Demiryolunu, Bakanlık unuttu Girgin unutmadı

Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, yapımı yılan hikayesine dönen Denizli Aydın, Çine, Yatağan, Milas ve Güllük demiryolu hattını, sunduğu soru önergesiyle hatırlattı.

Demiryolunu, Bakanlık unuttu Girgin unutmadı

Plan ve Bütçe Komisyon üyesi CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin Güney Ege ekonomisi için adeta bir şah damarı rolü üstlenecek Denizli-Aydın-Çine-Yatağan-Milas-Güllük demiryolu projesini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan’a yazılı soru önergesiyle sordu.

CHP’li Girgin, 2007 yılından beri kamuoyu gündemini meşgul eden, o zamandan bugüne her hükümet döneminde ele alınmasına rağmen akıbeti yılan hikayesine dönen Güney Ege bölgesinin iç kesimlerinde üretilen ham madde ve yerli ürünleri Güllük Limanı üzerinden ihracatla buluşturacak Denizli - Aydın - Çine - Yatağan - Milas - Güllük Demiryolu Projesi konusunda kamuoyunda büyük bir beklenti olduğunu ama bu beklentinin hala karşılanmadığını vurguladı.

Girgin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a şu soruları yöneltti:

TCDD 3. Bölge Müdürlüğünce etüt çalışmaları yapılan Denizli - Aydın - Çine - Yatağan - Milas - Güllük Demiryolu Projesi ne aşamadadır?

2017 Yılı Merkezi Bütçe Kanun Tasarısı ile ilgili gerçekleşen TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Toplantısında dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın, “O konuda çalışmamız var” dediği projeye siz nasıl bakıyorsunuz?

Bakanlığınız bölgemiz ile ilgili planlamalarını sadece turizm gelirlerini baz alarak mı yapmaktadır, yoksa bölgemizin büyük ihracat potansiyelinden daha fazla katma değer çıkaracak turizm dışı sektörlere ait yatırım planlamaları var mıdır? Diye sordu.

Öte yandan geçtiğimiz yıllarda birçok defa gündeme gelen Denizli-Aydın-Çine-Yatağan-Milas-Güllük Demiryolu Projesi’nin o süreçte yap-işlet-devret modeli ile yapılabileceği öngörülmüştü. İzmir’in artık Ege’nin yükünü taşıyamadığını, Aydın, Denizli bölgesinin başta mermer olmak üzere madenlerinin, tarım ürünlerinin Güllük’ten demir yolu ile daha ekonomik yüklenebileceğiyle ilgili gündem oluşmasının ardından dönemin Ulaştırma Bakanı Lütfü Elvan, projeyi devlet olarak kendilerinin de hayata geçirebileceğini belirtmişti.

Girgin herkesi Güney Ege ekonomisini şahlandıracak bu dev projeye destek vermeye çağırdı.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER