Sigara, uyuşturucu ve alkolden uzak durmaları için tembihledi

Yeşilay Derneği Muğla Şube Başkanı Şadi Pirci, Yatağan ilçesindeki Anadolu Lisesi’nde düzenlenen konferansta, sigara, uyuşturucu ve alkolün zararlarını anlattı.

Sigara, uyuşturucu ve alkolden uzak durmaları için tembihledi
 Yeşilay Derneği Muğla Şube Başkanı Şadi Pirci, beraberinde Başkan Yardımcısı İbrahim Kocabıyık’la birlikte Yatağan Anadolu Lisesi’ne gelerek, öğrencileri sigara, uyuşturucu ve alkol konularında uyarılarda bulundular.

Konferans öncesinde konuşan İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Baykal, bağımlılıkların insan vücuduna ve yaşamına zararlarının önemine vurgu yaparak, konferansı verecek Pirci’ye teşekkür etti.

Pirci, burada düzenlenen konferansta, her gün 13 bin sigara bağımlısının sigaradan kaynaklanan hastalıklardan hayatını kaybettiğini belirterek, “Sigara içerisinde bulunan nikotin çok tehlikeli bir maddedir. Nikotin, bedende hızla dağılır. Bağımlılık yapma potansiyeli çok güçlüdür. Vücudun yağ dokusunda biriktirdiğinden bırakıldıktan sonra da vücuttan atılması çok uzun sürer. Fiziksel ve bilişsel gelişime etkilerinden ötürü ergenler için daha da tehlikelidir” dedi.

Alkolün gençler arasında giderek yayıldığına dikkati çeken Pirci, “Alkol mide yüzeyinden hücrelere geçiş yapar. Yüzde 20’si mideden yüzde 80’i ince bağırsaklardan kana karışır. Sonraki durak karaciğerdir. Karaciğerin önceliği yağ asitlerini yakarak enerji üretmektir. Ancak alkol olunca bu öncelik değişir. Normalde parçalayacağı yağ asitleri karaciğerde birikmeye başlar ve karaciğer yağlanır. Alkol, kanla, kalbe, akciğerlere ve bronşlara ulaşır. Akciğerlerde dakikalar içinde beyne ulaşır ve uyuşma etkisi yapar. Alkol, vücuda alındıktan üç dakika sonra tüm hücrelere ulaşmış olur. Alınan alkol miktarı, belirli seviyeyi geçerse solunum yavaşlayarak kişide komaya ve hatta ölüme neden olur” diye konuştu.

Pirci, madde bağımlılığına sebep olan uyuşturucu, uyarıcı ve hayal gördüren maddeler, reçete ile alınması gerektiği halde doktor kontrolü dışında kullanılan ilaçlar, yapıştırıcılar, tiner ve çakmak gazı gibi uçucu maddelerden uzak durulması gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

“Madde bağımlılığı, vücudun işlevlerinin olumsuz yönde etkileyen maddelerin kullanılması, bundan dolayı zarar görüldüğü halde bu maddelerin kullanımının bırakılamamasıdır. Bağımlı, madde kullanımına ara verdiğinde yoksunluk belirtileri yaşar. Zamanla kullanımı ve dozunu artırır. Madde bağımlılığından korunmanın en iyi yolu hiç başlamamaktır.”

Etkinliğe, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Baykal, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

 

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2017, 08:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner47