Şehadetinin 20. yılında şehidin ismi okula verildi

Muş’taki görevi sırasında 1997 yılında teröristlerle girilen çatışmada şehit olan Piyade Astsubay Çavuş Engin Yalçın’ın ismi, şehadetinin 20’nci yılında, Yatağan ilçesindeki bir okula verildi.

Şehadetinin 20. yılında şehidin ismi okula verildi
 Yatağan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak hizmet veren okula, şehit Piyade Astsubay Çavuş Engin Yalçın’ın adı verilerek ölümsüzleştirildi.

Şehidin isminin okula verilmesi nedeniyle düzenlenen tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Şehidin öz geçmişinin okunması ve şehitlerle ilgili şiirlerin okunmasıyla süren törende konuşan Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, devlet için yaptıkları hizmetin, şehitlerin yaptıklarının yanında önemsiz kaldığını söyledi.

Çiçek, şehitler ve gaziler için ne yapılsa az olduğuna vurgu yaparak, “Her halde bizim coğrafyamızda ki kadar toprağı için şehit veren başka bir coğrafya yoktur. Müslüman Türk milletinin en önemli farklılığı da bu olsa gerek. Keza yine bayrağında kan olan başkaca bir millet herhalde yoktur. Vatanımız olduğu sürece şehitlerimiz bitmeyecektir” dedi.

Kendilerine düşen görevin şehitlerin ardından kalan emanetlere en iyi şekilde sahip çıkmak olduğunu belirten Çiçek, “Şehidimize yakışır bir okula ismi verildi. Ben bu ismin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Öğrencilerimizden de her okula girişlerinde bu şehidimizin ismini görerek ibret almalarını temenni ediyorum. Bugüne kadar bu vatan uğrunda bu toprak için toprağa düşen bütün askerlerimize, polislerimize sadece güvenlik görevlileri değil öğretmenlerimize bu vatan için şehit olan, kaymakamlarımıza, savcılarımıza, hakimlerimize ve bütün kamu görevlilerimize Allah’tan rahmet diliyorum” diye konuştu.

- Şehit annesinin konuşması duygusal anlara sebep oldu

Şehit oğlunun isminin okula verilmesinden dolayı mutlu olduğunu kaydeden Hatice Yalçın ise, düzenlenen tören için teşekkür etti.

Yalçın, oğlunun “Ben gençliğimi vatana harcarım” diyerek şehitliği seçtiğini söyledi.

Oğlunu henüz 19 yaşındayken teröre kurban verdiğini kaydeden şehit annesi, “Dayanmak kolay değil. 20 senedir bir anne, yağlar gibi eriyor. Sizin sevginiz ve saygınız bana biraz da olsa moral veriyor. 3 çocuk annesiyim, vatan ve millet için her şeyi yaptım. Gece gündüz demeden tarlalarda evlatlarım için çalıştım. Rabbim bana güç verdi” dedi.

Yalçın, teröre evladını kurban veren ne ilk, ne de son kişi olacağını ve asıl olanın Türkiye’nin birlik ve beraberliği olduğunu vurgulayarak, “Allah herkesten razı olsun. Rabbim arkada kalanlara sabır güç versin. Bugün Engin’imin hem düğünü hem de bayramıdır” dedi.

Şehit annesinin konuşması sırasında törene katılan vatandaşların gözyaşı döktüğü görüldü.

Konuşmaların ardından şehit için Yatağan Müftüsü Abdullah Kılıç tarafından dua okundu. Törende, şehitler için lokma döktürüldü.

Tören, şehidin isminin yazılı olduğu tabelanın açılmasıyla sona erdi.

Törene, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, İlçe Emniyet Müdürü Gökhan Emre, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Engin Ocak, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve şehidin yakınları katıldı.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2017, 08:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner47