1000 Yıllık 4 Mezar Bulundu

Yatağan-Turgut Karayolu genişletme çalışmaları sırasında Geç Bizans dönemine ait olduğu düşünülen yaklaşık 1000 yıllık 4 mezar bulundu. Muğla Müze Müdürlüğü ve Stratonikeia Kazı Başkanlığı iş birliğinde mezarların bulunduğu alanda kazı çalışmaları başlatılırken, yol çalışmalarının yapıldığı alanda açıklamalarda bulunan Yeşilbağcılar Belediyesi’nin CHP’li Başkanı Ertaf Cicili ile Turgut Belediyesi’nin AK Partili Başkanı Salih Özen’in; “Hizmette siyasi ayrım olmaz” ifadelerini kullanmaları dikkat çekti.

1000 Yıllık 4 Mezar Bulundu
Yatağan-Turgut Karayolu’nun 7 kilometrelik bölümünün güzergahının değişmesi Geç Bizans dönemine ait olduğu tahmin edilen ve 1000 yıllık olduğu sanılan 4 mezarın gün yüzüne çıkmasını sağladı.

Yol çalışmaları sırasında Turgut Belde Mezarlığı yakınında ortaya çıkan mezarların bulunduğu alan Muğla Müze Müdürlüğü ve Stratonikeia Kazı Başkanlığı ekipleri tarafından koruma altına alınırken, başlatılan kazı çalışmaları sonunda söz konusu alanda bulunan tarihi mirasın boyutunun netlik kazanacağı öğrenildi.

Ayrıca, yol yapım çalışmalarını yerinde inceleyen Yeşilbağcılar Belediye Başkanı Ertaf Cicili ve Turgut Belediye Başkanı Salih Özen’in ortak hareket etmesi de dikkat çekerken, açıklamalarda bulunan AK Partili Salih Özen; “Yeşilbağcılar Beldesi’nin istimlağının ardından GELİ’nin başlattığı yol yapım çalışmaları sonunda beldemize ulaşımı sağlayan Karayolu’nun 7 kilometrelik bölümünde güzergah değişikliği olacak. GELİ’nin yürüttüğü çalışmalarda büyük ilerleme kaydedildi. Ayrıca Karayolları da yolun geri kalan 4.5 kilometrelik bölümü üzerinde genişletme çalışmalarına başladı. Çalışmalar tamamlandığında Yatağan, Yeşilbağcılar ve Turgut arasında ulaşımı sağlayan toplam 11,5 kilometrelik karayolu çift yön olarak hizmet verecek. Yol yapım çalışmalarının başlamasında Turgut Belediyesi ve Yeşilbağcılar Belediyesi’nin yanı sıra köy muhtarlarımızın da büyük katkısı var. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Amacımız siyasi ayrım yapmadan beldelerimiz için en iyi hizmeti verebilmek.

Bu konuda başta hükümetimiz olmak üzere, GELİ yönetimine, Yeşilbağcılar’ı yeniden şekillendiren Yeşillbağcılar Belediyesi’ne, köy muhtarlıklarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullanırken, Yeşilbağcılar Belediye Başkanı Ertaf Cicili ise; “Yeşilbağcılar ve Turgut beldelerimize ulaşımı sağlayan karayolunun 7 kilometrelik bölümünde GELİ tarafından yapılan güzergah değişikliği söz konusu yolun daha kullanışlı hale gelmesini sağlayacak. Ayrıca Karayolları da yolun geri kalan 4.5 kilometrelik bölümünün genişletilmesi için çalışmalarına başladı.

Çalışmalar tamamlandığında Yatağan-Yeşilbağcılar-Turgut Karayolu sağlıklı bir şekilde hizmet verebilecek.

Bu konuda Turgut Belediyesi ve köy muhtarlıklarımızla ortak hareket ettik. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2013, 17:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68