FARKINDALIK YARATAN STK ETKİNLİKLERİNİ ALKIŞLAMAK GÖREVİMİZ

 Geçtiğimiz günlerde sözüne kıymet verdiğim bir büyüğümle yaptığımız hasbihalde, sivil toplum kuruluşlarının kendilerinin farkında olmadıkları yönünde bir eleştirel yaklaşımda bulunduğunu sizlerle paylaşmış ve bu konuda stk’lar üzerine bir yazı kaleme almıştım.
“Neydi sivil toplum kuruluşunun tanımı” diye bir hatırlatmayla başlayalım.
Sivil toplum kuruluşu ya da örgütü STK olarak da bilinirler. Resmi kurumlar dışında ve bunlardan bağımsız olarak çalışan, politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda lobi çalışmaları, ikna ve eylemlerle çalışan, üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük usulüyle alan, kar amacı gütmeyen ve gelirlerini bağışlar ve/veya üyelik ödemeleri ile sağlayan kuruluşlardır.
Bu tanımdan yola çıkarak Muğla il genelinde 1286 stk bulunduğunu, bu oranın merkez ilçemiz Menteşe’de 214 olduğunu, bizim ilin oranının, Türkiye genelinin1.14’ünü teşkil ettiğini ve ülkemiz sıralamasında stk zengini 21. İl durumunda olduğumuzu paylaşmıştım.
Ve bütün bu oranlara bakıldığında bir çok stk’nın adeta dükkan gibi açılıp, faaliyet göstermese de faaliyette olduğu eleştirisini getirerek, büyüğümün; “Sivil toplum kuruluşları görevlerinin ne olduğunu bilmediklerinden dolayı, sivil toplumun ülkemizde ve ilimizde varlığından söz etmek mümkün değil” şeklindeki yorumunu siz okuyucularımla paylaşmıştım.
Bu manidar yaklaşımı hatırlatmama sebebiyet veren bir etkinliği sizlere aktarmak istiyorum bugün.
Sivil toplum kuruluşları güçlü olursa, farkındalık ta güçlü oluyor.
Ben de bir sivil toplum kuruluşu yöneticisi olarak, buna inanan ve arkadaşlarımla bu doğrultuda görev yapan biriyim.
Bu yönde çalışma yapan stk’ları da ayırt etmeksizin destekliyorum.
Biliyorsunuz şanlı Çanakkale Zaferimizin 103. yıldönümünü, geçtiğimiz Pazar günü (dün) ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de aziz şehitlerimizi saygı ve minnetle anarak, kutladık.
Bu şanlı zafere anlam yükleyen bir etkinlik vardı ki, katılan katılamayan herkes tarafından takdir görmüş ya da görecektir diye düşünüyorum. Muğla Galatasaraylılar Derneği, Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü arifesinde şehit ailelerine yönelik Akyaka Yücelen Hotel’de bir kahvaltı etkinliği gerçekleştirdi.
Amacına uygun bir katılımla gerçekleştirilen etkinlik, Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde gerçekleşiyor olması nedeniyle çok anlamlıydı. Şehit Aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yönetimi, Muğla protokolü ve Muğla Gazeteciler Cemiyeti adına şahsım ve bazı sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de hazır bulunduğu organizasyon için gerçekten önemli bir çaba ve emek verildiğini gözlemledik.
Vatan uğruna canlarını hiçe saymış fidanlarımızın, eli öpülesi ailelerine gurur yaşatan bu tür etkinliklerin tüm stk’lara örnek teşkil etmesi dileğimiz. Vatan sevgisi gibi ortak bir paydanın ne bir siyaseti, ne de bir fanatizmi olabilir. Kalpler hep bir çarpar, çarpmalıdır. Böylesine anlamlı bir etkinliği düzenleyen başta Muğla Galatasaraylılar Derneği’nin çalışkan Başkanı sevgili dostumuz Sayın Erol Kapiz, değerli yönetim kurulu üyeleri ve genç Ultraaslan taraftar grubunu yürekten kutluyorum. Özellikle Ultraaslan taraftar grubu üyelerinin her birinin üzerindeki tişörtlerin üzerinde yazan “Şehitler Ölmez, Vatan Bölünmez” sözü, etkinliğe ayrı bir anlam katarken, dernek yönetimince etkinliğe katılan tüm şehit ailelerine Türk Bayrağı takdim edilmesi de ayrı bir gurur, ayrı bir duygulu an olarak hafızalarımıza kazınacak diyebilirim. Bir teşekkür de Muğla Şehit aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Sayın Mehmet Akkuş ve yönetimine.
Başkan Akkuş’un Galatasaraylılar Derneği Başkanı Kapiz’e takdim ettiği teşekkür plaket de, etkinliğin finaliydi. Böylesine duygu yüklü bir etkinlik üzerine çok fazla ifadeye gerek olmadığını düşünüyorum. Eminim ki, ellerimizi Allah’a açarak ettiğimiz dualar şehitlerimize ulaştı. Allah hepsine gani gani rahmet eylesin.
Tekrar ediyorum, sivil toplum kuruluşları güçlü olursa, farkındalık ta güçlü ve etkili oluyor. Sanırım hasbihal ettiğimin değerli büyüğümün, stk’ların kendilerinin farkında olmadığı eleştirisinin ve stk’ları nasıl görmek istediğinin yanıt bulduğu bir örnek olmuştur söz konusu etkinlik.
Bizler bugüne kadar Muğla Galatasaraylılar Derneği’ni güçlü farkındalık yaratan daha pek çok etkinlikte görüp, takip ettik, devamını tüm stk’lardan dileriz. Hangi spor kulübünü taraftarı olduğumuzun önemi yok. Bizim işimiz; doğru işler yapan hangi kişi, kurum ve kuruluş varsa destekleyip alkışlamak, yanlışı da ortaya koymak.
Ben de şuan doğru yapılan bir işi kaleme alıp, kamuoyu huzurunda Muğla Galatasaraylılar Derneği’ni alkışlıyor ve topraktan vatan yaratan şanlı Çanakkale Zaferimizin 103. yıldönümünde, başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, vatanı uğruna şehit ve gazi düşerek, ebediyete intikal etmiş tüm kahramanlarımızın aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.
YORUM EKLE