Genç çiftçiye 30 bin liralık Şili’den ithal büyükbaş desteği

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamındaki Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Projesi kapsamında, Muğla’daki hak sahiplerine Şili’den getirilen 48 büyükbaş hayvan dağıtıldı.

Genç çiftçiye 30 bin liralık Şili’den ithal büyükbaş desteği
 Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi’ndeki hayvan pazarında, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın tarımda sürdürebilirliğin sağlanması ve genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi için hazırladığı proje kapsamında, büyükbaş hayvan dağıtım töreni düzenlendi.

Törene, Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Enver Aydın, Kısal Kalkınma Şube Müdürü Cengiz Özdemir, Yatağan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İsmail Hakkı Yüksel ve çiftçiler katıldı.

Deniz yoluyla Şili’den İzmir limanına getirildikten sonra kamyon kasalarında Bayır Mahallesi’ne getirilen 48 büyükbaş hayvan, Yatağan ilçesinde çiftçilikle uğraşan 8 hak sahibine teslim edildi.

Bakanlığın hayata geçirdiği proje kapsamında getirilen büyükbaş hayvanların Muğla’da ilk kez dağıtıldığını belirten Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Enver Aydın, muhabirimize yaptığı açıklamada, Muğla genelinde, 5 milyon 460 bin lira değerindeki projede 182 proje sahibine 30 bin liralık büyük ve küçükbaş ile arı hibe edildiğini söyledi.

Aydın, Muğla’da 110 büyükbaş hayvan, 24 küçükbaş hayvan ve 48 arıcılık projesine hibe desteği sağlayacaklarını kaydederek, “İlk olarak Yatağan’daki proje sahiplerine hayvanları dağıtıldı. Törende, 8 proje sahibi çiftçiye, toplam 48 büyükbaş hayvan dağıtıldı. Hayvanlar hak sahiplerine ve ülkemiz tarımcılığına hayırlı olsun” dedi.

Şili’den getirilen Clavel, Simental Sığırı, Siyah Alaca türlerindeki büyükbaş hayvan hibelerinin sahiplerine teslim edildiği törenlerin Yatağan’ın ardından diğer ilçelerde de devam edeceğinin altını çizen Aydın, şunları söyledi:

“Proje ile Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamındaki Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkındaki Tebliğ ile tarımda sürdürebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsaldaki genç nüfusun istihdamına katkı sağlanması, kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amaçlanmaktadır.”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2017, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER