Yatağan Termik Santrali İhalesini Elsan Elektrik Kazandı

Yatağan Termik Santrali ile GELİ tarafından kullanılan taşınmazların özelleştirme ihalesini 1 milyar 91 milyon dolarla Elsan Elektrik kazandı.

Yatağan Termik Santrali İhalesini Elsan Elektrik Kazandı
 Yatağan Termik Santrali ile Güney Ege Linyitleri İşletmesi (GELİ) tarafından kullanılan taşınmazların Özelleştirme ihalesini 1 milyar 91 milyon Dolarla Elsan Elektrik kazandı.

İhaleye Limak İnşaat, Elsan Elektrik, IC İçtaş, Alsim Alarko, Konya Şeker, Çelikler Taahhüt İnşaat olmak üzere 6 şirket katıldı.

İlk teklif 500 milyon Dolar

Kapalı zarfla ilk teklifler alındı. Elemesiz turda en yüksek teklif 500 milyon dolar oldu. Ardından elemeli turlara geçildi. İlk turda IC İÇTAŞ elenirken, en yüksek teklif 799 milyon Dolar olarak gerçekleşti.

İkinci elemeli turda fiyat 928 milyon Dolara yükseldi. Ancak bu turda en düşük teklifi veren iki katılımcı olduğu için eleme yapılmadı.

Tekrarı yapılan ikinci tur sonucunda Limak İnşaat elendi.

Fiyat 982 milyon dolara çıktı. Üçüncü elemeli turda ihaleye veda eden şirket Çelikler Taahhüt İnşaat oldu.

Açık artırma 1.082 milyar Dolardan başladı

Ardından 3 şirketle açık artırmaya geçildi. Açılış fiyatı olarak 1,082 milyar Dolar belirlendi. İlk turda Konya Şeker mola istedi ve ihaleden çekildi. Kalan iki şirketin kısa süren mücadelesinin ardından ipi göğüsleyen 1 milyar 91 milyon Dolarla Elsan Elektrik oldu.

630 MGW kurulu gücü var

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’ndan (ÖİB) yapılan açıklamaya göre, Yeniköy Yatağan Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ'ye ait Yatağan Termik Santrali ve taşınmazlar, GELİ tarafından kullanılan taşınır ve taşınmazlar, "varlık satışı" yöntemi ile ayrıca ilgili maden ruhsatları ve bu ruhsatların kapsadığı maden sahaları ise "işletme hakkının verilmesi" yöntemi ile bir bütün halinde özelleştiriliyor. Yatağan Termik Santrali 630 MGW'lık kurulu gücü bulunuyor.

Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 19:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zangoç
Zangoç - 8 yıl Önce

Yatağan ilçesine hayırlı olsun. Devletin sırtında bir yük daha kalkmış oldu.

Varan Koc
Varan Koc - 8 yıl Önce

yatağanda artık yaşanmaz şimdi sırasıyla çoğu işyeri kapanmaya başlayacak ve yatağan terkedilmiş şehir havasına bürünecek

YATAĞAN KAZANSIN
YATAĞAN KAZANSIN - 8 yıl Önce

devletin sırtından bir yük daha kalktı! artık elektrik fiyatları düşer, hatta vergiler bile azalır!!!

gerçekçi
gerçekçi - 8 yıl Önce

bu saçma sapan düşüncenle, bir akpli olduğunu belli etmişsin zaten. dünyanın neresinde özel işletmelerin devletten daha ucuza satış yaptığı? cahilsen sus da adam sansınlar.

YATAĞAN KAZANSIN
YATAĞAN KAZANSIN - 8 yıl Önce

gerçekçi dostum ayni fikirdeyiz, dikkat edersen ben cümlelerin sonuna ünlem işareti koydum, zangoç kardeşimizin devletin üzerinden kambur kalkti ifadesine karşi tepki olsun diye o yorumu yaptim.

Zangoç
Zangoç - 8 yıl Önce

öncelikle eğitim durumunu öğrenmek isterim. eğer iktisat biliyorsan adam smith düşüncesini okumanı isterim. o zaman dediklerimi daha iyi anlarsın. ve sonra tekrar düşün kimin cahil olduğunu. evet devletin sırtından bir yük kaktı. çünkü ağır işçi maliyetleri bizim cebimizden çıkıyor ve verimsiz çalışan bir işletme var. bilançolarına baktığından göreceksin. ayrıca kimsenin işletmeyi kapattığı falan yok. çalışmak isteyen çalışır. sonuç olarak işveren işçisine yine hakkettiği kadar ücret verecek. ama burada amaç biz çalışmayalım ama paramızı alalım düşüncesi. burada devlet kazandı çünkü; 1 milyar 91 milyon dolar devlet kasasına girdi ve bu işletme vergi ödeyecek. elektirk de devlet tavan taban fiyat uygulaması yaptığı için fiyatlarında artacağını düşünmüyorum.

işçi
işçi - 8 yıl Önce

gerizekalımısın nesin ya. yatağan ne kazanıp ne kaybedecek göreceksin.seyitömeri araştır bi istersen

YATAĞAN KAZANSIN
YATAĞAN KAZANSIN - 8 yıl Önce

işçi kardeşim ayni fikirdeyiz, ben zangoç tarafindan yapilan ilk yoruma tepki olsun diye öyle yazdim, yoksa bilmiyormuyuz yatağanin kaybettiğini, bilmeyenlerde zaman içinde öğrenirler bu özelleştirmenin yatağana faydasi olmayacağini...


SIRADAKİ HABER

banner68