14. Festival Ateşi Yakıldı

Yatağan Belediyesi’nin bu yıl 14.sünü düzenlediği Geleneksel, Kültür ve Sanat Festivali, Yatağan Kaymakam Vekili Veli Biçer, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Yatağan Belediye Başkanı H. Haşmet Işık’ın yaktığı festival ateşiyle başladı.

14. Festival Ateşi Yakıldı
 Yatağan Belediyesi tarafından bu yıl 14.sü düzenlenen Geleneksel, Kültür ve Sanat Festivali, Yatağan Belediyesi bünyesinde Atatürk Kültür Evi’nde açılan hobi kursunun sergisinin gezilmesiyle başladı. Kursiyerlerin yıl boyunca yaptığı işlerin sergilendiği serginin ardından, kortej eşliğinde yürüyüş gerçekleştirildi.

Amfi Tiyatro’ya kadar süren yürüyüş, burada Yatağan Kaymakam Vekili Veli Biçer, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Yatağan Belediye Başkanı H. Haşmet Işık tarafından yakılan festival ateşiyle sürdü.

Amfi Tiyatro’da ASFAD Halk Oyunları ekibinin gösterileri öncesinde düzenlenen törende konuşan Yatağan Belediye Başkanı H. Haşmet Işık, festivallerin birlik, dostluk ve kardeşlik duygularının perçinleştiği, örf ve adetlerin yaşatıldığı etkinlikler olduğunu söyledi. Işık, yaptığı konuşmada; “Çocuklarımız, ASFAD’ta öğrendiklerini bu etkinliklerle sizlere sunmaktadır. Çocuklarımızı burada görmek, bizleri çok mutlu etmektedir. Kim çocuğunu burada görmek istemez ki? Gençlik çok önemlidir, gençlik olmasa geleceğimiz olmaz. Bu yüzden çocuklarımıza eğitim verirken Arap ülkelerinin eğitiminden değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin Atatürkçü, laik, cumhuriyetçi eğitim vermeliyiz. Onları İran’ın karanlığına değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlığına doğru götürmeliyiz. Onlar Mustafa Kemal’in bir askeri olmalıdır. Bu nedenle bu birliğimizi ve beraberliğimizi korumak için bu festivalleri yapmaya, tüm olanaksızlıklara rağmen devam edeceğiz” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün, bir festivali 14 yıl boyunca yapabilmenin büyük bir başarı olduğunu söyledi. Bu nedenle Başkan Işık’ı kutlayan Gürün; “Bu dönemde yapılan festivallerle, bir bağbozumu şenliği yaşıyoruz. Çünkü okullar tatil oldu, çocuklarımız okulları bitirdiler. Bu festivallerle bizler hemşerilik duygularını artırıyoruz. Bu tür etkinliklere katılanlar, birbirlerine merhaba demek imkânını buluyor. Burada kenttaş olmanın keyfini yaşıyoruz” dedi.

Son olarak konuşan Yatağan Kaymakam Vekili Veli Biçer ise, Geleneksel, Kültür ve Sanat Festivali ile birlikte yıl içerisindeki stresin atılmasını dileyerek festivalin hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından Yatağan Belediye Başkanı H. Haşmet Işık, katkı ve desteklerinden dolayı Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’e teşekkür plaketi verirken Gürün de Muğla’da çektiği dizi ve filmlerle Muğla’nın tanıtımında önemli bir rol oynayan Yönetmen Şevki Doğan’a plaket sundu.

Etkinliğe, Yatağan Kaymakam Vekili Veli Biçer, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Kamil Kıspet, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, CHP Muğla eski Milletvekili Fevzi Topuz, CHP Muğla İl Başkanı Mustafa Öztürk, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlik, ASFAF Halk Oyunları ekiplerinin sergilediği halk oyunları gösterileriyle sürdü.

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2014, 20:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
haydar baba
haydar baba - 7 yıl Önce

eski vekil festivalin baş konuğu yenileri ve halen görevde olanları nerede? chp de sorun mu var acaba? chp li ilçe belediye başkanları da yok mesela milas, bodrum, marmaris neredeler?

SIRADAKİ HABER

banner68