MUTSO, 2017 yılı hedeflerini belirledi

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası(MUTSO), Muğla basınıyla düzenlediği kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Toplantıda konuşan MUTSO Başkanı Bülent Karakuş, Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini belirterek, zorlukların üstesinden gelineceğine inancının tam olduğunu söyledi.

MUTSO, 2017 yılı hedeflerini belirledi
 MUTSO tarafından Menteşe ilçesindeki Altınkalp Restaurant’ta düzenlenen toplantıya, MUTSO Başkanı Bülent Karakuş, Başkan Yardımcısı Mustafa Ercan, Yönetim Kurulu üyeleri Sedat Tuncer, Feridun Öztürk, Salih Atayolu, Hasan Şahin, Meclis Başkan Yardımcısı Ahmet Zeybek ve Meclis Katip Üyesi Mustafa Kale ile Muğla’da faaliyetini sürdüren gazeteciler katıldı.

Toplantıda konuşan MUTSO Başkanı Karakuş, 2016 yılını markalaşma yılı ilan ettiklerini ve bu kapsamda, Muğla beyazı mermeri, Muğla köftesi, Muğla tarhanası, Muğla saraylısı, Datça nurlu bademi, Kavaklıdere cevizi ve Ortaca limonundan oluşan 7 yöresel ürün için coğrafi işaret başvurusunda bulunduklarını söyledi.

Çalışmaların sonuç verdiğini ve Türk Patent Enstitüsü tarafından incelemenin ardından tescillenme sürecinin devam ettiğini aktaran Karakuş, “Ula sarımsağı, Gökova susamı ve Dalyan narı için de tescil çalışmalarına başlandı” dedi.

Karakuş, 2016 yılında Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizi , jeopolitik nedenler ve terör olaylarının Türkiye’nin başlıca girdisi turizm ve tarım sektörünü ağır sekteye uğrattığını belirterek, “Madencilik sektörü ve mermer ihracatı bu olumsuz koşuldan daha az etkilendi. Ancak ne yazık ki bunlarla sınırlı kalmayıp, demokrasimizi hedef alan 15 Temmuz darbe girişimi bu olumsuz tabloyu daha da vahim bir hale getirdi. Antalya’dan sonra en çok etkilenen ikinci il olduk. Turizmde yüzde kırka varan düşüş yaşandı” diye konuştu.

2016 yılında başlattıkları “Cosme Avrupa işletmeleri ağır projesi”, “Muğla ili imalat sanayi envanteri projesi”, “Eco Trails-Köyceğiz Ortaca Dalaman yürüyüş ve bisiklet yolları” ve “Datça’nın sosyal ve ekonomik durumunun tespiti, kalkınma stratejisi ve yol haritasının belirlenmesi” çalışmalarına bu yıl da devam edeceklerini kaydederek, şunları söyledi:

“2016 yılını markalaşma yılı ilan etmiştik. 2017 yılını ise tanıtım, eğitim ve ihracat yılı ilan ediyoruz. 2017 yılında çalışmalara bu alanda ağırlık verilecek. 2017’de özellikle uluslararası arenada ülke üzerindeki güvenlik algısının değiştirilmesine yönelik yapılacak çalışmalar oda tarafından önemseniyor ve destekleniyor. Bu konuda yapılacak çalışma ve fuarlar önem arz ediyor. Terörün dünyanın her yerinde olabileceğini, Türkiye’de savaş ortamının bulunmadığını çok iyi anlatıp, sadece Avrupa ve Rusya değil diğer ülkelere de açılmak gerekiyor. Bu kapsamda yapılan çalışmalara örnek verecek olunursa, TOBB tarafından Rusya krizinin çözümüne yönelik alternatif Pazar araştırmaları gerçekleştirildi. İran, Hindistan ve Ortadoğu ülkeleri bu pazarlar arasında yer aldı. Kur artışı ve dış pazarların ekonomik krizden daha az etkilenmesi nedeniyle ihracatçı krizden daha az etkilendi. 2017’de ihracatın arttırılması hedefleniyor.  Yatırımları ertelemek diye bir şey söz konusu olmamalı. Parası olan yatırımcılar için kriz dönemleri fırsat olabilir. Ancak borçlanırken, özellikle dövizle borçlanmalara dikkat edilmesi gerekiyor.”

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2017, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER