129 yıllık su sarnıcı yenileniyor

Muğla Merkez Menteşe ilçesi sınırları içerisinde yer alan 129 yıllık su sarnıcı, amacına yönelik kullanılmak üzere yenileniyor.

129 yıllık su sarnıcı yenileniyor
 Muğla Merkez Menteşe Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi Yumaklı Mevkii’nde, 1885 yılında 7 Rum inşaat ustası tarafından yapıldığı öğrenilen su sarnıcının yenileme çalışmalarına başlandı. Menteşe Belediyesi İmar İşleri Müdürlüğü tarafından, belediye personelleri ve belediyeye ait malzemelerle yapılan yenileme çalışmalarının yaklaşık maliyetinin 10 bin TL’yi bulabileceği öğrenildi. 5 inşaat işçisi tarafından yapılan ve birkaç güç içerisinde yenileme çalışmalarının tamamlanacağı sarnıç, yapılış amacına uygun şekilde, bölgedeki vatandaşların ve hayvanların su ihtiyacını gidermek için kullanılacak.

Su sarnıcının yapılış süreciyle ilgili bilgi sahibi olan 80 yaşındaki Selahattin Soykan, Yumaklı Mevkii’ndeki sarnıcın dedeleri tarafından 7 Rum inşaat ustasına yaptırıldığını söyledi. Soykan, muhabirimize yaptığı açıklamada; “Sarnıç, Delihallar sülalesi tarafından 1885 yılında yaptırılmış. Benim de mensup olduğum Delihallar sülalesi, sarnıcın yapımı için 7 Rum inşaat ustasına at heybesinin bir gözünü dolduracak kadar sarı lira (altın) vermiş. Bunları bana dedem ve amcamlar anlattı. Biz de 1970’li yıllara kadar bu sarnıcı kullandık” dedi.

Burak Alper KUŞ

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2014, 18:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68