Yönelt Koleji Hong Kong’ta Türkiye’yi Temsil Edecek

Uluslararası Proje Yarışmaları’nda Muğla Özel Yönelt Koleji ile İzmir Çamlaraltı Koleji Türkiye’yi birlikte temsil edecek.

Yönelt Koleji Hong Kong’ta Türkiye’yi Temsil Edecek
 Muğla Özel Yönelt Koleji, Uluslar arası Proje Yarışmaları’na birlikte katılacağı İzmir Çamlaraltı Koleji’ni misafir etti.

Proje Koordinatörü Mehmet Ali Onaran danışmanlığında ve İzmir Çamlaraltı Koleji Fizik Öğretmeni Volkan Gönen danışmanlığında hazırlanan ortak projeyi, Muğla Özel Yönelt Koleji Öğrencisi Görkem Ataklı ve İzmir Çamlaraltı Koleji Öğrencisi Efe Çilek hazırladı. Biyoloji ve fizik anabilim dallarını birleştirerek disiplinlerarası proje yaptılar. Ege’nin Elit kolejleri bilimsel anlamda güç birliği yaparak aynı zamanda disiplinler arası projeleri ile dikkat çektiler. İki kolejin başarılı projesi, Türkiye’yi uluslararasında temsil edecek, Işığın dalga boylarını hesaplayan başarılı öğrenciler, canlıların büyümesinde etkili olduğunu ortaya koyarak biyofiziki araştırma ile uluslararası ortaöğretim öğrencileri proje yarışmalarında dikkat çektiler. Her iki kolejde bilgilerini ortaya koyarak, iddialı projeleri ile uluslararasında ülkemizin adını bilimsel anlamda duyuracaklar. Geçen yıl her iki danışman öğretmen de ülkemizi, Amerika Birleşik Devletleri’nde başarı ile temsil etmişti.

Muğla Özel Yönelt Koleji Proje Koordinatörü Mehmet Ali Onaran danışmanlığında "Okulda Bilim Projesi" kapsamında projelerini gerçekleştirdi.

Bu yıl eğitim öğretime açılan Muğla Yönelt Koleji daha ilk yılında zirveye yükseldi. Başta TÜBİTAK olmak üzere hem ilköğretim hem de ortaöğretim öğrencileri proje yarışmalarında Türkiye’de ve uluslararası proje arenasında, Muğla’nın adını duyurmayı başardı. Yönelt Koleji "Okulda Bilim Projesi" kapsamında öğrencilerinin yaparak, yaşayarak öğrenmelerine önem veriyor.

Muğla Özel Yönelt Koleji Proje Koordinatörü Mehmet Ali Onaran, ulusal ve uluslararası özellikle TÜBİTAK Projelerinde İlimizi ve Ülkemizi temsil ederek çok sayıda ödüller alan danışman öğretmenden biri. Yönelt Koleji Proje Koordinatörü bilim uygulamalarında, öğrencilerin hem sosyal hem de akademik açıdan başarılı olmalarında, önderlik yapıyor.

Onaran, proje kapsamında şunları söyledi: “Bilimsel araştırmalara ilgi duyan gençleri keşfetmek, onları bu alanlarda araştırma yapmaya özendirmek ve onları geleceğin bilim insanları olarak yetişmelerine katkı sağlamak biz eğitimcilerin ortak görevidir. Öğrencilerimizi, üniversiteye donanımlı olarak hazırlayıp onların yüreklenerek motivasyonlarının sağlanması gerekir, sınıf ortamında öğrendiklerini unutabilirler ancak; araştırarak, yaşayarak yaptıkları hiçbir konuyu unutmazlar. Gelişen teknoloji eğitim ve öğretimin sınırlarını genişletti. Ülkelerarası öğrencilerimizin bilgi paylaşımında bulunması gelecekleri açısından hayallerini gerçekleştirme imkânı tanıyor. Projemizle,  takım ve ekip çalışması yaparak, uluslararasında ülkemizin adını başarı ile duyuracağız dedi.

Muğla Özel Yönelt Koleji ve İzmir Çamlaraltı Koleji ülkemizi Hong Kong’ta temsil edecekler. Başarılı öğrenciler ışığın dalga boylarını kullanarak, canlıların büyümesi üzerine olumlu etkilerini ortaya koydular. Işığı biyolojik büyümede kullandılar başarıyı yakaladılar.

 

 

 

 

 

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2014, 19:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68