1 Mayıs’ı Çanakkale’de kutlayacaklar

Türk-İş Konfederasyonu’na bağlı Tes-İş ve Maden-İş sendikalarının Yatağan şube başkanları, bu yılki 1 Mayıs kutlamalarının Çanakkale’de yapılacağını duyurdu.

1 Mayıs’ı Çanakkale’de kutlayacaklar
Türk-İş Konfederasyonu’na bağlı Tes-İş ve Maden-İş sendikalarının Yatağan şube başkanları,  ortak yayınladıkları yazılı basın açıklamasıyla, 1 Mayıs İşçi Bayramını kutladı.

Tes-İş Sendikası Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Maden-İş Sendikası Şube Başkanı Osman İlhan tarafından yapılan açıklamada, 1 Mayıs 1886 yılındaki Amerikan işçilerinin, sendikaların öncülüğünde günlük çalışma süresi, ücret, çalışma koşulları, kadın ve çocukların çalışma şeklinin yeniden düzenlenmesi için patronlar ve siyasi iktidara karşı başlatılan genel grevden bahsettiler.

Şube başkanları tarafından yapılan açıklamada, Amerika’daki grevin ardından siyasi iktidar ve patronların grev yapan işçilere silahla müdahale edildiği anlatılırken, olayda 6 işçinin hayatını kaybettiğini kaydettiler.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“1889 Paris’te yapılan 2. Enternasyonal Toplantısı’nda öldürülen sendikacıların ve işçilerin mücadele anısına 1 Mayıs gününün Dünya İşçilerinin Birlik, Dayanışma ve Mücadele günü olması kararlaştırıldı ve 1890 yılından sonra tüm dünyada işçi sınıfının olduğu her yerde, 1 Mayıs İşçi Sınıfının ‘Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü’  olarak kutlanmaya başlamıştır. Konfederasyonumuz Türk-İş bu yıl 1 Mayıs Miting ve Yürüyüşünü, şehitler mabedi Çanakkale’de gerçekleştirecektir. Tes-İş ve Maden-İş Sendikası Yatağan şubeleri her yıl olduğu gibi bu yıl da beraber hareket ederek omuz omuza 1 Mayıs İşçi Bayramını Çanakkale’de kutlama kararı almıştır. Tüm dünyada ve ülkemizde olduğu gibi bölgemizdeki işçi sınıfının, Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü olan 1 Mayıs İşçi Bayramını, enerji ve maden işçisi üyelerimiz ve organlarımız adına kutlarız.”

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2016, 15:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95