1 Mayıs’ta İzmir ve Muğla’daki meydandalar

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle miting ve yürüyüşlerin İzmir ve Muğla’da yapılacağı bildirildi.

1 Mayıs’ta İzmir ve Muğla’daki meydandalar
Türk-İş Muğla İl Temsilcisi Fatih Erçelik, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü nedeniyle düzenlenecek miting ve yürüyüşlerin İzmir ve Muğla’daki meydanlarda yapılacağını açıkladı.

Türk-İş Konfederasyonu’nun bu yıl 1 Mayıs miting ve yürüyüşünü Hayat’ın Antakya ilçesindeki İtfaiye Meydanı’nda, Tes-İş ve Maden-İş sendikalarının Yatağan şubelerinin kitlesel ve bölgesel önemi bakımında İzmir’deki Tandoğan Meydanı’nda, Türk-İş’e bağlı Belediye-İş, Tez-Koop-İş ve Harb-İş sendikalarının Muğla şubelerinin ise Menteşe ilçesinde kutlayacaklarını söyledi.

Erçelik, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:
“Bundan 132 yıl önce 1 Mayıs 1886 tarihinde Amerikan işçi sınıfı, Sendikaların öncülüğünde başta günlük çalışma süresinin 8 saate düşürülmesi, ücretlerin arttırılması, çalışma koşullarının düzeltilmesi, kadın ve çocukların çalışma şeklinin yeniden düzenlenmesi amacıyla patronlara ve siyasi iktidara karşı genel grev başlattılar. Bunun üzerine Siyasi İktidar ve Patronlar, 3 Mayıs günü grev kırıcılarını ve provokatörlerini işçilerin üzerine silahlarla saldırtır. Polis olayları bastırmak bahanesiyle işçilere ateş eder. Fabrikalar bombalanır ve eylemler kanla bastırılır. Bu saldırılarda 6 işçi hayatını kaybetti, onlarcası yaralandı, 8 Sendikacı tutuklandı. 2’si cezaevinde öldürüldü, 2’si müebbet, 4 tanesi idam edildi. 1889 yılında Paris’te yapılan 2. Enternasyonal toplantısında öldürülen sendikacıların ve işçilerin mücadele anısına 1 Mayıs gününü Dünya İşçilerinin Birlik, Dayanışma ve Mücadele günü olması kararlaştırıldı ve 1890 yılından sonra tüm dünyada işçi sınıfının olduğu her yerde 1 Mayıs İşçi Sınıfının ‘Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’ olarak kutlanmaya başlamıştır.

1 Mayıs, İşçi sınıfının hak ve çıkarlarını kazanma mücadelesinin içerisinde doğmuş ve işçi sınıfı mücadelesinin sembolü olarak gelenek halini almıştır. Her yıl 1 Mayıslarda dünyanın çeşitli yerlerinde işçiler, din, dil, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin düzenledikleri etkinliklerle 1 Mayıs’ı kutlamakta, güncel taleplerini dile getirmekte, insanca çalışma ve yaşama koşullarını talep etmektedirler.

Konfederasyonumuz Türk-İş bu yıl 1 Mayıs Miting ve Yürüyüşünü, Hatay Antakya İtfaiye Meydanında gerçekleştirecektir.

Tes-İş Sendikası ile Maden-İş Sendikası Yatağan şubeleri olarak 1 Mayıs İşçi Bayramını kitlesel ve bölgesel önemi bakımından İzmir Gündoğdu Meydanında, Türk-İş’e bağlı Muğla Belediye-İş, Tez-Koop-İş, Harb-İş Sendikaları 1 Mayıs İşçi Bayramını Muğla’da kutlayacaklardır.

Gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan, bağımsız, demokratik bir Türkiye için, insanca yaşayabilecek ücret ve çalışma koşulları için, örgütlenme ve Mücadele Hakkının Önündeki Engellerin Kaldırılması için, grev yasaklarına ve özelleştirmelere hayır demek için, OHAL’e, hukuksuz KHK’lara hayır demek için, kıdem tazminatı hakkımız için alanlardayız.

İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs İşçi Bayramını kutlar, saygılar sunarız.”

Maden-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan ise, tüm emek dünyasını 1 Mayıs’ta meydanlarda olmaya davet etti.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2018, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner47