Kiracılar yandı! Kira artış oranları belli oldu

Mayıs ayında enflasyonun yüzde 73,5 oranında gelmesiyle birlikte kiralara yapılacak zam da yüzde 39,33 oldu. 2 bin lira kira ödeyen bir vatandaşın kira artışı 2,786,6 lira oldu.

Kiracılar yandı! Kira artış oranları belli oldu

Mayıs ayı enflasyonun açıklanmasıyla birlikte bu ay kiralara yapılacak artış oranı belli oldu.

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre tüketici fiyatları, mayıs ayında aylık yüzde 2,98 artarken, yıllık enflasyon yüzde 69,97’den yüzde 73,50’ye yükseldi.

Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) on iki aylık ortalaması baz alınarak belirlenen kira artış oranı ise Haziran ayı için yüzde 39,33 olarak belirlendi.

Konut Kirası: 2.000 TL
Kira Artış Oranı: yüzde 39,33
Nisan Ayı Kira Zammı Tutarı: 786,6 TL
Nisan Ayı Kira Artış Oranı Dahil Zamlı Kira Tutarı: 2,786,6 TL

KONTRAT SÜRELERİNE DİKKAT EDİLMELİ

Kontratın başladığı tarih her yıl Zam yapma tarihi oluyor. 2021 Mayıs ayında kontrat yapıldıysa 2022 Mayıs ayında kiraya artış yapılması gerekiyor.

Artış oranı 12 aylık tüketici enflasyonunun ortalaması alınarak belirleniyor. Kontratta aksi belirtilmedikçe bu oranın üzerinde zam yapılması yasal dışı oluyor.

Yasal zam oranının üzerinde zam yapılmasını talep eden ev sahiplerine Kira tespit davası açılabiliyor. Dava bitene kadar da yasal zam yapılarak kiracı olarak ev kullanılabiliyor.

KİRADA SABİT ORAN FORMÜLÜ

Fahiş kira artışlarına karşı yapılacak düzenlemede son aşamaya gelindi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, kira artışlarının 12 aylık TÜFE’ye göre değil, sabit bir oran üzerinden yapılacağını açıklamıştı. Düzenlemenin geçici olduğuna dikkat çeken Bozdağ, artan ev sahibi-kiracı uyuşmazlıklarını da mahkemeye gitmeden bir ay içinde arabulucularla çözmeyi planladıklarını söyledi.

Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner96