"15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla yürüyüş düzenlendi

Yatağan ilçesinde, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla yürüyüş düzenlendi.

 Yatağan Kaymakamlığı tarafından düzenlenen yürüyüşe katılan ve ellerinde Türk bayrakları taşıyan yaklaşık 500 kişi, otogarda toplanıp, Cumhuriyet ve Atatürk caddeleri güzergahından Atatürk anıtına kadar yürüdü.

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) aleyhinde dövizler taşıyan vatandaşlar, tekbir getirdi.

Yürüyüşe, Muğla Vali Yardımcısı Bayazit Bestami Alkan, Yatağan Belediye Başkanı Hasan Haşmet Işık, İlçe Emniyet Müdürü Gökhan Emre, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Engin Ocak, daire amirleri, AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin, MHP İlçe Başkanı Yüksel Kocabıyık, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar eşlik etti.

Atatürk anıtında düzenlenen törende, FETÖ’nün 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimiyle ilgili görsellerin yer aldığı sinevizyon gösterisi sunuldu.

Törende konuşan Muğla Vali Yardımcısı Bayazit Bestami Alkan, Yatağan’ın coşkulu bir şekilde demokrasiye sahip çıktığını söyledi.

Allah’tan, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milletine bir daha 15 Temmuz’lar yaşatmamasını dileyen Alkan, “Dışarıda hain bir darbe girişimine karşı yüce Türk milletinin sivil direnişi, dünya demokrasi tarihine yazılmış bir kahramanlık destanıdır. Bu şanlı direniş, dünya döndükçe hatırlanacak, milletimiz 249 şehidi ve binlerce gazimizin hatırasını sonsuza kadar yaşatacaktır” diye konuştu.

Alkan, Türk milleti olarak devleti ve milletin iradesini ele geçirmeye çalışan FETÖ, PKK ve DEAŞ gibi terör örgütlerine karşı mücadelelerinin devam edeceğini kaydederek, “FETÖ’nün hain darbe girişimini engellemek için sokağa çıkan ve demokrasimiz uğruna canlarını feda ederek şehit olan 249 vatandaşımıza, Allah’tan rahmet diliyorum. Binlerce gazimizi ve FETÖ’ye karşı duran kahraman Mehmetçilerimiz ile polislerimizi, saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.

“Demokrasiye milletimizin dışında ayar verilmesine karşıyız”

AK Parti İlçe Başkanı Ali Tekin, milletin parasıyla devleti korumak için alınan silahlar, Türk Silahlı Kuvvetlerine sızan bir grup terörist FETÖ’cüler tarafından millete doğrultulduğunu söyledi.

15 Temmuz 2016’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikast girişiminde bulunulduğunu ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bombalandığını hatırlatan Tekin, “Gecenin karanlığı koyulaştıkça iğrençliklerini yoğunlaştıran 1 dolara üniformalarını satan bu asker kıyafetli teröristlere milletimiz Ömer Halisdemir gibi Mehmetçikleriyle, gencecik yaşta toprağa düşen emniyet mensuplarıyla, genciyle, yaşlısıyla, kadınıyla, erkeğiyle en güzel cevabı verdi. Gün ışırken darbecileri teslim aldı” diye konuştu.

Tekin, il başkanının talimatı üzerine 15 Temmuz akşamı Marmaris’e hareket ettiklerini ve Marmaris’e ulaşmak üzereyken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın orada olduğunu öğrendiklerini aktararak, şöyle konuştu:

“Bugün 15 Temmuzun Sene-i Devriyesinde aziz milletimizle gurur duyuyoruz. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Gazilerimize acil şifalar ve hayırlı ömürler diliyoruz. Aziz milletimizin bir daha böyle darbelerle karşılaşmaması için dualar ediyoruz. 16 Temmuz sabahına kadar bütün vilayetlerimizde şahitlerimizin aziz hatıralarıyla milletçe kenetleyeceğiz. 27 Mayıs, 12 Eylül, 28 Şubat postmodern darbeleriyle acılar çeken milletimiz 15 Temmuzu Cumhurbaşkanımızın dirayetli liderliğiyle atlatmanın gururunu yaşamaktadır. FETÖ terör örgütünün Şubat 2012 MİT ve 17 – 25 Aralık yargı operasyonlarını unutmayacağız. Emniyet, yargı, basın işbirliğiyle MİT tırları kumpasını, alçaklığını devletimizi dünyaya suçlu gösterme gayretlerimi unutmayacağız. Darbenin her çeşidine her türlüsüne karşıyız. Demokrasiye milletimizin dışında ayar verilmesine karşıyız.”

“15 Temmuz’u anlamak için tarih bilinci gerekir”

15 Temmuz’da milletin milli birliğine bir saldırı yapıldığının altını çizen MHP İlçe Başkanı Yüksel Kocabıyık ise, “15 Temmuz’da yaşananları anlamak için hepimizin tarih bilincinin yüksek olması lazım. Tarih bilinci yüksek olmazsa, bu tür olayları anlayamazsınız. Anlam da veremezsiniz ve birileri gelir sizin kulağınıza üfler, o üflemeyle sokaklarda gezersiniz” diye konuştu.

Kocabıyık, birlik ve beraberlik içerisinde Türkiye’ye gözünü dikmiş hainleri yeneceklerini ileri sürerek, “Hainler temizlenecek, 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı gibi temiz ve milli bir Türkiye olacağız ve bunu koruyacağız” dedi.

Milli bayramlar gibi 15 Temmuz darbe girişimini unutmamak için 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününü her zaman kutlayacaklarını belirten Kocabıyık, şöyle konuştu:

“Daha önceleri emperyalist güçlerin devletin işgali vardı. Bu seferki işgal farklı. Savaşla olmayacağını anladıkları için hainler Müslümanın yanında Müslüman gibi, milliyetçinin yanında milliyetçi gibi, solcunun yanında ise solcu gibi gözüküp, memleketi kuşattılar. Bu millet, 15 Temmuz’da kuşatmadan kurtulmuştur. Her zaman uyanık ve zinde olmalısınız. Eğer sorgulamayan biri olursanız daha çok 15 Temmuzlar yaşarsınız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2017, 09:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner96