimizin itici gücü yapmanın yegane yolu nitelikli bir mesleki ve teknik eğitimden geçmektir. Ülkemizin her bakımdan kalkınmasında ve zenginleşmesinde, işsizliğin önlenmesinde, sosyal barışın ve adaletin tesis edilmesinde, küresel ölçekte rekabette mal ve hizmet üreten sektörlerin çok büyük katkıları bulunmaktadır” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığının koordinatörlüğünde hazırlanan ve Yüksek Planlama Kurulunun kararı ile kabul edilen protokol sayesinde gençlerin daha nitelikli bir mesleki ve teknik eğitimi gerçekleştirmek amacıyla mesleki eğitim ortamının hazırlanabilmesi açısından önemli bir fırsat olacağı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ocak 2017, 09:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95