banner80

1 Mayıs’a Yatağan Tarifesi!

Yatağan’daki 1 Mayıs kutlamalarında konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, “Zafere ulaşmak için Onuncu Yıl Marşı’nın bütün heyecanıyla, yüzüncü yıl marşımızı birlikte bestelemek zorundayız” dedi.

1 Mayıs’a Yatağan Tarifesi!
 Yatağan’daki 1 Mayıs kutlamaları, Atatürk Anıtı önünde toplanılarak 1 Mayıs kutlamalarının yapılacağı şehir garajına doğru yapılan yürüyüş ile başladı. Sloganlar atılarak yapılan yürüyüşe, Muğla, Aydın, İzmir ve Manisa’dan gelen işçi, sivil toplum kuruluş ve siyasi partiler tarafından destek verildi. Güvenlik güçleri tarafından da şehrin birçok noktasında güvenlik önlemleri alındı.

1 Mayıs kutlamalarının yapılacağı alana giriş sırasında, üst aramasını kabul etmeyen bir grup ile polis arasında kısa bir arbede yaşandı. Yaşanan arbedenin ardından polis bariyerleri girişlerden kaldırılırken alana giriş çıkışlar polis kontrolü olmadan yapılmaya başlandı.

Kutlamaların açılış konuşmasını Maden-İş Yatağan Şubesi Üyesi Nazan Özbey yaptı. Özbey, emeğini namusu gördüğünü ve çocuklarına iyi bir gelecek bırakmak istediğini söyledi. Özbey; “Kadın olarak evimi, anne olarak çocuklarımı, bir emekçi olarak işimi korumak istiyorum ve buradan soruyorum, bu onurlu direnişin neresi yanlış ve diyorum ki ekmeğime, emeğime ve vatan gibi gördüğüm iş yerime dokunmayın” dedi.

Yatağan Termik Santrali önünde başlatılan özelleştirme karşıtı eylemin 228. gününe, Ankara’daki Kurtuluş Parkı’ndaki eylemin ise 22. gününe girdiklerini hatırlatan Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik, “Biz bu kararlılığa sahip oldukça, biz böyle direndikçe, biz iddiamızdan ve hedeflerimizden vazgeçmedikçe, hiç kimsenin gücü bizi durdurmaya yetmeyecektir” dedi.

Özelleştirmenin, emeğe, demokrasiye, bağımsızlığa ve vatana saldırı olduğuna vurgu yapan Erçelik, şöyle konuştu: “Şunu bilsinler ki kendimizi santrallere ve madenlere zincirleriz ve cesetlerimizi çiğnemeden giremezler. Biz uyarılarımızı yaptık. Artık korkun bizden.”

Daha sonra kürsüye çıkan Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin, AK Parti iktidarında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’yi bir diktatör gibi yönettiğine vurgu yaptı. Yatağan, Kemerköy ve Yeniköy termik santralleri ve bunlara bağlı kömür ocaklarında çalışan işçilerin özelleştirme karşıtı mücadelesinin sadece kendileri için verilmediğini, bu tesislerin tüm ülkenin malı olduğunu söyleyen Girgin, “Ülkeyi yönetenlerin vicdanlarının kömürleştiği bir dönemdeyiz” dedi. Girgin, şöyle konuştu: “Yatağan, Milas işçisinin ve halkının memleketin mallarını üç kuruşa kapatmaya çalışanları nasıl karşıladığını bilmiyor olabilirsiniz. Biz geçtiğimiz günlerde size yaptığımız eylemlerle bunu hatırlatmaya çalıştık. Buraya gelmeyin. Buraya gelip santrallere girmeye kalkmayın. Niyetlenirseniz 2000’li yıllara, daha önce bu santralleri almaya kalkanların karşılaştıkları olaylara bakın. Tüm emek güçlerinden ve Muğla halkından bu mücadeleye daha fazla güç vermeleri istiyoruz. Bu mücadele sadece santral ve maden işçilerinin mücadelesi değildir. Bu mücadele çocuklarımızın geleceği için verilen mücadeledir.”

1 Mayıs’ı gerçek anlamda 1 Mayıs yapana kadar mücadele edeceklerini söyleyen Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, bunun için topyekun mücadele edeceklerini söyledi. Kol kola girmiş işçilerin ve emekçilerin her zaman kazandığına vurgu yapan Feyzioğlu; şöyle konuştu: “Size söz zafere ulaşmak için onuncu yıl marşının bütün heyecanıyla, yüzüncü yıl marşımızı birlikte bestelemek zorundayız. 100’üncü yıl marşımızı, bu marş bizim marşımız olacak. Bu 100’üncü yıl marşında asgari ücrete vergiyi sıfırlayacağız, bu 100’üncü yıl marşımızda taşeron kalmayacak, emeğin alın terinin değeri ne olursa olsun alınacak. Bu 100’üncü yıl marşında kadınlar sokak ortasında öldürülmeyecek, bu marşımızda işçiler ezilmeyecek, işçinin ekmeği asla elinden alınmayacak ve vatan asla satılmayacak. Bundan sonra, bundan önce olduğu gibi daha fazla daha da heyecanla hep birlikteyiz, daima birlikteyiz. Ve söz veriyorum zafere kadar daime birlikteyiz.”

Yatağan Belediye Başkanı olmaktan büyük gurur duyduğunu belirten Yatağan Belediye Başkanı H. Haşmet Işık, her zaman emekçinin yanında olduğunu belirtti. Işık, şöyle konuştu: “Hepinizin bildiği gibi Kütahya’da, Ankara’da, Muğla’da, Milas’ta, Yatağan’da ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yapmış olduğunuz direnişlerde Yatağan halkı olarak sizlerle olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Hepimiz direnişe devam etmeliyiz, çünkü bizi parçalamak isteyenler var. Amerikan emperyalizminin yerli uşakları bu termik santrallerimizi, sağa sola peşkeş çekerek, emekçinin elinden emeğini alarak, bizleri zor duruma sokmaya çalışıyor. Ama biz onlara ‘Yatağan’dan defolun’ diyoruz. Bu güne kadar olduğu gibi bu günden sonra da direnişe devam edeceğiz.”

Kutlamalara destek verenlerin arasında, CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, CHP Muğla eski Milletvekili Fevzi Topuz, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk, Yatağan Belediye Başkanı H. Haşmet Işık da vardı.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2014, 23:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
MADENCİ
MADENCİ - 7 yıl Önce

neden hala firmalar açıklanmıyor.....

gokilkim48
gokilkim48 - 7 yıl Önce

Yillarca zehir soluduk Yataganin gençleri açken ceplerinizi doldurdunuz vakti geldi artık sefanin sonuna geldiniz herkes geldiği yere geri dönsün Yataganin gençleri çalışsın

hasan atçı
hasan atçı - 7 yıl Önce

yatağan halkından pek kimse ve yürüyüş güzergahında seyirçi pek yoktu nedenlerini araştırmak lazım

kader
kader - 7 yıl Önce

yatağanda bir meydan yok. garajda (oto gar) 1 mayıs kutlandı. bu ayıp yatağana yeterde artar bile

..
.. - 7 yıl Önce

konu 1 mayıs özelleştirme akpli arkadaşlar sanki yerel seçim mitingi eleştiriyorlar. açıkça yazın özeleştirmeyi destekliyoruz diye olsun bitsin.

besiktaş
besiktaş - 7 yıl Önce

su anda buralarda çalışanlar yatağanlı ve çevresinden değilmi? artı özelleşince alan firmanın sadece buranın gençlerini çalıştıracağının garantisi varmı? artı zehir soluduk diyorsun alan firmanın devletteki gibi çevreye duyarlı ve hava kirliliği yaratmayacağının garantisi varmı?yıllarca sefa sürdünüz diyorsun sefa süren kim ?

gokilkim48
gokilkim48 - 7 yıl Önce

Millet mermer fabrikasinda 1000 lira maaşla hergün tonlarca yük kaldirirken iç camasirini bile devlete aldıran sizler degilmisiniz 3 ayda bir bir maaş ikramiye kömür yardimi kendi kantininizden yarı parasına alışveriş, ne verdi işçi kardeşler yatagana madenci heykelini bile belediye yaptı. Bagirta bagirta satacak tayyip.

besiktaş
besiktaş - 7 yıl Önce

üslubun çok ağır kin ve nefret dolu bu kurumlar yasalarla yönetilir iç çamaşırınıza varıncaya kadar devlete aldırdınız diyorsun nerde bu keyfiyet böyle birşey var biz bilmiyormuyuz


SIRADAKİ HABER

banner68