20 Haziran 2018 Çarşamba

Yatağan'da karı koca kavgası kanlı bitti: 1 ölü

Üniversite öğrencilerine ekolojik tarım kaynaklı burs kapısı açıldı

Muğla merkezli olarak faaliyetlerini sürdüren Eğitim Geriatri Ekolojik Tarım Turizm Vakfı (EGET VAKFI) 2017-2018 eğitim öğretim döneminde üniversite öğrencilerine yönelik burs başvurularını 15-Eylül-2017 tarihinde kabul etmeye başlayacak.

12 Eylül 2017 Salı 09:25
Bu haber 1198 kez okundu
Üniversite öğrencilerine ekolojik tarım kaynaklı burs kapısı açıldı
 Muğla merkezli olarak faaliyetlerini sürdüren Eğitim Geriatri Ekolojik Tarım Turizm Vakfı (EGET VAKFI) 2017-2018 eğitim öğretim döneminde üniversite öğrencilerine yönelik burs başvurularını 15-Eylül-2017 tarihinde kabul etmeye başlayacak.

Ekolojik tarıma yönelik ilk girişimlerini hayata geçiren EGET VAKFI, bağışçılarının desteğiyle iki yıldır burs veriyor. 

EGET kurucularından Mütevelli Heyet Başkanı Safai Özer, Türkiye'nin önemli tarımsal ürünlerinden biri olan lavanta balının üretiminin arttırmak üzere yeni yollar aradıklarını belirterek, bu amaçla lavantanın çiçeklenme süresini ikiye katlamaya karar verdiklerini açıkladı. Özer şu bilgiyi verdi:

"Türkiye'de bizim de yetiştirdiğimiz lavanta türlerinin çiçek süresi kısaydı. Haziran ayı ortalarından Temmuz sonuna kadar yaklaşık 40-45 gün süreyle arılar bal toplayabiliyordu. Araştırmalarımız sonucu,  Bulgaristan'da Ağustos başından Eylül ortalarına kadar çiçek açan Raya türü bir lavanta olduğunu öğrendik. Uğraşlardan sonra bu lavanta türünü Türkiye’ye getirtmek üzere girişimlerde bulunduk.  Böylece arılar daha uzun süre lavantadan bal yapabilecek. Hem bal içindeki lavanta oranı artacak, hem de üretim yükselecek. 

Lavanta balı çok kıymetli bir ürün. EGET VAKFI, sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla örnek olmak, geliştirdiği yöntemlerle doğaya duyarlı uygulamalarla üreticilerimize katkı sağlamayı asal görevlerinden biri sayıyor. Trüf mantarının ardından lavanta balı üretimi ile ilgili bu yöntemi de herkese öneriyoruz."

İlk lavanta balı satışta

Safai Özer mevcut lavantalardan üretilen ilk lavanta balının satışa sunulacağını da belirterek, "Ürettiğimiz ilk ürün bal şu anda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi laboratuvarında her yönüyle analiz ediliyor. Sertifikalı biçimde ürünümüzü satışa sunacağız. Elbette sembolik bir miktar. Gelecek yıllarda yeni yöntemimizle birlikte EGET ve bölgemizdeki çok sayıda çiftçinin yüksek kaliteli lavanta balını üreteceğini tahmin ediyoruz." bilgisini verdi. 

EGET Burs çağrısını yayımladı

Elde ettiği gelirlerin tamamını üniversite öğrencilerine burs olarak veren EGET 2017-2018 dönemi burs çağrısını yayımladı. Vakıf Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Uzman, trüf mantarı hasadına 2019 yılında başlayacaklarını, lavanta balı üretiminin de yeni yöntemle ve bitkilerin gelişimiyle birlikte artacağını vurguladı. Özlem Uzman bağışçıların da desteğiyle Vakfın iki dönemdir burs verdiğini hatırlatarak şunları kaydetti:

‘EGET VAKFI’nın ana amacı gençlerimizin gelir sorunları nedeniyle eğitim dışı kalmalarını önlemek. Yaptığımız ve yapacağımız her türlü gelir getirici etkinlik bu amaca yönelik. Vakıf senedimizin değiştirilemez maddesi bu. Gençlerimiz internet sitemiz üzerinden (www.eget.org.tr) kısa sürede dolduracakları formla başvurularını yapabilir. Oluşturduğumuz bir yazılım ile objektif kriterlere bağlı olarak sıralama yapılıyor. Bilgilerin doğruluğu kontrol edilerek burslarımızı veriyoruz. İleriki yıllarda gelirlerimizin artmasıyla çok daha fazla sayıda gencimize burs verebileceğiz. İlgili herkesin gerek duyurularıyla, gerekse maddi-manevi desteğiyle EGET VAKFI’nın ülkemizdeki en güçlü burs kuruluşlarından biri olmasını umuyoruz; hedefimiz bu."

Zenginlerin yiyeceği dar gelirli öğrencilere burs oluyor

EGET öz gelirleri henüz oluşmadan, destekçilerinin ve kurucularının katkılarıyla ana amacı olan bursları 2016-17 döneminden itibaren vermeye başladı. 2017-18 dönemi için de çağrısını yayımladı. 

EGET 2015 yılında kuruluşunun ardından Muğla Armutçuk bölgesinde 22 dönüm trüf mantarı plantasyonu oluşturdu. Araziye dikilen trüf mantarı aşılanmış meşe ağaçları büyüyor. İlk hasat 2019 yılında yapılacak. Bu girişim sayesinde Tarım Bakanlığının özel bir strateji ile geliştirmeyi amaçladığı trüf mantarına yönelik bölgede farkındalık arttı. Muğla Belediyesi de bir plantasyon oluşturdu. Burdur, Muğla gibi yakın çevrede yatırım yapan yeni işletmeler oldu. EGET'in girişimleriyle trüf mantarı asal ürün olarak Türkiye tarım mevzuatına dahil oldu. 

EGET, aynı arazide lavanta dikim denemesi de gerçekleştirdi. Başarılı olunmasının ardından, çiftçilere ve arıcılara katkı amacıyla lavanta çalısı üretimi gerçekleştirmeye başladı. Lavanta balı verimini artırmak için yürütülen çabayla çiçeklenme süresini üç aya çıkartmak üzere Bulgaristan'dan edinilen yeni bir tür lavanta, Raya, yakında Eget Vakfı tarım işletmesinde toprakla buluşacak.. 

EGET sosyal alanda da projeler geliştirdi. Muğla'daki 1894 yılında yapılan Hacı Latifler Evi restore edilerek Vakıf merkezi ve kültür varlığı olarak Muğla'ya kazandırıldı. "Kapısız Kitaplıklar Kitaplar Caddelerde" isimli projeyle, Cuma günleri Vakıf Merkezi önünde sergilenen kitaplar, öğrencilere ödünç olarak verilmeye başladı. 9-Aralık-2016 tarihinden bugüne dek toplam 797 kitap, ödünç olarak öğrencilere ve yetişkinlere verildi. 

Berna KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV