Güney Ege 8. Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı kapılarını açtı

Bu yıl sekizincisi düzenlenen Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı, ‘Uluslararası’ ön adıyla ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Son 4 yıldan bu yana tekrar edilen ‘yeni fuar alanı’ talepleri yine dile getirildi.

Güney Ege 8. Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı kapılarını açtı
 Bu yıl sekizincisi düzenlenen Güney Ege 8. Uluslararası Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı, yerellikten çıkarak ‘uluslararası’ ön adıyla ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Balçık mevkisinde TARİŞ'e ait alanda açılan fuara, çeşitli ülkelerden 204 firma katıldı. Fuarda, İl-Tur, Demircioğlu Traktör, Tekin Tarım, Karakuş Ticaret, Emin Römork, Meşealan Ticaret, Özsoylar, Muğla Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği gibi çok sayıda firma ve kurum da stant açtı.

Açılış töreninde konuşan Muğla Valisi Amir Çiçek, Milas ilçesinin tarımsal potansiyelinin yüksek olduğunu dile getirerek, fuarların pazarlama açısından önemli olduğunu kaydetti. Çiçek, Milas'ta yeni bir fuar alanı çalışması olduğuna vurgu yaptı ve "Çok çalışacağız ve üreteceğiz. Muğla, Milas ve Türkiye ekonomisine güç katacağız. Güçlü Türkiye'nin ekonomisine katkı sağlayacağız. Bu azimle çalışacağız. 8'incisi açılan fuarımızın daha modern bir alana ihtiyacı olduğu belli ve bunun çalışmalarına başladık." diye konuştu.

Çiçek, bu konuda ortak bir düşünce bulunduğundan söz ederek, “Bu yüzden hiçbir şeyi uzak görmüyorum. Hepimizin bu konuda ortak düşüncelerimiz var. Hatta Milas yatırımcılarımız ile görüştüğümde ortak akılla aynı şeyleri söyledik. Bu bölgenin tarımsal yönünü ortaya çıkarabilmek için hatta marka elde edebilmek için fuarlara ihtiyacımız var. Bu fuarda emeği geçenler çok olmuştur. Bunların başında Belediye Başkanımız, Kaymakamımız, Ticaret Odası Başkanımız, Ziraat Odası Başkanımız özellikle özveriyle çalışan şirketimiz ve diğer katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum. Asıl bir teşekkürüm bu fuara gelen siz katılımcılarımıza.” dedi.

Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, Milas çiftçisinin fuara kurulduğundan bu yana sahip çıktığını, fuar alanının artık yetmemesi nedeniyle yenilerine ihtiyaç duyulduğundan söz etti.

Expolink Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Erdoğan da, fuarın ilçede yapılıyor olmasına rağmen, sektörde önemli bir karşılık bulduğuna değindi. Fuarın bu yıl uluslararası nitelik kavuştuğunu aktaran Erdoğan, "Bu fuarımız önceki yedisinden farklı bir içeriğe sahip. Aralık ayından bu yana katılmak isteyen firmalara yerimiz olmadığını söylüyoruz. Bu nedenle yeni bir alana ihtiyacımız var. Milas - Bodrum Havalimanı'na yakınlığı nedeniyle Milas'a bir fuar ve kongre merkezi önemli bir atılım olur. Buna katkıya hazırız." dedi.

Valinin konuşması bitiminde adını açıklamayan bir kişi, kum ocaklarının tarım arazilerini etkilediğini dile getirilerek kapatılması konusunda talepte bulundu.

Daha sonra, fuara katkı sağlayan idareci ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine plaket verildi.

Vali Çiçek ve beraberindekiler fuarın açılış kurdelesini kesti.

Fuar, 5 Mart'a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2017, 21:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95