18 Temmuz 2018 Çarşamba

Bozarmut'ta iki araç birbirine girdi: 5 yaralı

12 CHP’li başkandan 12 Eylül’e başkaldırı

Gazeteci ve yazar Halil Eğriboyun “12 CHP’li Başkan’dan 12 Eylül’e Başkaldırı” isimli kitabını Yatağan Demeç Gazetesi imtiyaz sahibi Ferit Topaloğlu için imzaladı.

23 Mart 2018 Cuma 08:46
Bu haber 199 kez okundu
12 CHP’li başkandan 12 Eylül’e başkaldırı

12 Eylül Askeri Darbesine ışık tutan belgesel niteliğindeki kitapta, o gece gözaltına alınan CHP’li 12 il, ilçe ve belediye başkanının başlattığı başkaldırının, daha sonra 59 kişiye ulaşarak büyümesi anlatılıyor.

Eğriboyun ziyaretinde, Demeç Gazetesi’ne gerçekleştirdiği ziyarette, “12 Eylül ülkemiz için bir milattır. O nedenle 12 Eylül öncesi ve sonrası diye bir tabir vardır. Ülkemizin cumhuriyet kazanımları, demokratik değerler 12 Eylül faşist darbesi ile birlikte yok edilmiştir. 12 Eylül’e karşı 12 Eylül faşist liderlerini herkes davul ile zurna ile karşılamamıştır. Anti-emperyalist cumhuriyetin temel değerlerinden gerçek Atatürkçü siyaset adamları 12 Eylül’e karşı isyan bayrağını açmışlardır. Aradan 37 yıl geçmesine rağmen 12 Eylül’ün etkisi kalkmamış daha da artarak devam etmiştir. 12 Eylül bugün de bir biçimiyle hüküm sürmektedir.12 Eylül’den 6 ay sonra başkaldırının ateşi Kurtuluş Savaşı’nda Aydın’ın dağlarında Kuvâ-yi Milliye’nin çoban ateşinden esinlenerek Anadolu’da yakılmıştır. İlk başkaldırı Bodrum’da yapılmış, Ankara’da gürlemiştir. 1950’den sonra 1977 Kasım yerel seçimlerinde CHP Aydın Belediye Başkanı Muhterem Ağababaoğlu da 12 Eylül’e başkaldıranlardan birisiydi. Bu konu ikinci baskımda geniş olarak yer alacak” şeklinde konuştu.

Konuşmalar sonrasında Eğriboyun, Ferit Topaloğlu için imzaladığı kitabı takdim etti.

Berna KUŞ

banner19

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV