Yatağan’da “Okuryazarlık Seferberliği” başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın başlattığı Türkiye genelinde başlatılan okuryazarlık seferberliği Yatağan ilçesinde de başladı.

Yatağan’da “Okuryazarlık Seferberliği” başladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın başlattığı okuryazarlık seferberliği kapsamında Yatağan’da çalışmalara başlandı.

İlçede kurulan Okuryazarlık Seferberliği İlçe Seferberlik Yürütme Kurulu, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlediği toplantıda bir takım kararlar alarak, ilçedeki okuryazarlığı artırmanın yollarını aradı.

Toplantıya, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, Çalışma ve İŞKUR İl Müdürü İlyas Sarıyerli, daire amirleri, mahalle muhtarları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve eğitim camiası mensupları katıldı.

Toplantıda, ilçe merkezinde bulunan 6 mahalle, ilçe merkezi dışında bulunan 44 mahalle olmak üzere toplam 50 mahallede belirlenen kişilerden " Mahalle Seferberlik Yürütme Komisyonu " kurulmasına ve Okur Yazarlık Seferberliği sekretarya işlerinin Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü uhdesinde Yatağan Halk Eğitimi Merkezi'nce yerine getirilmesi ve Mahalle Seferberlik Yürütme Komisyonlarının alanda çalışma yaparak okuma yazma bilmeyenleri 2 Mart 2018 tarihi mesai bitimine kadar Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü'ne bildirilmesi kararları alındı.

İlçe merkezi ve köylerde eğitim seferberliğini başlattıklarını söyleyen Kaymakam Çiçek, toplantıda yaptığı konuşmada, açılacak okuma yazma kurslarının ilgi görmesini beklediklerini kaydederek, “Seferberlik kapsamında, okuma yazma bilmeyen vatandaşların okuma yazma kurslarına katılmaları sağlanarak okuryazar hale getirilmesini hedefliyoruz. Bu sebeple, gerek ilçe merkezi, gerekse köylerde bu kurslarımız açılacaktır. İnanıyorum ki bu kurslara halkımız önem gösterecektir” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Baykal ise, Okuryazarlık Seferberliğinin Yatağan’a hayırlı olmasını diledi.

Projenin önemine vurgu yapan Baykal, “Yatağan’da okur yazar oranını artırmak için kurumlarımız ile birlikte çalışmalara başladık. Amacımız okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızı en kısa zamanda okuryazar durumuna getirmek. Bu kapsamda ilçe genelinde tüm okullarımızda ve halk eğitim merkezimiz bünyesinde okuryazarlık kurslarıyla seferberlik başlattık. Bir ülkenin gelişmişliği, eğitimli insanlarla belli olur. Ülkenin temel taşı olan eğitimin artırılması ve herkesin okuryazar konuma gelmesi için teşvik edici çalışmalarımız devam edecektir. Bu kapsamda okuma-yazma öğrenmek isteyen vatandaşlarımız Halk Eğitimi Merkezimize veya okullara başvurması yeterlidir. Hedefimiz Yatağan’da okuma yazma oranını yüzde 100’e çıkarmaktır” diye konuştu.

Berna KUŞ

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2018, 07:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner47