15 Mayıs’tan sonra sokağa maskeyle çıkılacak!

Muğla Hıfzıssıhha Kurulu tarafından 15 Mayıs tarihinden itibaren Muğla il genelinde maske kullanılması zorunlu hale getirildi.

15 Mayıs’tan sonra sokağa maskeyle çıkılacak!

Muğla Hıfzıssıhha Kurulu tarafından 15 Mayıs tarihinden itibaren Muğla il genelinde maske kullanılması zorunlu hale getirildi. Muğla Valiliği kanalı ile yapılan açıklamada vatandaşların alınan kurallara uyulması istenildi. Açıklamada zorunlu maske kullanımı kararının bulaşın yayılım hızının düşürülmesine olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla alındığı kaydedildi.

Sokağa maskesiz çıkılmayacak

Alınan kararlar doğrultusunda, Muğla'da 15 Mayıs tarihinden itibaren pazaryerleri, marketler, toplu olarak çalışılan işyerleri, toplu taşıma araçlarında (satıcı, müşteri, çalışanlar) maske kullanımının zorunlu olmasının yanı sıra cadde, sokak, parklar, alışveriş merkezleri gibi vb. açık ve kapalı tüm alanlarda maske takılma zorunluluğu getirildi.

Açıklamada, "Koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda salgının/bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir. Alınan tedbirlerin, bulaşın yayılım hızının düşürülmesine olan etkisinin en üst noktaya taşınabilmesi amacıyla Valiliğimiz tarafından Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddesi uyarınca aşağıda belirtilen tedbir kararlarının alınması ihtiyacı duyulmuştur" ifadelerine yer verildi.

Muğla Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararlar şu maddelerden oluştu:

“Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün ilgi talimatları gereği; Yenidoğan İşitme Tarama Programı kapsamında, yeni doğan her bebeğin ilk testinin hastaneden taburcu olmadan önce mutlaka yapılmasına, işitme taramasından kalan bebeklerin tekrar testleri için 31 Mayıs  tarihi sonrasına randevu verilmesine, ayrıca ilimizde referans merkezi olmaması nedeniyle işitme tarama sevkli bebeklerin il dışına gitme durumlarının 31 Mayıs tarihi sonrasına ertelenmiştir.

İlimizde bulunan tüm vatandaşlarımızın; başta pazaryerleri, marketler, toplu olarak çalışılan işyerleri, toplu taşıma araçlarında (satıcı, müşteri, çalışan herkes) maske kullanımının zorunlu olmasının yanında, vatandaşlarımızın her türlü alanlarda (cadde, sokak, parklar, alışveriş merkezleri gibi vb. açık ve kapalı tüm alanlar) ve araçlarında konutlarından çıktıkları andan itibaren maske kullanımının 15 Mayıs 2020 tarihinden itibaren zorunlu tutulmuştur."

Burak Alper KUŞ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner69

banner68