Muğla zeytinyağları Güney Afrika pazarına açılıyor

Güney Afrika’dan Muğla’ya gelen 3 kişilik bir heyet, Türk zeytinyağcılığının geldiği noktayı yerinde inceledi. Heyeti karşılayan Türk üreticiler, Güney Afrika’yla iyi ilişkiler kurarak Türk zeytinyağlarını ihraç etmeyi hedefliyor.

Burak Alper Kuş
Muğla zeytinyağları Güney Afrika pazarına açılıyor

Güney Afrika’daki zeytinyağı üreticileri ve tadımcılarından oluşan 3 kişilik heyet, Zeytindostu Derneği’nin daveti üzerine Muğla’ya geldi.

Heyet, Menteşe ilçesindeki Duyusal Analiz Laboratuvarına gelerek Muğla’daki zeytincilik ve zeytinyağcılık hakkında bilgi aldı. Daha sonra laboratuvarda bölgede yetişen zeytinyağlarını tadan heyet, yanlarında getirdikleri zeytinyağları Türk tadımcılara tattırdı.

Alman asıllı Güney Afrikalı zeytinyağı üreticisi ve tadımcısı Reni Hildenbrand, Türkiye’de zeytinyağı üreten Ayşe Aktül Schafer’in Güney Afrika’ya gelmesiyle Türk zeytinyağcılığıyla tanıştıklarını belirterek, Türkiye’deki zeytinlerin kalitesini bu tanışmanın ardından öğrendiklerini söyledi.

Beraberindeki zeytinyağı üreticileri ve tadımcılarıyla yaptıkları araştırmanın neticesinde Türkiye’yle zeytinyağı ilişkilerini geliştirme kararı aldıklarını kaydederek, “Zeytindostu Derneği’nin daveti üzerine Türk zeytin ağaçlarını yerinde incelemek, yağlarını da yerinde tatmak için Muğla’ya geldik. Zeytinyağının kadim üreticisi ile yeni üreticisi arasındaki ilişkileri geliştirmek istiyoruz. Buradaki zeytin çeşitlerini ve sıkım tekniklerini öğrenmek istiyoruz” dedi.

Zeytindostu Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Butik Zeytin ve Zeytinyağcılar Derneği Başkanı Atilla Totoş ise Türk zeytinyağcılığının gelişmekte olduğunu ve dünyada fark edilir bir noktaya geldiğini söyledi.

Özellikle Muğla yöresinde yetiştirilen memecik türü zeytinlerden elde edilen yağların uluslararası yarışmalarda ödül alması, birçok üreticiyi Muğla’ya çektiğinin altını çizen Totoş, “Memecik türü, yüksek kaliteli zeytinyağı veren bir çeşit olarak dikkat çekiyor. Güney Afrikalı heyet de bu çerçevede geldi. Hem kadim bir kültürü yerinde görmek hem de kendi ülkelerinde yaptıklarıyla Türkiye’de yapılanları karşılaştırmak istiyorlar” diye konuştu.

Totoş, ziyaretin ardından Türkiye’nin zeytinyağı sektöründe Güney Afrika’ya açılabileceğini belirterek, “Kendi ülkelerinin ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayabiliyorlar. Nitelikli ve iyi para eden yağlarını başka ülkelere satıyorlar. Özellikle Yunanistan gibi büyük üreticilerden daha hesaplı zeytinyağlarını ülkelerine getirerek ülkelerindeki zeytinyağı pazarını yönlendiriyorlar. Biz sempatik ilişkiler kurarak kendi yeteneklerimizi onlara göstermek ve o ülkede bir Türk pazarı oluşturmak istiyoruz” dedi.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER