Fuarın nabzını Demeç Gazetesi ölçtü

İzmir fuarcılığının lokomotifi, Türkiye'nin en büyüğü Marble, kapılarını 24. kez açtı.

Fuarın nabzını Demeç Gazetesi ölçtü
İzmir’den doğan ve alanında bir dünya markası haline gelen MARBLE - Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nda 24. buluşma, sektörün dünya çapındaki devlerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Sektöründe dünyanın ilk 3 fuarı arasında yer alan MARBLE, dört gün boyunca binlerce doğal taş, katılımcı ve ziyaretçiyi Fuar İzmir’de ağırladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından gerçekleştirilen 24. MARBLE - Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı'nın açılış törenine büyük ilgi vardı.

Her yıl büyüyen MARBLE, bu yıl da her alanda gelişme gösterdi. 2017 yılında 139 bin metrekarelik alanda düzenlenen fuar, bu yıl 150 bin metrekare alanda gerçekleşti. Toplam stant alanı 54 bin metrekareden 57 bin 51 metrekareye yükseldi. Geçen yıla oranla yabancı firma sayısı 213’den 220’ye, yerli firma sayısı 896’dan 923’e çıktı. 23. MARBLE’da bin 109 olan katılımcı sayısı bu yıl toplamda bin 143 oldu. A, B ve C Holünde firmalar doğal taş çeşitleri sergilerken, yine C Holü’nün arka bölümü ise Uluslararası Katılım Alanı oldu. Afganistan, Çin, Hindistan, İran ve Brezilya, bu özel alanda milli katılımla yer aldı. D Holünde makine sarf malzemeleri, açık alanlarda ise makineler sergilendi.

Yeni doğal taş örneklerinin tanıtımının yapıldığı, en son teknoloji iş ile mermer makineleri ve makine sarf malzemelerinin sektör temsilcileriyle buluştuğu MARBLE Fuarı, ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Yatağan ve çevresinden yoğun katılım

Fuarda, Yatağan ve Kavaklıdere çevresinden de çok sayıda firma yerini aldı. Demircioğlu Mermer, Koçar Mermer, Özçakım Mermer, Çobanlar Mermer, Kommersan Mermer, Mesevle Mermer, Dumanlar Mermer, Çayboyu Mermer, Alpay Mermer, Granitaş Sanayi ve Pazarlama Şirketi, Pamçel Mermer, Özsoylar Doğal Taş, Muğla Mermer, Sayın Mermer, Karaöz Mermer, Ermaş Mermer ve Tekmar Mermer fuarın en gözde stantları oldu.Yatağan Demeç Gazetesi olarak fuarda yer alan Yatağan ve Kavaklıdere firmalarını ziyaret ederek, fuarın nabzını tuttuk.

Fuarda yer alan firmalardan Demircioğlu Mermer’in Yönetim Kurulu Başkanı Cavit Demircioğlu, fuarla ilgili olarak, “Bu seneki fuar bizim çok iyi geçti. Ebatlı malzemeler açısından yeni anlaşmalar gerçekleştirdik. Bu yüzden bizim için güzel sonuçlar doğurdu. Bu zamana kadar bulunduğumuz pazarların dışına da çıkarak farklı pazarlar yarattık. Ocak ve fabrikalarımızla yeni talep ve anlaşmalar ile 2 kat olarak hedeflediğimiz 2018 yılı satışımızı bu fuarla tutturmuş olduk” dedi.

Koçar Mermer Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Talha Koçar, “Fuar beklentilerimizden iyi. Fuarın bu kadar iyi geçeceğini düşünmüyordum. Ziyaretçi sayımız belki geçen yıla göre az ama gerçek ziyaretçiler geldi. Ziyaretçilerimiz Amerika’dan zaten bizim oluşmuş müşterilerimiz Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Uzak Doğu müşterilerimiz var. Bunun dışında Amerika ve İngiltere var. Bizim için verimli geçti beklentilerimizden iyi geçti birkaç proje aldık” dedi.

Özçakım Mermer İhracat Sorumlusu Hamdi Kırıkoğlu, “Fuar genel itibariyle geçen sene ki fuara nazaran ağırdı. Ciddi alışı müşterilerimiz azdı. Yurtiçinde ki yani bizden alıp yurt dışına satan firmalardan gelenler çok oldu. Tabi üretim maliyetlerinin artması fiyatları yükselttiği için müşteriler genel itibariyle üründen memnunlar. Yurtiçinden alanlar ise fiyatları düşürmek istiyorlar yurtdışına satmak ve kar amacını yüksek tutmak için. Diğer türlü yurtdışı müşterilerimizde Amerika, İngiltere gibi Avrupa pazarları için fiyatlar uygun ama Arap pazarı için fiyatlar düşük” dedi.

Mesevle Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir, “Mesevle Mermer olarak bu yıl da fuardaki yerimizi aldık. Geçen yılki fuara oranla daha fazla ilgi gördüğümüzü düşünüyorum. Yeni anlaşmalar yaparak farklı pazarlara açıldık. Umarım fuarın etkisi tüm yıl kendisini gösterir” dedi.

Dumanlar Mermer Müdürü Hayati Ersoy, “Buradaki amaç, yeni alışverişler, tanışmalar, müşteriler tabi ki bu ama biz bu sene pek bu amaçla düşünerek gelmedik fuara. Prestij anlamında ‘Dumanlar Mermer de böyle bir uluslararası fuarda yerini alsın’ düşüncesiyle geldik. Ama görünen o ki bu sene fuar çok keyifli bir fuar değildi. İlk üç gün çok yoğun olan fuar bu sene sadece birinci günde kaldı sadece. Onun haricinde tabi alışverişlerimiz oldu, yeni bağlantılarımız oldu, hatta bazı müşterilerimiz bizden önce ocağa girmiş durumdalar. Telefonla iletişim kurarak onları yönlendiriyoruz. Önümüzde ki hafta itibariyle geri dönüşlerimiz olacak. Bizim için olumuydu” diye konuştu.

Kar Madencilik işletmecisi Emre Karaöz, “Kar Maden, dünyada tek olan ‘Night Blue’ isminde siyah renkli kristalli mermer üretimi gerçekleştiriyor. Bu senede fuara ‘Navy White’ beyaz renkli siyah damarları olan taşımızla katıldık. Çin ve Hindistan’a siyah yani ‘Night Blue’ adındaki taşımızın ihracatı yapılıyor. Bu senede İtalyan pazarından gelen beyaz ‘Navy White’ üretimine başladık. Hindistan ve Uzakdoğu’daki diğer ülkelerin pazarını arttırmaya çalışıyoruz bu fuarda. Kuzey Afrika yine önemli bir pazar ve hedeflerimiz arasında. İç piyasada da güzel bir pazar olmaya başladı” dedi.

Çayboyu Mermer Yönetim Kurulu Başkanı Ertan Koçak, “Fuar için geldik. Üç gündür buradayız. Çok yoğun değil ama yine de idare eder. Genelde alıcı müşteriler var, diğer türlü bir yoğunluk yok. Biz memnunuz. Biz genelde Ortadoğu ve Afrika’ya hitap ettiğimiz için müşterilerimiz var. Yeni bağlantı kurduğumuz müşterilerimiz var, yeni tanıştığımız müşterilerimiz var fuardan memnunuz” dedi.

Özsoylar Doğaltaş İhracat Koordinatörü Tuncay Özsoy, “Fuar Marble 2018, geçen seneye kıyasladığımız zaman biraz daha az katılımcı ve az ziyaretçi var ama öz var. Daha farklı pazarlar bulduk bu sene. Pazarımız daha çok Japonya, Suudi Arabistan, Dubai ve Avusturalya gibi pazarlarla karşılaştık bu sene. Halihazır müşterimiz var, onun üzerine yine eklemiş bulunduk. Yurtdışından gelen müşterilerin tedarik kısmı ile ilgileniyoruz. Asıl hedefimizi yurtdışı pazarı. Yurtdışı pazarı da bu fuara katılarak onlarla tanışıyoruz, fuardan sonra onlarla kontak sağlıyoruz. Sonuç olarak baktığımız zaman fuar bizim için olumlu geçti. Hedef kitlemizin dışında farklı ülkelere ulaştık” dedi.

Çobanlar AŞ Genel Müdürü Tanju Topçu, “Burada bulunmamızın ana gayesi, ülkemize katma değeri yönünden katkı koyabilmek ve özellikle şirketimiz ile ilgili müşteri portföyünü genişletebilmektir. Siparişlerimizi aldık. Buradan döndük sonra şirket olarak genel bir değerlendirme yapacağız. Bu fuarın bize ne kadar katkı koyduğunu bunun sonucunda göreceğiz. Bizim açımızdan olumlu geçti, oldukça yoğunduk. Özellikle Paskalya tatili nedeniyle yabancı müşteriler çekildi ama ilk 3 gün gerekli siparişleri aldık. Ciddi olarak bağlantılarımız da var buradan gittikten sonra değerlendirmeye gerek kalmaksızın yapmış olduğumuz bağlantılar var. 2 tane Çin’den özellikle yine bizim Muğla halkının da bildiği üzere Kommersan ile ilgili bağlantılarımızı kurduk” diye konuştu.

Granitaş Sanayi ve Pazarlama Şirketi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sedef Sarısoy, “25’incisi düzenlenen fuarda ilk başından beri katıldığımız için mutluyuz. Bu yıl biz ilk başlarda granit ürünlerimize ağırlık verirken çalıştığımız mermer, yarı değerli taşlar, traverten bütün taşları standımızda bulundurduk. Paskalya tatiline denk gelmesi nedeniyle Avrupa’dan çok fazla ziyaretçimiz olmadı maalesef ama Arap ülkelerinden, Lübnan’dan, Suudi Arabistan’dan, Rusya’dan ziyaretçiler geldi. Fuardan sonra daha net verimli olup olmadığı yönünde değerlendirme şansımız olacak” diye konuştu.

Alpay Mermer Fabrika Müdürü Tuncer Çakır, “Bu seneki fuarın bizim için geçen yıllara göre daha verimli olduğunu ve geri dönüşleri daha olumlu olacak diye düşünüyorum. İhracatta belli oranda bir artış vardı, ama bu fuarın etkisi de göz ardı edilemeyecek seviyede olacaktır. Bu sene daha çok ön plana çıkan ve fuara talep gösteren ülkeler, Çin, Amerika, Suudi Arabistan ve İsrail diye sıralayabiliriz. İzmir fuarı, mermer üreticileri ve ihracatçıları için hem yurt dışı hemde yurt içi olsun en çok katılımın olduğu ve dünyaya açılımı sağlayan önemli bir kapıdır” dedi.

Pamçel Mermer ortaklarından Mehmet hikmet Çelikkol, “Burada Yatağan’dan çıkan mermerimizi dünyaya tanıtıyoruz. Ürünlerimizi sergiledik. Her katıldığımızda çeşitli pazarlar görüyoruz. Memnuniyetimiz gün geçtikçe daha fazla oluyor. Mermerlerimiz ile Yatağan’ı ve mermerlerimizi elimizden geldiği kadar dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz. Fuardan memnuniyetim şu orta doğudan savaş olduğu için Irak ve Suriye’den gelenler geçen seneye göre az ama o pazarlar olursa ivmemizi biraz daha yukarı çekebileceğiz” dedi.

Muğla Mermer İşletmecisi Soydan Yaşaroğlu, “Muğla Marble ve Muğla Stone olarak açtığımız stantta ürünlerimiz sergiledik. Bu sene geçen yıla oranla biraz daha hareketli ve bize göre biraz daha bereketli geçtiğini söyleyebilirim. Yurtdışından daha çok ağırlıklı İsrail, Mısır, Bangladeş ve Çin olarak değişik ülkelerden müşterilerimiz var bu sene. Mermerlerimiz işlenmiş, mamul, yarı mamul mermerler katrak plakaları ve blok özelliklerinde bulunuyor” dedi.

Sayın A.Ş. yönetim kurulu üyesi Suat Sayın, “Biz 1974 yılından beri inşaat sektöründeyiz, mermer sektörüne yeni girdik. Muğla bölgesinde ki 4 yıllık ARGE araştırması sonucu Muğla’nın Yılanlı ve Şenyayla bölgesindeki bazı mermer ocaklarıyla ilgili yerler aldık. Enerji Bakanlığı’ndan yaklaşık 2 ay önce gelen izinden sonra Şenyayla bölgesine açtık ocağımızı. Orta doğudan ve Çin’den çok müşteriler var. Suudi Arabistan ve Dubai’den çok ciddi taleplerimiz var.  Muğla bölgesinin en büyük özelliği renginin açık olmasıdır.  Buda açık renk mermerin Ortadoğu’da Çin’de çok ciddi rağbet görmesinden dolayı tabi ciddi bir talep var. Biz de yeni mermerci ve yeni ihracat yapan bir firma olmamıza rağmen çok ciddi talep aldık” diye konuştu.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2018, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER