12 Bin Dönüme Hayat Verdiler

Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 2002 yılından beri yürütülen rehabilitasyon çalışmaları sonucunda Turgut Bölge Şefliği sorumluluğunda yer alan toplam 12 Bin dönümlük fıstık çamı ormanında gençleştirme çalışmaları yapıldı. Projenin önemine vurgu yapan Yatağan Orman İşletme Müdürü H. Hakan Zeybek; “Ortalama yaşı 250-300 olan fıstık çamlarının yaş ortalamasını düşürerek fıstık çamlarının geleceğini garanti altına aldık. Proje fıstık çamlarıyla geçimini sağlayan bölge halkı için çok önemli” dedi.

12 Bin Dönüme Hayat Verdiler
 Yatağan Orman İşletme Müdürlüğü’nün Turgut Bölge Şefliği sınırları içinde yer alan fıstık çamı ormanları üzerinde 2002 yılından bu yana yürüttüğü rehabilitasyon çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı.

Toplamda 1625 hektar (16 Bin 250 dönüm) alana yayılan fıstık çamı ormanlarının, 1275 hektarlık bölümünde çalışmaların tamamlandığı öğrenilirken, bölgedeki fıstık çamlarının rehabilitasyon çalışmaları öncesindeki yaş ortalamasının 250 ile 300 arasında olduğu belirtildi.

Özellikle Katrancı, Gökgedik ve Turgutlar köylerinde ikamet eden vatandaşların geçim kaynağı haline gelen fıstık çamlarının gençleştirme çalışmalarının 2013-2014 yılları içinde de devam edeceğini belirten Yatağan Orman İşletme Müdürü H. Hakan Zeybek; “İşletmemiz bünyesinde bulunan 8695   hektar ormanlık alanın sadece yüzde % 5’ini fıstık çamları oluşturuyor. Mevcut ağaçlarında bir çoğu çok yaşlı. Bu nedenle Müdürlüğümüz bünyesinde başlattığımız gençleştirme çalışmaları var. Tamamı Turgut Bölge Şefliği sınırları içinde yer alan fıstık çamı ormanları üzerinde 2002 yılından bu yana yürütülen planlı çalışmalar sonunda 1275 hektarlık alan gençleştirildi. Ancak söz konusu çalışmaların özellikle 2011-2012 yıllarını kapsayan bölümde hızlandırıldığını belirtmek istiyorum” dedi.

Halkın Desteği Çok Önemli

Projenin uygulanması aşamasında halkın desteğinin de önemine vurgu yapan H. Hakan Zeybek; “Bilindiği üzere bölgede tapu ile ilgili bazı problemler mevcut. İlk etapta bölge halkının çalışmalara yaklaşımı biraz çekimser oldu diyebiliriz. Ancak zamanla onlarda çalışmalarının önemini kavramış durumda. 250-300 yaş ortalamasına sahip bir alandan bahsediyoruz. Fıstık çamlarıyla geçimini sağlayan çevre sakinleri gelecek planlarını bu çalışmalara göre yapmalı. Biz ormanları işleyene karşı değil, art niyetli kişilere karşı koruyoruz. Bu kesinlikle unutulmamalı. Ayrıca çalışmalar sırasında halkın katılımına da önem verdiğimizi belirtmek istiyorum. Çünkü bu projenin içinde yer alan orman köylülerimiz işin teknik boyutunu da öğrenme fırsatı bulacak.

Amacımız bu alanları yıllardır işleyen, geçimini sağlayan köylülerimize zarar vermek değil, onların geleceğini de garanti altına almak. Bölge halkı artık bunun bilincine varmaya başladı. Hatta gençleştirme çalışmalarını artık kendilerinin talep etmeye başladıklarını belirtmek istiyorum. Onlardan tek istediğimiz bu alanlara sahip çıkıp, koruyarak meyvelerinden faydalanmaları” ifadelerini kullandı.

Yangına Müdahalede Önemli

Ayrıca konu hakkında bilgi aldığımız Turgut Bölge Şefi Fatih Özcan ise çalışmaların orman yangınlarına müdahaledeki önemine vurgu yaptı.

Bakımlı ormanlar üzerinde meydana gelen  orman yangınlarına müdahalenin daha etkili olduğuna değinen Turgut Bölge Şefi Özcan; “Aslına bakılırsa orman yangınlarının verdiği zararın önüne geçmenin en etkili yolu, söz konusu yangınlar öncesi gerekli önlemlerin alınması. Bu konuda halkımızın desteği çok önemli. Ancak gerekli bakımları yapılan orman arazileri üzerinde meydana gelen yangınlara müdahalede daha etkili sonuçlar aldığımız da bir gerçek” dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2013, 20:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68