FATİH-HARBİYE

 Fox tv kanalı yeni yayın döneminde Peyami Sefanın ünlü eserinden uyarlanan Fatih Harbiye dizisi daha önce kitabı okuduğum için ilgimi çekti. Doğal olarak kitabın içerini tam olarak yakalamasa da günümüz gençliğinin ders alacağı bölümler var. Yazarın dokuzuncu Hariciye koğuşu  (1930 yılın da  yazıldı)adlı  romanını bundan 20 yıl önce okumuştum.Zevkle  okuduğum eserin etkisinde kaldığım için yazarın bir başka romanını aldım. Bu sene bodrumdaki yazlığımda Fatih Harbiye romanını okudum. Begendim.Tavsiye ederim sizlere de okuyun. Ders alınacak bir çok konu var. Özellikle gençliğin bu sıkıntılı dönemde geçirdiği zor günlere ışık tutacak eserdir.
Kitabın ana fikri:  Batını tekniğini almalıyız. Fakat kültürünü asla almamalıyız.
.
Özeti:  Neriman’la Şinasi çocukluk arkadaşlarıdır. Tanıdıkları ilk karşıt cins birbirleridir. İlk başta ikisi de birbirlerini seviyorlardı. Okula beraber gidip geliyorlardı. Üniversite de bile beraberdiler. Neriman’ın babası Faiz Bey’dir ve Şinasi’yi de çok sevmektedir. Bazı geceler Faiz Bey’in evinde saz çalarlar ve sohbet ederlerdi. Herkese bir gün Şinasi ile Neriman’ın evleneceğini düşünüyordu.
Giderek Neriman Şinasi’den soğumaya başladı. Neriman oturduğu mevki olan Fatih’I, sevmemektedir. Çünkü Fatih, doğuyu, gelişmemişliği ve eskiyi temsil ediyordu. Oturduğu mahalle çok eskiydi ve evler de virane gibiydi. Bir gün Macit denilen yakışıklı, zengin ve kibar birisiyle tanışır. Macit Harbiye’de oturuyordu. Harbiye, gelişmişliği ve batıyı simgeliyordu. Macit ile bir kaç sefer Şinasi’den habersiz buluşurlar. Bir gün Macit Neriman’a balo davetiyesi verir ve baloya davet eder. Nerman baloya gitmeyi çok istemektedir. Ama gitmesi için babasının iznini almak zorundadır. Tam babasına söyleyecekken babası ona Şinasi ile evlenmesini teklif eder. Hemen  reddetmez ve 2-3 ay mühlet ister. Ve bolaya Şinasi ile gitmesi koşuluyla da izin alır. Elbise için vitrinleri gezmeye çıktığında dayısının kızlarına uğrar. Çünkü dayısının kızları bu işlerde oldukça deneyimlilerdir. Eve gittiğinde bir kadının ağlamaktan harap olduğunu görür ve nedenini sorar. Nedeni kızının intiharıdır. Kızı Rus gitariste aşık olmuştur. İkisi de başta çok mutlulardır ve birbirlerini çok sevmektelerdir. Ancak çok sefil bir hayat sürmektedirler. Buda kıza tak etmiştir. Günün birinde zengin bir adamla tanışan kız genci terk eder ve adamla yaşamaya başlar. Artık balolara gidebilmekte ve her istediğini yapabilmektedir. Ancak gerçek mutluluğu bulamamaktadır. Tahsil görmüş bir kız olduğundan hakiki güzelliği armaktadır. Musiki, mutalaa ve samimiyet…Rus gencinde bunları bulabiliyordu ancak zengin adamda bunları bulamamaktadır.
Sonunda, gence dönmeye karar verir ve aramaya başlar. Büyük uğraşlar sonucu bulur ama genç kabul etmez. Kız bunun verdiği üzüntü ile evine gider ve tabanca ile kendini öldürür.
Hikayeden çok etkilenen Neriman evden izin alarak ayrılır. Kendi evine gelir ve babasına artık baloya gitmek istemediğini ve Şinasi ile evlenmeyi kabul ettiğini söyler….
Kısacası özetlersek,Nerimanın kendi kültürüyle batı kültürü arasındaki kayboluşu ve sonunda doğru yolu buluşu anlatılıyor.İyi okumalar efendim….Kitapsız gününüz geçmesin efendim….
YORUM EKLE

banner68