12 yıllık rüya gerçek oldu

Kavaklıdere ilçesinde düzenlenen temel atma töreniyle, Kavaklıdere’yi doğalgazla buluşturacak dev yatırımın ilk adımı atıldı. Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, törende yaptığı konuşmada, 2007 yılında katıldığı bir televizyon programında “Kavaklıdere’yi doğalgazla buluşturacağız” sözüne atıfta bulunarak, sözünü yerine getirmenin gururunu yaşadığını söyledi.

12 yıllık rüya gerçek oldu

Kavaklıdere ilçesinde, 50 kilometre uzunluğundaki 3 milyon dolarlık doğalgaz altyapı çalışmasının temeli atıldı.

Törene, Kavaklıdere Kaymakamı Birkan Tatlısöz, Yatağan Kaymakamı Hayrettin Çiçek, AK Parti Muğla milletvekilleri Yelda Erol Gökcan, Mehmet Yavuz Demir, Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, Yatağan Belediye Başkanı Mustafa Toksöz, Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan, Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal, Yatağan Cumhuriyet Başsavcısı Gökhan, Şahin, AK Parti Muğla Başkanı Kadem Mete, AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Ümmühan Toksöz, 22. Dönem AK Parti Muğla Milletvekili Seyfi Terzibaşoğlu, Akmercan Muğla Doğalgaz Genel Müdürü Yunus Kesgin, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

İlk yıl bin haneye doğalgaz gelecek!

Akmercan Muğla Doğalgaz Dağıtım Genel Müdürü Yunus Kesgin, törende yaptığı konuşmada, Akmercan Muğla Doğalgaz Dağıtım’ın 20 Haziran 2013 tarihinde Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından Muğla doğalgaz dağıtım ihalesini üstlendiğini hatırlattı.

Şirketin 30 yıl boyunca Muğla Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde doğalgaz dağıtım faaliyetlerini yapmak üzere yetki aldığını aktaran Kesgin, “2013 yılından 2019 yılının Aralık ayına kadar toplamda yaptığımız yatırım yaklaşık 75 milyon liradır. Menteşe, Yatağan ve Ula ilçesi doğalgaza kavuşmuş durumdadır. Toplam yatırımların gerçekleşme oranı yüzde 82’dir. Bugün, ihale tarihindeki lisansta bulunan şehirlerin dışında haricen ilk kez diğer ilçelerden Kavaklıdere’de doğalgaz temel atma törenini yapıyoruz. Bir ilk olması açısından da bizleri gururlandırıyor” dedi.

Kesgin, Muğlalılara hizmet vermekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Kavaklıdere projesi, 5 yıl içerisinde Kavaklıdere’nin imarlı bölgelerindeki cadde ve sokakların tamamının yapılmasını içeriyor. Toplam yatırım miktarı 3 milyon dolar ve 50 kilometrelik bir doğalgaz şebekesinden oluşacak. Bu yıl ise Kavaklıdere’de yaklaşık 6 kilometrelik bir yatırım yapacağız. 300 binayı doğalgaz şebekesine bağlayacağız. Yaklaşık bin aboneyi kapsayacak 2,5 milyon lira tutarında bir yatırım olacak. Kavaklıdere’de bu yıl yapacağımız yatırımlar ocak sonunda tamamlanmış olacaktır. Kavaklıdere’de kömür kokusunu hissediyoruz. Doğalgazın gelmesiyle inşallah Kavaklıdere, daha temiz bir hava ve çevreye kavuşmuş olacak” diye konuştu.

Kimsenin aklında yokken, 2007 yılında sözünü vermişti

Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, 6 Aralık 2019’un ilçeye gelen en büyük hizmetlerden birinin temelinin atıldığı gün olarak tarihe not düşülmesi gerektiğini vurguladı.

Kavaklıdere’nin 2004 yılında tanıştığı AK Partili belediyecilikle, birçok hizmetin halka ulaştığını belirten Demir, “2014 yılında, birçok ilçeye örnek olabilecek projeler hazırladık ve kısa süre içerisinde bu hizmetlerimizi halkımızın hizmetlerine sunduk. 2014 yılından sonra prensip olarak hiçbir temel atma ve açılış törenlerine de karşıydık. Sadece Başsavcı Mustafa Alper Sosyal Tesislerimizin açılışını gerçekleştirmiştik. Bugün, ilçemizde yaşayan her vatandaşımızın yaşam kalitesini yükselteceğine ve çevre kirliliğine çözüm olarak inandığımız doğalgaz yatırımı çok önemsediğimiz için temel atma töreni gerçekleştirelim istedik” dedi.

Demir, doğalgaz yatırımını çok önemsediklerinin altını çizerek, “2007 yılında katıldığım bir televizyon programında, daha kimsenin aklında Kavaklıdere’de doğalgaz yokken, ‘Bizler inşallah Kavaklıderemizde yaşayan insanlarımızı doğalgaz ile buluşturacağız’ demiştik. O sıra, çevremizdeki büyük ilçelerde doğalgaz olmamasından dolayı onlardan Kavaklıdere’ye sıra gelmeyeceği kanaatiyle, ‘kendimizi neden zorluyoruz’ eleştirileri yapılmıştı. Merkez nüfusu 3 bin, kırsal mahalleleriyle yaklaşık 10 bin kişi olan Muğla’nın en küçük ilçesine doğalgaz getirmenin bilincindeydik. Ama biz, Kavaklıdere’de yaşayan halkımızın, doğalgaz hizmetinin yıllar önce geldiği büyük şehirlerimizde yaşayanlardan daha az yaşam standartlarıyla yaşamaması gerektiğine inanıyorduk. Bununla ilgili çalışmalarımız kapsamında il başkanımız ve milletvekillerimizle Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’i 3 defa ziyaret ettik. BOTAŞ ve EPDK’ya değişik zamanlarda ziyaretler gerçekleştirdik. Bu ziyaretlerde, Kavaklıdere’nin nüfusunun 20 binin altında olmasından dolayı doğalgazın buraya gelmesi adeta imkansız görünüyordu” diye konuştu.

Çetin geçen bir sürecin ardından doğalgazın Kavaklıdere’ye geldiğini anlatan Demir, şöyle konuştu:
“Vatandaşımızda, bizim ağzımızdan çıkan bir sözün mutlaka yerine getirileceği yönünde bir algı vardı. Sözümüzü yerine getirememekten dolayı korku yaşadığımızı da belirtmek istiyorum. Ta ki 17 Ağustos 2019 tarihinde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Muğla’daki il başkanı, belediye başkanları ve ilçe başkanlarıyla yaklaşık 4,5 saat süren toplantıda cumhurbaşkanımıza Kavaklıdere’ye doğalgaz getirilmesiyle ilgili bir sözümüz olduğunu aktarana kadar. O sırada cumhurbaşkanımız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanını telefonla arayarak, ‘Kavaklıdere’mizin ilçeye doğalgaz getirilmesiyle ilgili bir yatırım talebi var’ dedi. Bakanımız, konuyu bildiğini ve nüfusun 20 binin altında olmasından dolayı mevzuatların izin vermediğini söyledi. Cumhurbaşkanımız ise ‘Muğla gibi bir yerde yüzde 69 oy alan bir ilçede, nüfus sınırı falan tanımıyorum, Kavaklıdere’ye doğalgaz getirin’ talimatını verdi. Böyle zorlu bir süreçten Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın özel talimatları doğrultusunda, milletvekillerimiz Mehmet Yavuz Demir, Yelda Erol Gökcan ve İl Başkanımız Kadem Mete’nin ısrarlı takipleri sonucunda, bu hizmet ilçemize gelmiştir. Katkı ve destek sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum.”

“Bizim Muğla’ya bir hizmet borcumuz var”

Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir’in icraatlarını dinlemenin kendisine gurur verdiğini vurgulayan AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, Kavaklıdere’nin kendilerindeki yerinin çok farklı olduğunu söyledi.

Mete, 2004 yılında AK Parti’nin ilk yerel seçimlerinde Muğla’da 3 belediye kazandıklarını, 2009 yılında ise sadece Kavaklıdere’yi kazandıklarını, 2014’te yeniden 3 belediye kazandıklarını ve 2019 yılında ise Cumhur İttifakı’yla beraber 7 belediyelerinin olduğunu anımsatarak, “Amacımız diğer ilçeleri ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni kazanmaktır. Çünkü bizim Muğla’ya bir hizmet borcumuz var. Kavaklıdere, bizi hiç yalnız bırakmadı. Biz de Kavaklıdere’ye olan ilgimizi ve alakamızı hiç eksik etmeyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanının 17 Ağustos’taki görüşmede doğalgaz için 18 milyon liralık yatırımın sözünün vermesi, pazar yerinin kapatılması için 9 milyon liralık bir hibenin verilmesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 500 bin liralık bir hibenin gelmesi ve araçlarla beraber, yaklaşık 30 milyon liranın bir günlük görüşmeden Kavaklıdere’ye geldiğinin altını çizen Mete, “Hani birileri diyor ya, birilerinin ekonomisi kötü gidecek, para yok, enflasyon fırlayacak, dolar 10 liraya çıkacak diye, nüfusu 10 bin olan bir ilçeye bir günlük görüşmede 30 milyon lira yatırım geliyor. Adam başı 3 bin liraya gelir bu. Başımızda cumhurbaşkanımız olduğu sürece, bu iktidar vatandaşımıza hakla, hukukla ve adaletle hizmet ettiği sürece daha çok fazla hizmetler gerçekleştireceğiz inşallah” diye konuştu.

Kavaklıdere Kaymakamı Birkan Tatlısöz de hizmetlerin Kavaklıdere’ye hayırlı olmasını dileyerek, “Bu yatırım ilçemize kazandırılmasında emeği geçen başta cumhurbaşkanımız olmak üzere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımıza, valimize, ilimizin pek değerli vekillerine huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Bu yatırımın, ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

1 yılda Muğla’ya 4,5 milyar liralık yatırım

AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan da, “Ne mutlu ki size, gecesi gündüzü kalbi Kavaklıdere için atan bir belediye başkanınız var. Bu dönem çok şanslıyız. 7 belediyemiz var. Bu belediyelerimiz sürekli Ankara’dalar. Bizlerle birlikte bakanlık bakanlık, genel müdürlük, genel müdürlük dolaşıyorlar. Bizler Muğla ve Kavaklıdere için çalışmaya devam ediyoruz. Mesai kavramımız yok. Son bir yılda Muğla’ya çok güzel hizmetler yapmışız. Son 1 yılda Muğla’ya 4,5 milyar liralık sağlıktan, eğitime, karayolundan altyapıya, gençlik merkezlerinden halı sahalara kadar yapmadığımız hizmet kalmamış. Bunlar yeterli mi? Tabi ki de yeterli değil. Bizler Muğla ve Kavaklıdere için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Kavaklıdere her zaman bizim yüzümüzü güldürdü. Bizler de bundan sonra Muğla milletvekilleri olarak her zaman Kavaklıderemizin yüzünü güldürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

“Her türlü hizmet burada tamamlanmış durumda”

AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir ise, “Bu proje çok özel bir projedir. Bu proje, cumhurbaşkanımızın direktifleriyle start almış bir projedir. Biz de oradan gelen talimatla, vekil kardeşimle birlikte Ankara’da konuyu takip ettik. Kavaklıdere, belediye başkanımızın temposuyla aynı hızda hizmet alan bir ilçemiz. Belediye başkanımızı tebrik ediyorum. Önceki belediye başkanlarımıza da, yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Böyle hizmet yağmurunun içinde Kavaklıdere’nin nüfusu 10 bini aşacaktır. Akıllı olan buraya gelir. Her türlü hizmet burada tamamlanmış durumda” dedi.

Kavaklıdere’nin Muğla’ya ve çevre illere örnek bir ilçe olduğunun altını çizen Demir, “Azmin elinden bir şey kurtulmuyor. Belediye başkanlarımız hizmetleri çok sıkı takip ediyor. Diğer belediyelerimiz de var. Onlara bu dönemde öyle yatırımlar gelecek ki inanın bütün belediyeler bizim olacak. Buna yürekten inanıyorum. Şuan Cumhur İttifakı’nın dışındaki belediyelerde yaşayanlar, ‘ah biz nasıl bir hata yaptık’ diyerek pişmanlık yaşıyorlar. Onun için bundan sonra gelecek ilk yerel seçimde bu hizmetleri gördükçe bizi seçecekler” diye konuştu.

Konuşmaların ardından okunan duayla birlikte kurban kesilerek doğalgaz altyapı çalışmasının temeli atıldı.

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Nail kıroglan
Nail kıroglan - 10 ay Önce

Emege gecen herkese Allah razı olsun

SIRADAKİ HABER

banner69

banner68